Irena ZUBRICKIENĖ
- Dažniau yra taip: kol lieptas tik įlūžusiais lentgaliais, visi kalba apie pavojų, bet nieko nedaro; reikia, kad per tuos plyšius į vandenį įkristų ir nuskęstų žmogus - tada lieptas bus sutaisytas, - tokią gyvenimo tiesą viena "Akistatos" pašnekovė, marijampolietė mokytoja Birutė, priminė kalbėdama apie pavojų, iš gatvių sparčiai persikeliantį į mokyklas, kuriose be rimtos apsaugos darosi nesaugu ir moksleiviams, ir mokytojams. Neseni įvykiai vienoje Kauno mokykloje tai tik patvirtino.
Ginkluotas išpuolis vidurdienį
Kaune, dailės gimnazijoje, vyko įprastos pamokos, kai prieš vidurdienį atėjo trys neblaivūs pašaliečiai. Jie įžūliai praėjo pro budėtoją, bandžiusią svečius sustabdyti, ir pasuko arčiausiai esančios klasės link. Čia pamoką vedusiai mokytojai kartu su budėtoja pavyko įsibrovėlius išprašyti. Tačiau po kurio laiko trijulė vėl grįžo ir keršijo: vestibiulyje laistė alų, demonstratyviai gėrė iš butelio. Tuo metu kitame, gretimame, mokyklos pastate pasirodė dar keli chuliganai. Budėtoja nepajėgė sustabdyti karingai nusiteikusių nepažįstamų jaunuolių.
Nuskambėjus skambučiui, į kiemą išėjo vienuoliktokai. Chuliganai pripuolė prie jų: išsitraukę kaišiojo ginklą, trims vaikinams kirto per veidus. Ginklu besišvaisčiusį jaunuolį nuginklavo kitų moksleivių pakviestas piešimo mokytojas, panaudojęs kovinius veiksmus. Netrukus pasirodė ir iškviesta policija.
Pareigūnai sulaikė tris kitų Kauno mokyklų moksleivius (17 ir 18 m.). Visi jie buvo apsvaigę (nustatytas lengvas girtumas). Rimtos priežasties konfliktui svetimoje mokykloje jie neturėjo (arba nenurodė). Pareigūnai nustatė, kad jaunuoliai švaistėsi dujiniu pistoletu, kurį nepilnamečiams įsigyti draudžiama.
Anot pareigūnų, mokyklos pedagogai neslėpė išgąsčio ir pasipiktinimo, kalbėjo apie būtinybę rimtai saugotis - prie mokyklos įrengti vaizdo kameras, kurių baidosi blogų kėslų turintys asmenys, turėti ginkluotą apsaugininką arba nuolat mokykloje dirbantį policininką.
Išdaužyti mokyklos langai
Vaizdo kameros būtų pravertusios ir Naujosios Akmenės "Saulėtekio" pagrindinės mokyklos kolektyvui, kai vieną naktį trys neblaivūs chuliganai išdaužė net 22 mokyklos langus. Tuo metu savo darbo vietoje buvusi įstaigos sargė, vos tik išgirdo dūžtančius stiklus, tuoj pranešė į policiją ir išbėgo į lauką. Moters šūksnių pabūgę chuliganai suskubo bėgti, tačiau atvykusiems policininkams pavyko sulaikyti tris nepilnamečius (16 - 17 m.). Visi jie buvo girti. Kodėl jie daužė mokyklos langus, paaiškinti negalėjo.
Mokykla patyrė nemenką žalą. Pedagogai kalbėjo, kad įrengta vaizdo kamera būtų iš karto užfiksavusi prie mokyklos šmirinėjančius jaunuolius.
