Kauno apygardos teismas paskelbė nuosprendį trims Kalvarijos krašto (Marijampolės apskr.) gyventojams, kurie net dešimt metų buvo neišaiškinti ir nenubausti už bandymą apiplėšti užsienietį, kuris, patyręs žiaurius nusikaltėlių smūgius, netrukus mirė. Ši istorija skandalinga ne tik dėl to, kad ją 10 metų gaubė paslaptis. Užsieniečio nužudymo aplinkybes tyrę Marijampolės pareigūnai, o vėliau jas vertinę Kauno apygardos teismo teisėjai, pasirodo, padarė apmaudžią klaidą - buvo įkalinę visiškai niekuo dėtą žmogų.
Sužalotasis mirė ligoninėje
1994 metų gruodžio 13-osios naktį Marijampolės pakraštyje, prie tuometinės Pieno konservų įmonės, netoli Adomiškių kaimo, įmonės darbuotojai, išgirdę keistą klyksmą, aptiko netoliese stovintį krovininį automobilį ir pamatė kruviną jo vairuotoją. Vyras dejavo, rusų kalba tespėjo pasakyti, kad jį sumušė lazdomis du jaunuoliai, paskui sukniubo, dar bandė keltis, bet - veltui. Tai buvo Estijos pilietis Reinas Kurvetas (53 m.), tolimųjų reisų vairuotojas.
Tą pačią dieną estas, naktį ir rytą medikų bandytas išgelbėti, mirė Marijampolės ligoninėje. Medikams jis irgi spėjo pasakyti, kad jį sumušė du vaikinai.
Pareigūnai išsiaiškino, kad estas krovininiu automobiliu su priekaba gabeno pieno miltelių (kazeino) krovinį. Nors brangus krovinys buvo nedingęs, nepasisekusio plėšimo versija "kibo" labiausiai.
Trejus metus "atpylė" nekaltas
Pareigūnai įtarė, kad estą pasikėsino apiplėšti tuometinis Adomiškių kaimo gyventojas Sigitas Kidolius. Šis tuomet 30-metis vyras buvo charakterizuojamas prastai - mėgo išgerti, gyveno asocialioje šeimoje, turėjo dvi jaunesnes seseris, pas kurias nuolat lankydavosi įvairiausio plauko pažįstamų ir nepažįstamų vyrų.
Sigitas, patekęs į policiją, galiausiai prisipažino, kad jis kartu su dviem nepažįstamais vyrais, pastarųjų patartas ir paragintas, bandė pagrobti esto krovinį, bet nusikaltimo nebaigė, nes užsienietis pasipriešino. Apie tai, kad lemtingąjį vakarą Sigitas trumpam buvo išėjęs iš namų, pareigūnams liudijo ir dvi jo seserys. Įtariamasis neigė tik savo kaltę dėl esto nužudymo - esą mušė ne jis.
Pareigūnams nepavyko nustatyti Sigito bendrininkų, tad 1996 metais teismas nuteisė tik S. Kidolių. Kadangi teisme vyras jau atkakliai tvirtino visiškai nedalyvavęs nusikaltime, o prisipažinęs tik "žiauriai spaudžiamas" policininkų, teismas parodė kaltinamajam šiokį tokį dėmesį - pusšeštų metų laisvės atėmimo bausmę paskyrė tik dėl pasikėsinimo apiplėšti. Buvo traktuojama, kad esto žudikai liko neišaiškinti.
S. Kidolius už grotų praleido trejus metus ir buvo išleistas į namus lygtinai, su vadinamąja bausmės "uodega". Jis parvyko pas motiną ir seserį Virginiją, įsikūrusias kitoje seniūnijoje, nes turėtus šeimos namus nusiaubė gaisras.
Paaiškėjo kita tiesa
Pernykštį lapkritį į Sigito Kidoliaus pastogę atokiame Trakėnų kaime (Sangrūdos sen.) atvyko keli Policijos departamento pareigūnai iš Vilniaus. Jie pranešė, kad pavyko išaiškinti keturis asmenis, kaltus dėl esto nužudymo ir bandymo jį apiplėšti. Pareigūnai nudžiugino Sigitą, kad jis, nekaltai praleidęs už grotų trejus metus, gali kreiptis dėl patirtos žalos atlyginimo.
Vilniaus teisėsaugininkai nustatė, kad prieš dešimt metų, 1994-aisiais, Skersabalių kaimo gyventojas Ričardas Klimecas (dabar 35 m.) buvo suorganizavęs Kalvarijoje grupę, kurią domino "lengvi ir greiti" pinigai, įsigyjami nusikalstamu būdu, ir kuri pražudė Estijos pilietį. Dėl to pernykštį lapkritį buvo suimtas pats Ričardas ir trys Kalvarijos gyventojai - Robertas Kasimovas (39 m.), Rolandas Stasiūnas (35 m.) ir Tomas Geležius (29 m.). Du pirmieji liko suimti iki teismo, kiti du buvo išleisti į laisvę anksčiau - ikiteisminio užgročio duonos atseikėta pagal pasvertus "nuopelnus". Beje, ikiteisminis tyrimas Tomo Geležiaus atžvilgiu buvo nutrauktas dar iki teismo, nes jo padarytai veikai jau buvo suėjęs senaties terminas.
Buvo pasiskirstę vaidmenimis
Iki teismo buvo nustatyta, kad Ričardas Klimecas, pravarde "Baubas", paragino savo "grupuotės" narius pagrobti esto vairuojamą krovininį automobilį su pieno milteliais. Organizatorius visiems paskirstė vaidmenis: R. Kasimovas esą turės sumušti vairuotoją iki sąmonės netekimo ir jį surišti, R. Stasiūnas vairuos pagrobtą automobilį, pats R. Klimecas lydės grobį savo lengvuoju automobiliu ir žvalgysis, o T. Geležius rodys kelią Kauno link, kur reikės nugabenti krovinį. Visi žinojo, kad grobį padės realizuoti Tomo brolis Algirdas Geležius (dabar 31 m.), tuo metu užsiėmęs pieno miltelių prekyba. Gautus pinigus ketino visi keturi pasidalinti po lygiai.
Tikino žudyti nenorėję
Lemtingąją gruodžio 13-osios naktį viskas vyko pagal planą. Organizatorius Ričardas, dar Kalvarijoje pasekęs esto mašiną su priekaba, visus tris savo sėbrus nusivežė į Marijampolę, netoli Pieno konservų įmonės. "Tigras" ir "Baubas" ištempė miegojusį estą iš kabinos ir pareikalavo mašinos raktelių. Užsienietis nebuvo linkęs pasiduoti - vyrai susigrūmė. Estą labiausiai apdaužė R. Kasimovas, iš Tomo Geležiaus pasiėmęs beisbolo lazdą. Mušamas estas ne tik priešinosi, bet ir šaukėsi pagalbos. Užpuolikai, supratę, kad nepastebėti nusikaltimo nepabaigs, šoko atgal į R. Klimeco "opelį".
Grįžę į Kalvariją, jie tik po kelių dienų sužinojo, kad jų užpultas ir apdaužytas estas mirė. Medikai teigė, kad užsieniečiui buvo sulaužyti du šonkauliai, dėl to plyšusi blužnis ir įvykęs vidinis nukraujavimas.
Pareigūnams "užsikabinus" už nekovingo ir nuolankaus Sigito Kidoliaus, ketvertukas, tikrieji nusikaltėliai, pražudę estą, nurimo. Dabar, po 11 metų seną istoriją vėl prikėlus teisme, dėl nužudymo apkaltinti įtariamieji tikino nenorėję žudyti - juos viliojęs tik pieno miltelių krovinys, "kvepėjęs" pinigais.
Spalvingos asmenybės
T. Geležius, beje, skandalingai pagarsėjusio Kalvarijos tarybos nario Algirdo Geležiaus, kuris 2004-ųjų vasarą buvo neva pagrobtas, brolis, teisiamųjų suole dėl "esto istorijos" nesėdėjo. Vyrą išgelbėjo jo elgesys - kad per 10 metų, kai buvo užpultas estas, jis neįkliuvo į teisėsaugininkų rankas dėl naujo nusikaltimo. (Beje, Kalvarijoje kalbama, kad ši sena istorija iškilo viešumon po to, kai pernykštę vasarą už grotų atsidūrė kalvarijietis verslininkas Algirdas Vasiliauskas, Geležių pusbrolis, suorganizavęs Algirdo Geležiaus nužudymą ir vėliau pradėjęs atvirauti su pareigūnais. Pats A. Vasiliauskas tai paneigė. Už minėtą nusikaltimą jis jau nuteistas.) T. Geležius - vienintelis iš ketvertuko anksčiau neteistas.
R. Kasimovas teistas tris kartus. 2000-ųjų spalį nuo bausmės už sąvadavimą organizuotoje bendrininkų grupėje jį išgelbėjo senaties terminas; vyras yra kalėjęs už smurtą šeimoje ir už savavaldžiavimą.
R. Klimecas anksčiau (2000 m.) vieną kartą teistas už vagystes ir plėšimus, kalinio duonos jau ragavęs. Į laisvę jis sugrįžo 2003-ųjų vasarą. Vyras turi šeimą, dirbo statybininku.
R. Stasiūnas iki šiol jau buvo teistas tris kartus - už vagystes ir chuliganizmą.
Visi trys vyrai, dabar patekę į teisiamųjų suolą už seną nusikaltimą, iki šio įvykio dar buvo neteisti. Galima teigti, kad tuokart neišaiškintas nusikaltimas juos pastūmėjo naujiems darbeliams, patiems tikint, kad jie yra "kieti" ir nesugaunami.
Už nusikaltimą - į "zoną"
Teisme dėl esto nužudymo R. Kasimovas tikino įsivėlęs į nusikaltimą, nes tuo metu jo šeima gyvenusi sunkiai - labai stigę pinigų. Robertas teigė esąs keturių vaikų tėvas, prašė perkvalifikuoti nusikaltimą į netyčinį. Šios kalbos teismo nesugraudino - žiauriausiai su estu besielgusiam R. Kasimovui paskirta 11 metų laisvės atėmimo bausmė.
Nusikaltimo organizatoriui R. Klimecui paskirta ketverių metų laisvės atėmimo bausmė. Jis irgi prašė švelnesnės bausmės, tvirtino nenorėjęs apiplėšti - esą tik apvogti.
R. Stasiūnas, kuris tuokart atliko tik vairuotojo vaidmenį, nuteistas dvejų metų laisvės atėmimo bausme. Šio nuosprendžio vyras laukė būdamas laisvėje - nebuvo suimtas ir paskelbus nuosprendį, kol jis įsiteisės. Anot tyrėjų, R. Stasiūnas padėjo jiems nustatyti tikrąją tiesą.
Kauno apygardos teismo nuosprendis yra negalutinis - jis dar gali būti apskųstas.
S. Kidolius galės bylinėtis
Nustačius tikruosius esto tragedijos kaltininkus, už juos bausmę nepelnytai atlikęs S. Kidolius (41 m.) dabar galės reikalauti panaikinti jam 1996 m. paskelbtą nuosprendį ir prašyti kompensacijos už nelaisvėje be kaltės praleistus metus.
Sangrūdos seniūnijos darbuotojų teigimu, šiuo metu Sigitas gyvena vargingai, kartais susiranda darbo, yra nuoširdus ir taikus bei rūpestingas, tačiau labai tylus, nedrąsus žmogus. Vyras nespjauna į stiklelį. Savarankiškai rūpintis dėl kompensacijos jis esą vargu ar galėtų - jis net į teismo posėdį Kaune buvo vežamas Kalvarijos policijos pareigūnų, nes pats nei norėjo, nei galėjo. Sangrūdoje kalbama, kad jau prieš keletą mėnesių Sigitą užgriuvę netikėti svečiai - esą jau buvo ne vienas ir ne du asmenys, prisistatę advokatais, kurie siūlę jam padėti "išsikovoti tūkstančius", nuo kurių "nubyrėtų" ir pagalbininkams.