• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiosios Britanijos nacionalinė technologinių nusikaltimų tarnyba (NHTCU) tiria ryšius tarp kompiuterių virusų kūrėjų bei teroristų ir rengiasi galimos skaitmeninės atakos atvejui.

REKLAMA
REKLAMA

NHTCU pradėjo bendradarbiauti su antivirusines programas kuriančiomis įmonėmis. Kartu siekiama nustatyti interneto virusų pagrindinių kodų pasikartojimus ir išsiaiškinti, ar šias programas kuria organizuotos nusikaltėlių grupuotės. Tarnyba tikisi, kad minėti kodai gali padėti išsiaiškinti jų autorių tapatybę ir virusų kūrimo motyvus, o galbūt numatyti ir būsimas atakas.

REKLAMA

Kiekvieną savaitę internete atsiranda dešimtys naujų virusų, tačiau kol kas nebuvo nustatyta, kad bent vienas iš jų būtų susijęs su organizuota nusikaltėlių grupuote arba asmenimis, siekiančiais pakenkti konkrečios šalies infrastruktūrai.

Vis dėlto teisėsaugininkai rengiasi kovai su elektroniniais nusikaltimais, nes virusai darosi vis sudėtingesni ir pajėgia iš pasaulinio žiniatinklio išstumti didžiulius tinklus. "Tai taktika, kurią galima panaudoti, - sakė NHTCU vadovaujantis detektyvas Lenas Hyndsas (nas Haindsas). - Pastebėjome teisėtų programų, kurios leidžia žmonėms nuotoliniu būdu prisijungti prie užkrėstų sistemų. Panašiai ir virusus ar "trojiečius" savo atakoms gali naudoti nusikaltėliai".

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinis teisėsaugininkams kylantis iššūkis - sugauti įtariamuosius. Pastaruoju metu policija išaiškina vis daugiau virusų kūrėjų, tačiau dauguma didžiausių pažeidėjų kol kas nesulaikyti ir, kai kurių ekspertų teigimu, gali niekada neatsidurti teisėsaugininkų rankose.

Dalis vis pavojingesnių virusų, pavyzdžiui, šią vasarą pasirodę "Sobig.F" ir "Blaster", sukelia sumaištį viso pasaulio bendrovių ir vyriausybinėse sistemose. "Sobig.F" platino "trojiečiu" vadinamą programą. Pastarosios pavadinimas susijęs su tuo, kad kompiuterį užkrečianti programa leidžia viruso kūrėjui užkrėstąją sistemą kontroliuoti per nuotolį. Vis labiau nuogąstaujama, kad "trojiečiai" gali atakuoti kompiuterių tinklus, pavyzdžiui, pakenkti policijos iškvietimų ar oro transporto kontrolės sistemoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak ekspertų, atskira skaitmeninė ataka gali padaryti palyginti nedidelę žalą. Tačiau poveikis būtų kur kas didesnis, jei tokia ataka vyktų kartu su fiziniu išpuoliu. Po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro aktų Jungtinėse Valstijose teisėsaugininkai ėmė rengti atkirčio planus ir fiziniams, ir skaitmeniniams išpuoliams.

REKLAMA

L. Hyndsas minėjo, kad NHTCU išmokė pareigūnus, kurie, rengdami atsaką, galėtų bendradarbiauti su Didžiosios Britanijos nacionaliniu infrastruktūros saugos koordinavimo centru - valstybine tarnyba, atsakinga už svarbiausių šalies infrastruktūros tinklų apsaugą. NHTCU vadovas atsisakė komentuoti kompiuterinių atakų prieš Didžiosios Britanijos infrastruktūrą tikimybę, tačiau pridūrė: "Mes joms ruošiamės".

“Reuters”-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų