Blindos apeliacija atmesta
Remigijus RAINYS
Apeliacinis teismas atmetė Telšių "šilinių" gaujos nario Gintauto Račkausko (34 m.), pravarde Blinda, apeliacinį skundą, kuriuo vyriškis prašė panaikinti pernai Šiaulių apygardos teismo jam paskelbtą18 metų laisvės atėmimo nuosprendį už telšiškio Kęstučio Jančausko nužudymą ir pasikėsinimą nužudyti verslininką Bronislovą Joniką.
Anksčiau Apeliacinio teismo teisėjų kolegija jau buvo panaikinusi Šiaulių apygardos teismo R. Račkauskui ir kitam "šiliniui" - Valdui Butkevičiui - paskelbtą nuosprendį už Telšių rajono gyventojo Rolando Pociaus nužudymą, tad Blinda tikėjosi ir antro sau palankaus sprendimo. Juo labiau, kad jo naudai ėmė liudyti anksčiau saugoma kaltinimo liudininke buvusi Rima Račkauskienė, buvusioji jo žmona. Tačiau Apeliaciniame teisme visus anksčiau duotus parodymus paneigusi R. Račkauskienė nesugebėjo nurodyti priežasties, dėl ko ji dabar kalba kitaip. Liudijimai buvusio vyro naudai teisėjų kolegijos neįtikino. Buvo nutarta, kad tik ankstesni moters parodymai sutampa su kitais byloje surinktais duomenimis, todėl Blindos skundas atmestas.
Rimti nemalonumai gresia ir R. Račkauskienei, mat teisėjai kreipėsi į generalinį prokurorą, prašydami ištirti, ar parodymus pakeitusi liudininkė nemelavo. Melagingus parodymus davusį asmenį teismas gali nubausti viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 2 metų.
B. Jonikai dirbęs K. Jančauskas buvo mirtinai sužeistas 1993 metų gegužės 25 dienos vidurdienį, kai su savo darbdaviu Telšiuose važiavo automobiliu VAZ- 2106. Motociklu "Jawa" privažiavę nusikaltėliai automobilį apšaudė iš Kalašnikovo automato. K. Jančauskas tuomet ligoninėje mirė po kelių valandų, o lengviau sužeistas B. Jonika - pasveiko.
Įrodymus, kad šį nusikaltimą organizavo "šilinių" gaujos nariai, pavyko surinkti tik po 10 metų trukusio tyrimo. Nustatyta, kad motociklą vairavo 2005 metais metais miręs klaipėdiškis Rolandas Jurkšas, pravarde Ryžas, o šaudė ant galinės sėdynės sėdėjęs Gintaras Račkauskas.
Valstybės saugoma liudininke tapusi buvusi G. Račkausko žmona tuomet parodė, kad jos vyras slapstytis ėmė dar 1993 metų pradžioje, kai buvo mėginta susprogdinti Telšių policijos komisariatą. Dar labiau Blinda sunerimo, kai vasario 3 dieną sprogo jo paties automobilis. G. Račkauskas įtarinėjo, kad su juo ketina susidoroti B. Jonika, ir liepė žmonai sekti šį verslininką, rinkti informaciją apie jo kelionių maršrutus ir dienotvarkę. Bute, iš kurio buvo sekamas B. Jonika, Rima matė ant palangės gulintį audeklo skraiste uždengtą Kalašnikovo automatą, o po pasikėsinimo Blinda jai prasitarė, kad nušovė ne tą žmogų.
Savo kaltės taip ir nepripažinęs G. Račkauskas Šiaulių apygardos teisme buvusią žmoną išvadino narkomane, kerštaujančią už ištuoką su ja bei santuoką su kita moterimi. Be to, Blinda tvirtino, kad už bendradarbiavimą su teisėsaugininkais ir parodymus prieš jį Rimai esą buvo mokami pinigai. Per apeliacinio teismo posėdį apie neva mamai pareigūnų mokėtus pinigus patvirtino ir Blindos prašymu apklausta jo dukra. Tačiau anuomet svarbia liudininke tapusiai R. Račkauskienei buvo taikomos apsaugos nuo nusikalstamo poveikio priemonės ir ji buvo išlaikoma valstybės. Teisėjų kolegijos nuomone, tai anaiptol nereiškia, kad pinigai moteriai buvo mokami už neteisingus parodymus, kuriais netikėti iki šiol nėra jokio pagrindo.