Stipresnė apsauga - tik didmiesčiuose
Vilniaus miesto švietimo skyriaus atsakingų darbuotojų teigimu, pastaruoju metu sostinės mokyklose daugėja filmavimo kamerų, stebinčių ir lauką, ir vidų, kai kur juosiamos tvoros, samdomi privačių apsaugos tarnybų vyrai. Tai rodo, kad mokyklos turi nuo ko saugotis: nuo narkomanų, alkoholikų, nusikalsti linkusių asmenų, šaltųjų ginklų ar kvaišalų platintojų, galų gale - nenuspėjamo elgesio ligonių. Anot pedagogų, saugesnės aplinkos mokyklose, rinkdami mokslo įstaigą savo atžaloms, ieško ir susirūpinę tėvai.
Jau apsaugota Vilniaus jėzuitų gimnazija, apie kurią pavydžiai kalba kitų šalies mokyklų direktoriai. Mokyklą juosia neįveikiama mūro siena, aplinką stebi filmavimo kameros, o patekti pro milžiniškus mokymosi įstaigos vartus galima tik pateikus identifikavimo kortelę - jas turi kiekvienas gimnazistas, mokytojas bei mokyklos personalui priklausantis žmogus. Pašaliniai į katalikiškos gimnazijos teritoriją gali patekti tik susitarę su budinčiuoju, tačiau įleistas asmuo nedelsdamas privalo užsiregistruoti.
Svajonė - "gyvas" apsaugininkas
Dauguma Kauno mokyklų, kaip teigė Švietimo skyriuje, nuo galimų nemalonių situacijų ginasi tik vaizdo kameromis ir budėtojais, bet ne uniformuotais apsaugininkais ar policininkais. Į pastaruosius būtų kreipiamasi tik jau iškilus problemai. Taigi mokinių ir mokytojų saugumas - tik sąžiningai dirbančių budėtojų rankose. Jos (skaičiuojama, kad šį darbą dirba daugiau moterys) akylai stebi kompiuteryje matomą vaizdą, užfiksuojamą kamerų. Apsaugos kameros vienai mokyklai kainuoja apie 5000 - 7000 litų. Savivaldybė nedažnai gali padėti, tad kameros nuperkamos už mokinių tėvų skirtus 2 procentus pajamų mokesčio.
Vis dėlto Kauno policijoje įvykių suvestinės rodo, kad ir vaizdo kameras turinčios mokyklos savo prieigose neišvengia įvykių. Vienur chuliganai sugebėjo nepastebėti apdaužyti mokytojų automobilius, kitur - sumušti lauktą ir tykotą mokinį, nutolusį nuo zonos, kurią apima vaizdo kameros, atimti mobilųjį telefoną. Be to, kaip tvirtino Šančių vidurinės mokyklos direktorius Romanas Jasiulaitis, mokyklose būtų saugiau, jeigu jose dirbtų daugiau pedagogų vyrų. Taigi "gyvi" saugos tarnybų apsaugininkai - būtinybė, apie kurią kol kas belieka tik svajoti.
Mokyklą degino aistros
Nors mokyklų apsaugos priemonės skiriamos ne tik mokytojams, bet ir moksleiviams apsaugoti, kai kur pasigirsta nepasitenkinimą išduodančių replikų, esą mokyklose - jau karinė padėtis, kelianti įtampą, varžanti laisves, taip pat pažeidžiamas mokinių privatumas, kai jų kiekvieną žingsnį fiksuoja vaizdo kameros. Ne paslaptis, kad kai kur patys moksleiviai įvairias saugumo priemones lygina su drausme kalėjimuose, o vaikams antrina ir jų tėvai.
Prieš porą metų toks skandalas buvo kilęs Panevėžyje. "Vyturio" vidurinė mokykla, bene pirmoji mieste pasirūpinusi vaizdo kameromis, vėliau dar sudarė sutartį su viena privačia saugos tarnyba, kurios darbuotojai nuolat dirbdavo mokykloje, ypač pasibaigus pamokoms, kai mokiniai skirstydavosi į namus. Per pertraukas moksleiviams buvo uždrausta išeiti iš mokyklos, jų žingsnius irgi stebėdavo budri apsaugininko akis. Vaikai namuose pradėjo skųstis, esą gyvena kaip griežtojo režimo kolonijoje. Kai kurie tėvai dėl to kreipėsi į Panevėžio savivaldybę, o šios darbuotojai paskelbė įtariantys, kad mokykla, pasikvietusi saugos tarnybą, pažeidė Vaiko teisių konvenciją. Sutartis skubiai buvo nutraukta. Mokyklos direktorė Vitalija Dziuričienė, patyrusi ir pasišventusi darbui pedagogė, turėjo nemalonumų.
Tuokart direktorė neneigė, kad kone dvejus metus mokiniai laikėsi nustatytos tvarkos - vykstant pamokoms, iš mokyklos galėdavo išeiti tik dvyliktokai. Kiekvienas svetimas žmogus, atėjęs į mokyklą, būdavo registruojamas specialiame sąsiuvinyje. Tai buvo daroma siekiant apsaugoti mokinius nuo nemalonių incidentų, galimų nusikaltimų. Direktorė pasakojo, kad aplink mokyklą nuolat sukiojasi telefonų vagys, smulkūs reketininkai ir narkotikų prekeiviai. Be to, šios mokyklos pedagogai jau turėjo ką papasakoti iš liūdnosios savo kasdienybės: viena mergaitė vos paspruko nuo dviejų girtų nepilnamečių prievartautojų, viena devintokė buvo nužudyta, vienas moksleivis subadytas peiliu. Mokytojai skelbė mokinių anketinių apklausų duomenis, kurie patvirtino, jog vaikai yra reketuojami svetimųjų.
Keletui tėvų sukėlus skandalą, vis dėlto pedagogai jautėsi esą pamaloninti: mat atlikus "Vyturio" mokinių tėvų apklausą, paaiškėjo, kad 1082 iš 1249 tėvų pritarė mokyklos vadovų taikomoms saugumo priemonėms. Tačiau nuo tada mokyklą saugoja tik vaizdo kameros. V. Dziuričienės teigimu, tai viena opiausių visų mokyklų problemų, tačiau ji palikta spręsti pačioms mokykloms, o naujovių ieškotojai virsta nemalonių skandalų herojais.
Provincijoje - "kol kas ramu"
- Mūsų miesto mokyklose - kol kas ramu, - sakė Marijampolės švietimo skyriaus vedėjas Vygantas Dilys. - Rimtesnių išpuolių nebuvo, o mokyklų vadovai irgi neeskaluoja šios problemos.
Vedėjas kaip savaime suprantamą reikalą minėjo į mokyklas ateinančių svečių registraciją, jų asmens dokumentų tikrinimą ir tvirtino, kad šiais laikais į mokyklas "bet kada ir bet kas nepatenka". Vis dėlto V. Dilys pripažino, kad anksčiau "tetukėmis" vadintos mokyklų budėtojos, nors dabar dirba kur kas jaunesnės, kilus pavojui dėl žmonių saugumo, pačios šios problemos neišspręstų.
Vaizdo kameros Marijampolėje įrengtos tik prie vos kelių mokyklų. Patys moksleiviai tikino, kad jos greičiausiai neveikiančios, tačiau svetimieji šių mokyklų privengia. Apsaugininkų, mokykloje dirbančių visą dieną, Suvalkijos sostinės mokslo įstaigose taip pat nėra. Kaip sakė P. Armino vidurinės mokyklos direktorė Nijolė Stadalienė, reikalui esant, visada kviestų policiją. Tačiau, anot direktorės, iki šiol bene didžiausia drausmės ir tvarkos problema mokykloje - šiukšlinantys ir savo sveikatą gadinantys rūkaliai. Jiems apsaugininkas ar policininkas irgi nepadėtų. Kaip rizikos grupę, keliančią šiokį tokį pavojų moksleiviams, N. Stadalienė paminėjo į mokyklą norinčus patekti buvusius mokinius, kurie neva tikina eisią tik pavalgyti į valgyklą, o iš tiesų skuba dairytis draugų ir bičiulių. Paskui tokius atvykėlius, nenorinčius pateikti asmens dokumento ir meluojančius, budėtoja kartais priversta eiti paskui, kol svečias susitinka ir pabendrauja su norimu moksleiviu. Beje, kaip sakė V. Dilys, Švietimo skyrių pasiekęs ne vienas nepatenkintų piliečių skundas dėl tokio "sekiojimo" - neva pažeidžiamos svečių teisės, ribojamos žmogaus laisvės. Vedėjas tokiems piliečiams paaiškino, kad tai - vardan mokinių saugumo.
Prieš chuliganus - su fotoaparatu rankose
- Kokios vaizdo kameros, kokie apsaugininkai, jeigu mokyklų steigėja savivaldybė nuolat tikina neturinti tam lėšų! - šūksnių lavina į klausimą, kokių saugumo priemonių imasi dar labiau nuo didmiesčių nutolusios kaimo mokyklos, atsakė netoli Lenkijos sienos esančios Sangrūdos vidurinės mokyklos (Kalvarijos sav.) direktorė Laima Kubilienė. - Visuomet atsakymas būna vienas: ir be vaizdo kamerų yra kuo rūpintis...
Direktorė pasakojo, kad šioje mokykloje, norint išvengti kuriozinių situacijų, taip pat registruojami atvykę nepažįstamieji, domimasi, pas ką ir kokiu klausimu norėtų eiti. Labiausiai čia baiminamasi galimo smurto, nes kvaišalai ir mokinių reketas, L. Kubilienės žodžiais, dar tik "kvėpuoja į nugarą". Pedagogė atviravo girdėjusi, kad savaitgaliais miestelyje pasirodo narkotikų prekeivių, tačiau mokyklos jie dar neatakavo. Direktorė mano, kad tai - tik laiko klausimas: metai, kiti, ir kvaišalai "vaikščios" po mokyklą, jeigu bus tik tokia pati "apsauga", kaip dabar.
L. Kubilienė išdavė apie savo mokyklos didžiausią priemonę, skirtą visų saugumui, - skaitmeninį fotoaparatą.
- Jau pora metų, kai turime šį fotoaparatą ir esame pasiruošę nufotografuoti kiekvieną mokykloje nepageidaujamą svečią, kuris įžūliai elgiasi ir neklauso prašomas išeiti, - pasakojo L. Kubilienė. - Dažniausiai "ereliai", pamatę į juos nukreiptą fotoaparatą, skubiai ir tyliai pasišalina. Porą kartų per metus tenka ir nuspausti mygtuką. Kartą nufotografavome prie mokyklos sustojusį įtartiną automobilį, kurio ekipažas nenorėjo paklusti ir elgėsi įžūliai. Tuoj pat Kalvarijos policininkai pagal mašinos numerius nustatė, kas jos savininkas. Kitą kartą nufotografavome girtą atvykėlį, nepažįstamąjį, kuris grubiai įžeidinėjo darbuotoją moterį.
Pedagogė apmaudžiai pripažino, kad visų problemų mūsuose imamasi tik tada, kai jau įvyksta itin grėsmingas arba nepataisomas faktas. Tad ir apsaugos sistema kaimo mokyklas, ko gero, pasieks tik tada, kai šios problemos nebeliks miestuose.
Laimos GRIGAITYTĖS nuotr.:
- Marijampolės P. Armino vidurinės mokyklos direktorė N. Stadalienė labai norėtų, kad mokyklą stebėtų vaizdo kameros
- Mokyklų viduje saugiau negu jos prieigose
- Išradinga Sangrūdos vidurinės mokyklos direktorė L. Kubilienė įsibrovėlius "gąsdina" fotoaparatu
(šią nuotrauką atsiųsiu kiek vėliau)