Sigitas STASAITIS
Prieš ketvertą metų Panevėžio banditų siautėjimas buvo pasiekęs kulminaciją. Miesto mafijos lyderiai susimokė pašalinti jų nusikaltimus tyrusį ir ant kulnų lipusį Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų tyrimo skyriaus vyriausiąjį prokurorą Gintautą Sereiką. Pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje buvo nušautas tokias aukštas pareigas užėmęs teisėsaugininkas. Pareigūnai už kolegos žūtį nedovanojo, nėrėsi iš kailio, ir žudikas pagaliau stojo prieš teismą, tačiau nuosprendis pribloškė švelnumu - už valstybės pareigas ėjusio prokuroro nužudymą skirta vos 11 metų nelaisvės. Negana to, teisėjai tvirtina, jog kiti nuosprendžiai už tokį pat nusikaltimą būsią dar trečdaliu švelnesni. Tad belieka laukti, kuris teisėsaugos pareigūnas sulauks naujos kulkos...
Nepaliko jokių įkalčių
1999-ųjų sausio 24-osios vakarą po darbo, prokuroras G. Sereika apynauju nuosavu automobiliu "Nissan Sunny" parvažiavo namo. Prie besiruošiančio iš mašinos išlipti prokuroro prišoko kaukėtas vyras ir iš karto ėmė šaudyti. G. Sereika neturėjo nė menkiausio šanso išsigelbėti - banditas šaudė pistoletą kone įrėmęs į žmogų, šis mirė anksčiau nei banditas iššovė pistoleto dėtuvėje buvusią paskutiniąją kulką.
Viskas, ką rado po kelių minučių į žiauraus nusikaltimo vietą atskubėję kriminalistai, - septynios pistoleto TT kulkų tūtelės. Nerasta nei numesto ginklo, net menkiausio piršto atspaudo, nei vieno bent ką nors vertingesnio galinčio pasakyti liudytojo.
Nusikaltimas šalyje sukėlė didžiulį rezonansą. Eiliniai žmonės kalbėjo, jog Lietuvoje banditai visai nieko nebebijo. Precedento neturintis įvykis nusikaltėlių pasaulyje sulaukė dar daugiau kalbų. Kitų miestų skustagalviai banditėliai tiesiog žviegė susižavėję panevėžiečių drąsa pašalinti prokurorą, tačiau jų vadai daug entuziazmo nerodė. Mąstantys nusikaltėliai, atvirkščiai, būgštavo dėl pasekmių. Vieno iš Lietuvos didmiesčių nusikalstamo pasaulio autoritetai "Akistatos" korespondentui G. Sereikos pašalinimą jau tada įvertino kaip daugiau triukšmo nei naudos davusį įvykį - nužudytojo bylos vis viena bus perduotos kitiems prokurorams ir dar kruopščiau tiriamos, o už pareigūno nužudymą tikrai nebus dovanota. Rimti nusikaltėliai įvykį Panevėžyje tarpusavyje vadino išpuoliu prieš valstybę. Jie puikiai žino, kad prieš valstybę neatsilaiko net JAV ar Kolumbijos mafija. Kartu buvo prisiminta, kokių rūsčių nuosprendžių sulaukė net ne prokurorą, o žurnalistą V. Lingį 1993 metais nužudę Vilniaus brigados banditai.
Žudiką išdavė saviškis
Tačiau Panevėžio mafiozai buvo per buki visa tai suprasti, jie tuomet žudė ką norėjo ir kiek norėjo. Valstybė toliau nebegalėjo toleruoti tokios situacijos. VRM ir Generalinė prokuratūra metė visas jėgas, kad "Čikaga prie Nevėžio" vėl taptų tik ramia Aukštaitijos sostine. Už grotų atsidūrė grupė miesto nusikalstamo pasaulio lyderių. Kaip visuomet tarp nusikaltėlių būna, dalis įkliuvėlių, gelbėdami savo užpakalius, išduoda sėbrus. Išdavikų atsirado ir tarp Panevėžio mafijos lyderių.
Dėl kitos žmogžudystės pernai gegužę suimtas Valdas Blinkevičius (pravarde Blinkė) taip pat praskydo. Nežinia, sugundytas ar išgąsdintas jis papasakojo ir apie savo bei kitų nusikaltimus. Blinkė prisipažino ir savo gaujos pavaldiniui Arūnui Varnui įsakęs nužudyti G. Sereiką.
Nuo 1995-ųjų vasario V. Blinkevičius su jaunesniu broliu Darium ir keliais "Vyšniukų" gaujos nariais buvo ieškomas dėl plėšimo. V. Blinkevičiui slapstytis, suprantama, nepatiko, jis ieškojo būdų kaip išsisukus, tačiau prokuroras G. Sereika bent jau jo byloje buvo nepaperkamas. V. Blinkevičius davė parodymus, jog nužudyti G. Sereiką jam patarė Panevėžio mafijos bei "Tulpinių" gaujos lyderiai Virginijus Baltušis ir Algimantas Vertelka.
Prisipažinęs banditas pasikorė?
Blinkė toli gražu nebuvo kvailys ir puikiai suprato, jog pašalindamas prokurorą teisėsaugos sistemoje nieko nepakeis, tik sujudins visą širšių spiečių, tačiau jam tuo metu, kaip ir visai Panevėžio mafijai, į policiją buvo nusispjauti. V. Blinkevičius savo drastišku poelgiu siekė išsikovoti autoritetą tarp nusikaltėlių bei padaryti jiems įspūdį - te Blinkei niekas nedrįsta stoti skersai kelio! V. Blinkevičius tardymo izoliatoriuje prisipažino 1999-ųjų sausį savo gaujos nariui A. Varnui paaiškinęs, kad "prokuroras visai nebeduoda kvėpuoti, todėl jį reikia pašalinti". Blinkė operaciją paruošė pats: A. Varnui parodė G. Sereiką ir jo automobilį, Mackevičiaus gatvės 21-ąjį daugiabutį, kuriame prokuroras gyveno, parūpino pistoletą TT ir net parodė, kur nušovus žmogų sprukti. Tam, kad turėtų alibį, užsakovas išvažiavo į Vilnių, kur lindėjo, kol per televizorių pamatė reportažą apie įvykdytą užsakymą.
Po tokių parodymų maždaug prieš metus A. Varnas buvo suimtas, o V. Blinkevičius Lukiškių izoliatoriaus kameroje paslaptingomis aplinkybėmis pasikorė. A. Varnas irgi prisipažino, tačiau toli gražu ne atgailaudamas, o priremtas įrodymų. Jis papasakojo ne tik kaip nušovė G. Sereiką, bet ir apie tai, kaip miške slėpė V. Blinkevičiaus solidų ginklų arsenalą, kaip padėjo paslėpti L. Rasiulio lavoną.
Patikėtų idiotas ir... teismas
Panevėžietis verslininkas Laimis Rasiulis prekiavo kartu su broliais Valdu ir Darium Blinkevičiais. Komersantas savo artimiesiems kartą prasitarė nebenorįs turėti reikalų su "broliais Blinkėmis, nes jiems - tik žudyti". L. Rasiulis neklydo - 1999-ųjų kovo 25-ąją pats buvo Panevėžyje nužudytas. Kitą dieną A. Varnas padėjo broliams lavoną išvežti iš buto į užmiestį, miške negyvėlį supjaustė, kartu su drabužiais ir daiktais sudegino bei užkasė. O kodėl A. Varnui to neprisipažinti, jei Lietuvoje tokie įstatymai, kad už lengvesnius nusikaltimus nusikaltėliui dovanojama "apėmimo būdu".
