Sigitas STASAITIS
Kone iš trečdalio patiklių, daugiausia pagyvenusių Lietuvos piliečių telefonu išvilioję pinigus, telefoniniai aferistai vėl atkunta. Sužinoję dviejų pensininkų mobiliojo ryšio telefonų numerius bei elementarias žinias apie jų sūnus, sukčiai iš žmonių išviliojo beveik 3 000 litų.
Apie dešimtą valandą ryto Lukodumikės kaime (Kelmės r.) gyvenanti pensininkų pora sulaukė telefono skambučio. Atsiliepusi moteris išgirdo drebantį verksmingą balsą:
- Mamyt, čia tavo Saulius. Man blogai. Esu policijoje, pakliuvau su spiritu. Negaliu daug kalbėti, tu pati pasišnekėk su policininku, tik ant jo nešauk.
Dabar moteris mano, kad skambinusiojo balsas buvo tik panašus į jos sūnaus, šiuo metu gyvenančio ir dirbančio Švedijoje. Kaimietei išgirsta frazė apie areštą sukėlė tokį stresą, kad moteris nesuabejojo kalbanti su sūnumi.
Moteris nespėjo nė atsikvošėti, kai ragelį perėmė policininku pasivadinęs nepažįstamas vyriškis. Jis lakoniškai paaiškino, kad sūnus neva vežęs kontrabandinį spiritą ir įkliuvęs. Pareikalavo per valandą į nurodytą sąskaitą pervesti 3 000 litų, antraip jos sūnus būsiąs ilgam pasodintas. Pensininkė ėmė "policininkui" guostis tiek pinigų neturinti. Pašnekovas sutiko derėtis ir pasidomėjo, kiek pinigų ji per valandą galinti gauti. Moteriškė paaiškino turinti tik 1 600 litų. Nepažįstamasis sutiko ir už tiek pinigų paleisti sūnų. Jis padiktavo "Hansabanke" kažkokio Egidijaus Ivanauskio sąskaitos numerį. Pervedus pinigus liepė nedelsiant paskambinti. Prieš baigdamas pokalbį pašnekovas įspėjo, kad jei per valandą nesulauksiąs pinigų - sūnus būsiąs ilgam įkalintas ir jam jau niekas nepadėsią.
Išjungusi telefoną pensininkė apie pokalbį papasakojo sutuoktiniui. Šis suabejojo, ar tikrai skambinęs Saulius, tačiau žmona neleido abejoti - "negi nori vaiką kalėjiman įkišti?"
Ilgai svarstyti žmonės laiko neturėjo. Paskubomis pasičiupo per žiemą salietrai taupytas pensijas, pasiprašė kaimyno pavežami iki Kelmės ir "Hansabanke" pervedė 1 600 litų paslaptingajam E. Ivanauskiui. Tada paskambino "policininko" nurodytu telefonu. Šis padėkojo ir paaiškino, kad Saulius laisvas.
Graužiami abejonių sutuoktiniai parkako namo. Jie ilgai svarstė, kaip Švedijoje dirbantis sūnus atvežė į Lietuvą nelemtąjį spiritą bei kas tas paslaptingasis Ivanauskis.
Viskas išaiškėjo, kai po kiek laiko tėvams iš Švedijos paskambino tikrasis sūnus. Žmonės, suprantama, iškart pasiteiravo apie spiritą ir policiją. Nustebęs Saulius išdėstė, kad niekur iš Švedijos nebuvo kojos iškėlęs, kad dirbąs statybose po 12 valandų, o ne spiritą vežiojąs.
Sukrėsti apgautieji kreipėsi į policiją.
Tą pačią dieną beveik tuo pačiu metu ir tuo pačiu būdu buvo apgauta ir kita Kelmėje gyvenanti pensininkė. Moteris ragelyje išgirdo verkiančio sūnaus balsą. Sūnus graudinosi, kad pakliuvęs į policiją ir jam keliama baudžiamoji byla. Tuomet ragelį perėmė policininku Astrausku pasivadinęs vyras, kuris ėmė meluoti, kad sūnus sulaikytas su šaunamuoju ginklu, tačiau sutiko jį paleisti už 3 000 litų kyšį, kurį reiktų pervesti į E. Ivanauskio sąskaitą.
Sūnus neseniai buvo išėjęs į miestą, tad ir ši moteris nedrįso abejoti, o tik mąstė, kaip gelbėti atžalą. 3 000 litų moteris neturėjo, tad išsiderėjo, kad sūnus laisvę atgausiąs ir už 1 398 litus. Po to kelmiškė kelis kartus skambino sūnui į jo mobiliojo ryšio telefoną, tačiau tas vis būdavo užimtas. Išsigandusi, kad ilgai dvejodama pasmerks sūnų kančioms, moteris nuskubėjo į banką ir pervedė pinigus.
Kai pensininkė pagaliau prisiskambino sūnui, šis pribloškė jokio ginklo neturėjęs, jokiems policininkams neįkliuvęs ir pats nuėjo į policiją rašyti pareiškimo dėl motinos apgavystės.
Pradėję tyrimą Kelmės pareigūnai išsiaiškino, jog žmones apgavo tie patys sukčiai, kurie pervedimui nurodė tą pačią banko sąskaitą. Ji atidaryta 33 metų kėdainiškio E. Ivanauskio vardu. Jis ieškomas ir bus apklausiamas, tačiau policininkai linkę tikėti, jog sukčiai galėjo pasinaudoti tik šio piliečio dingusiu pasu.