• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tėvai privalo išlaikyti savo nepilnamečius vaikus

Laikraščio skaitytoja Stasė M. iš Vilkaviškio rajono rašo, jog po skyrybų su vyru buvo nustatyta jų dviejų vaikų gyvenamoji vieta - pilnametė dukra liko gyventi su mama, o nepilnametis sūnus - su tėvu. Tokį abipusį susitarimą patvirtino teismas. Po metų sūnus apsisprendė ir visam laikui grįžo gyventi pas motiną. Laiško autorė prašo paaiškinti, ar buvęs sutuoktinis turėtų grąžinti dalį turto, kuris buvo skirtas sūnui? Kokią mažiausią pinigų sumą privalo mokėti tėvas vienam vaikui išlaikyti? Ar privalo tėvas mokėti alimentus pilnametei dukrai, kuri mokosi profesinio rengimo mokyklos dieniniame skyriuje, yra ištekėjusi, gyvena bendrabutyje ir tiktai savaitgaliais su vyru sugrįžta pas savo motiną?

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos Respublikos Civilinis kodeksas numato, jog tėvai privalo materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus. Išlaikymo tvarka ir forma nustatoma bendru tėvų susitarimu. Išlaikymo dydis turi būti proporcingas nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai ir užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas. Taigi, įstatymai nenumato konkrečios minimalios išlaikymui skirtos pinigų sumos. Jeigu vienas iš tėvų nevykdo teismo patvirtintos jų sutarties dėl nepilnamečių vaikų išlaikymo, kitas iš tėvų įgyja teisę kreiptis į teismą dėl vykdomojo rašto išdavimo. Teismas gali priteisti išlaikymą nepilnamečiams vaikams iš jų tėvų (vieno jų), kurie nevykdo pareigos išlaikyti savo vaikus, šiais būdais: kas mėnesį mokamoms periodinėmis išmokomis; konkrečia pinigų suma; priteisiant vaikui tam tikrą turtą. Kol byla bus nagrinėjama, teismas nutartimi gali įpareigoti mokėti laikiną išlaikymą. Nepilnamečiams vaikams priteistas išlaikymas išieškomas iš privalančio jį mokėti tėvo arba motinos darbo užmokesčio, taip pat iš visų kitų jų pajamų rūšių. Laiške nurodyta, jog po skyrybų bendru susitarimu autorės buvusiam sutuoktiniui atiteko tam tikras turtas, kuris buvo skirtas sūnui, tad, jeigu dabar sūnus visam laikui grįžo gyventi pas motiną, minėtą turtą (arba jį atitinkančią pinigų sumą) buvęs sutuoktinis turėtų grąžinti. Kadangi nėra žinomas teismo patvirtintos sutarties tarp buvusių sutuoktinių turinys, konkrečiai jos komentuoti negalima. Galima tiktai teigti, jog nepilnamečio laiško autorės sūnaus teisės nebūtų pažeistos, jeigu jam apsisprendus gyventi su motina tėvas kas mėnesį mokėtų periodines išmokas arba paskirtų konkrečią pinigų sumą ar tam tikrą turtą.

Jeigu laiško autorės pilnametė dukra mokosi dieniniame profesinio rengimo mokyklos skyriuje, teoriškai tėvas jai turėtų teikti išlaikymą, tačiau kadangi ji yra ištekėjusi, sukūrusi savo šeimą, vargu ar šis klausimas gali būti išspręstas jos naudai. Tiesa, ji galėtų kreiptis į teismą ir prašyti priteisti išlaikymą, tačiau taip pat privalėtų įrodyti, kad jai tas išlaikymas būtinas (reikės pateikti savo ir vyro gaunamas pajamas ir t. t.). Šiuo metu Konstitucinis Teismas svarsto šį klausimą, todėl visų tokio pobūdžio bylų nagrinėjimas yra sustabdytas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų