Dviejų žmogžudysčių kaina
Remigijus RAINYS
Panevėžio apygardos teismas dviguba žmogžudyste kaltinamam Utenos rajono Užpalių miestelio gyventojui Nerijui Šermukšniui (24 m.) skyrė 15 metų laisvės atėmimo. Vyriškis pripažintas kaltu savo kraštietės Aleksandros Janukėnienės (59 m.) ir jos sūnaus Aurelijaus Janukėno (29 m.) nužudymu.
Šioje byloje N. Šermukšnis drauge su uteniškiu Dainiumi Maigiu (27 m.) buvo kaltinami ir viešosios tvarkos pažeidimu. Už tai D. Maigiui skirtas laisvės apribojimas 10 mėnesių, įpareigojant jį tęsti darbą.
2007 metų liepos 13-osios rytą į A. Janukėnienės namus užsuko kaimynas, kuris turėjo važiuoti į darbą drauge su Aurelijumi. Tačiau viduje buvo visiškai tylu ir atvykėlis įžengė pro neužrakintas duris. Pirmojo aukšto kambaryje gulėjo namų šeimininkės lavonas su suskaldyta kaukole... Vėliau teismo medicinos ekspertai nustatė, kad Aleksandrai į galvą ir kitas kūno vietas 17 kartų buvo smogta metalinio vamzdžio nuopjova.
Kaimyno iškviesti policijos darbuotojai Aurelijaus lavoną aptiko antrame namo aukšte. Vyriškiui buvo suduota vienu smūgiu mažiau nei motinai, tačiau tai A. Janukėno nuo skausmingos mirties neišgelbėjo.
Pradėję ikiteisminį tyrimą Utenos teisėsaugininkai netrukus sulaikė N. Šermukšnį ir D. Maigį, tačiau pastarajam pateikti įtarimai netrukus buvo pakeisti į įtarimus viešosios tvarkos pažeidimu, todėl teismo Dainius laukė laisvėje.
Tyrimas nustatė, kad N. Šermukšnis ir A. Janukėnas nesutarė jau seniai. Aurelijus kelerius metus gyveno drauge su N. Šermukšnio seserimi ir turėjo du bendrus vaikus. Tačiau vėliau jų santykiai pašlijo ir A. Janukėnas sugrįžo gyventi pas motiną. Jo apsilankymai pas buvusią sugyventinę dažnai baigdavosi kivirčais ir tarpusavio priekaištais, o maždaug pusmetį iki tragedijos Aurelijaus vaikų motina pasiskundė teisėsaugininkams, kad buvęs sugyventinis ją išžagino. Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, tačiau Nerijus nelaukė, kol teisingumas triumfuos, ir sesers buvusį sugyventinį sumušė pats. Dabar jau į pareigūnus kreipėsi A. Janukėnas ir buvo pradėtas dar vienas ikiteisminis tyrimas. Baudžiamoji byla grėsė ir N. Šermukšniui, todėl jo sesuo sutiko taikytis su A. Janukėnu ir savo pareiškimą atsiėmė. Savo ruožtu jokių pretenzijų nebereiškė ir sumuštasis Aurelijus.
Netrukus jauna moteris susipažino su D. Maigiu ir naujasis gerbėjas kartais atvažiuodavo į jos namus. Praėjusių metų liepos 12 dieną uteniškis atsivežė keturis butelius nestipraus alaus, išgėrė kartu su Nerijumi. Vyrai išsikalbėjo apie buvusį sesers sugyventinį ir apie 23 valandą D. Maigys pasiūlė nueiti - pas Aurelijų esą pasižiūrėti į akis. Nekviestų svečių į vidų niekas neįsileido, todėl jie triukšmingai spardė bei daužė Janukėnų namo duris. N. Šermukšnis nulaužė durų rankeną ir pargriovė ant žemės pagaliau duris pravėrusią bei iškviesti policiją pagrasinusią namo šeimininkę. Besikeikiantiems triukšmadariams nepavyko į kiemą išvilioti A. Janukėno, todėl D. Maigiui pasiūlius jie sugrįžo namo.
Po pusvalandžio vis dar nenurimęs N. Šermukšnis pas Janukėnus patraukė vienas. Pro išlaužtas duris patekęs į vidų Nerijus išvydo A. Janukėnienę. Ši esą puolė jį mosuodama geležiniu vamzdžiu. Vyriškis tikino, kad suspėjo atimti vamzdį ir įtūžęs pradėjo juo daužyti namo šeimininkę. Kai Aleksandra jau nebejudėjo, Nerijus paliko ją gulėti kraujo klane, ir garsiai šaukdamas Aurelijų užlipo į antrą aukštą. Jį užpuolė bebandantį atsikelti iš lovos - tvatino vamzdžiu tol, kol A. Janukėnas susmuko nebegyvas.
Valstybės kaltintojas, Panevėžio apygardos prokuratūros Labai sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo skyriaus prokuroras Romualdas Valiulis Nerijui Šermukšniui siūlė skirti laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę, tačiau teismas nusprendė kitaip.