A. Varnas buvo teisiamas ne Panevėžyje, o Šiaulių apygardos teisme - dėl objektyvumo. Buvo nesunku pastebėti, jog teisme A. Varnas su advokatu daugiausia tarėsi tik dėl vieno - kad nebūtų įrodyta, jog jis žinojo šaunąs į prokurorą, mat tokiu atveju grėsė kalėjimas iki gyvos galvos. Ir A. Varnas sukosi - teisme pareiškė V. Blinkevičiaus net nepaklausęs, dėl ko reikia nušauti jam parodytą vyrą, kaip ir dėl ko pastarasis "neduoda kvėpuoti". Negana to, pasak A. Varno, nužudyti žmogų jis sutikęs be užmokesčio. Tokia nesąmone gali patikėti nebent paskutinis kvailys. Na, dar ir Lietuvos teismas. Teismas patikėjo A. Varno žodžiais.
Teisėjai remiasi įstatymais
Burbtelėjęs: "Atsiprašau visų", teisiamasis pridūrė, jog gailisi. Teismas ir vėl patikėjo, nors klausantis vyruko iš šalies atrodė, kad jis gailisi ne dėl įvykdyto nusikaltimo, o tik dėl to, kad įkliuvo. Negana to, atgaila buvo pripažinta lengvinančia aplinkybe, o sunkinančių visai nerasta. Tuo nuolaidos nesibaigė - keli kaltinimai buvo perkvalifikuoti pagal šiemet gegužę priimtą naują Baudžiamąjį kodeksą, nes jis numato... švelnesnę atsakomybę.
Tokiu būdu Šiaulių apygardos teismas A. Varną pripažino esant kaltą nušovus eilinį pilietį, kažkokį G. Sereiką, ir nuteisė kalėti 11 metų. Už kitus sunkius nusikaltimus - lavono bei ginklų slėpimą, kaip jau minėta, - teisiamajam dovanota. Prokuroro našlei priteista 17 780 litų už kulkomis bei krauju sugadinto automobilio remontą bei dar 3 000 litų L. Rasiulio artimiesiems už sudegintus verslininko drabužius ir daiktus.
Paklausti, kodėl priėmė tokį palyginti švelnų nuosprendį, teisėjai "Akistatai" paaiškino, jog tokie mūsų įstatymai. Negana to, pagal jau įsigaliojusį minėtąjį naują Baudžiamąjį kodeksą už žmogžudystę be sunkinančių aplinkybių nuo šiol būsią privalu skirti mažiau sankcijos vidurkio - tai yra mažiau nei 8 metus!
Žudikams bausmės sušvelnėjo
Lietuvos banditams atėjo džiaugsmingas metas. Naujasis Baudžiamasis kodeksas tiesiog leidžia pradėti prokurorų, teisėjų ar kitų aukštų teisėsaugos pareigūnų medžioklę. O ko jų nešaudyti, jei už aukštą pareigūną teismas privalės skirti kaip anksčiau už apiplėšimą? Tiesa, reikės įrodyti nežinojus, į ką šauni, tačiau mūsų teismuose, kaip įsitikinome, tai - vieni niekai. Tik norėdami nušauti Lietuvos prezidentą banditai turėtų pasikviesti kokį ukrainietį ar lenką. Jam įkliuvus ir pareiškus, kad manęs šaunąs į eilinį pilietį R. Paksą, mūsų teismas, ko gero, irgi patikėtų ir už prezidento nužudymą skirtų kokius 7-8 metelius. Aukščiausi valdžios vyrai pirštais rodo į Europos Sąjungą - neva mūsų įstatymai derinami prie Vakarų Europos valstybių. Retorinis klausimas: o kodėl ne prie JAV, kur užkliudyti policininką (nebekalbant apie prokurorą) net galingiausia mafija bijo lyg velnias kryžiaus, nes už tai be išlygų skiriama elektros kėdė arba bent jau kelios dešimtys metų įkalinimo.
"Akistatos" žiniomis, po G. Sereikos žūties našlei ir trims našlaičiais likusiems prokuroro vaikams išmokėta milžiniška kompensacija - maždaug 10 metų nužudytojo atlyginimas. Jei, anot Šiaulių apygardos teismo, A. Varnas šovė ne į prokurorą, o į eilinį nepažįstamą pilietį G. Sereiką, pinigai turėtų būti iš našlės atimti, pareikalauta ir padengti laidojimo valstybės lėšomis išlaidas, nes nušautas ne prokuroras, o eilinis pilietis G. Sereika...