Visų 16 kaltinamųjų išteisinimu ketvirtadienį Austrijoje baigėsi teismo procesas dėl skaudžios nelaimės Kaprūno žiemos sporto kurorte, kur 2000 metų lapkritį per gaisrą kalnų keltuve žuvo 155 žmonės.
Per teismo procesą įrodyta, kad kaltinamieji nebuvo atsakingi už katastrofą, Zalcburge pareiškė teisėjas Manfredas Zeisas (Manfred Seiss), pridurdamas, jog teismui nebuvo lengva priimti išteisinamąjį nuosprendį.
Nuosprendis, paskelbtas praėjus daugiau kaip trejiems metams po pražūtingo gaisro kalnų tunelyje, sukėlė aukų artimųjų pasipiktinimą. "Man gėda už savo šalį", - pareiškė viena moteris iš Vienos, per gaisrą į Kicšteinhorno viršūnę vedančiame tunelyje netekusi sūnaus. Kiti žuvusiųjų artimieji kalbėjo apie "gėdą" ir "pasityčiojimą".
Pražūtingą gaisrą, per kurį išgyveno tik 12 žmonių, sukėlė viename iš vagonų įtaisyto elektrinio šildytuvo gedimas, nustatė teismas. Anot jo, jokios taisyklės tuo metu nedraudė keltuvo vagonuose montuoti tokių šildymo įrenginių, o visos kitos medžiagos ir saugos įrenginiai taip pat atitikę tuometinius technikos reikalavimus.Prieš teismą stojo trys vadovaujantys kalnų keltuvo operatorės darbuotojai, trys už funikulierių priežiūrą atsakingi Transporto ministerijos pareigūnai ir keltuvą patiekusios ir gaminusios bendrovių bei patikros įmonių atstovai.
Tragiška nelaimė įvyko, kai iš dviejų vagonų susidedančiam keltuvui tuneliu keliantis į kalną įkaito šildytuvas, užsidegė hidraulinės sistemos alyva ir ugnis akimirksniu išplito po traukinuką. Prokuratūros atstovai per teismo procesą tvirtino, kad elektrinis šildytuvas nebuvo pritaikytas naudoti transporto priemonėse, vagonuose nebuvo priešgaisrinių priemonių, o keltuvui sustojus durys neatsidarė, faktiškai įkalindamos viduje keleivius. Gynybos atstovai, savo ruožtu, teigė, jog niekas negalėjo numatyti tragediją sukėlusios aplinkybių ir sutapimų grandinės.
Jeigu būtų buvę pripažinti kaltais, teisiamiesiems būtų grėsę iki penkerių metų kalėjimo.
Teisėjas palaikė gynybos pusę. Pasak jo, kaltinamieji neturėjo pagrindo įtarti, kad šildytuvas yra sugedęs, o keltuvo konstrukcijai pritarė kompetentinga valstybės inspekcija. "Traukinys atitiko naujausius technikos standartus, ir visi reikalavimai buvo įvykdyti", - konstatavo teisėjas M. Zeisas.
Žuvusiųjų artimieji, stebėję teismo eigą žiūrovų galerijoje, į nuosprendį reagavo garsiais protesto šūksniais, o dalis demonstratyviai paliko teismo salę. Viena japonė neteko sąmonės. "Kur yra teisingumas? Kur - sąžiningumas? Tegyvuoja Austrija! Austrijoje, mano nuomone, teisingumo nėra", - pareiškė 34 metų sūnaus netekęs Peteris Dekeris (Peter Decker). Vokietė Uši Geiger (Uschi Geiger), kurios sūnus žuvo Kaprūne, išėjo iš teismo salės, teisėjui skaitant nuosprendį, ir pasipiktinusi pareiškė, jog Austrijos įstatymuose yra tiek spragų, kad prokurorai nesugeba surasti kaltųjų.
Tarp 155 žuvusiųjų buvo austrų, vokiečių, japonų ir amerikiečių. 12 išsigelbėjusių žmonių liko gyvi, nes išdaužę langus patraukė ne dūmų prisipildžiusiu tuneliu į viršų, bet leidosi žemyn.
Anot kai kurių aukų artimųjų, jie dabar nagrinės galimybes pateikti ieškinį dėl Kaprūno tragedijos JAV.
dpa-Reuters-ELTA