• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Teismai reikalauja policijos apsaugos

Po nusikaltėlio išpuolio Utenoje ir padažnėjusių vagysčių iš teismų darbuotojų kabinetų Teismų taryba susigriebė, kad nuo 2002 metų gegužės 1 dienos visiškai nevykdomas Teismų įstatymas - tik keliose teisingumo institucijose budi policijos pareigūnai.

REKLAMA
REKLAMA

Dalis Lietuvos teismų atviri vagims - taupydami valstybės lėšas teisingumo vykdytojai rizikuoja, kad vieną dieną atėję į darbą ras išlaužtas duris ar išdaužytus langus ir pasiges ne tik vertingų daiktų, bet ir bylų. Be to, taryba suabejojo, ar skaidriai Policijos departamentas panaudoja lėšas, kurios skiriamos Lietuvos teismų apsaugai. Teismų tarybos pirmininkas Vytautas Greičius kreipėsi į Vyriausybę ir Finansų ministeriją, prašydamas užtikrinti Teismų įstatymo 130 straipsnio įgyvendinimą. Daugiau kaip prieš pusketvirtų metų priimtame įstatyme teigiama, kad tvarką ir rimtį teismuose padeda užtikrinti policija. V.Greičius tvirtino, kad šis įstatymas neįgyvendintas. Nacionalinės teismų administracijos direktorius Raimondas Bakšys sakė, kad dėl įstatymo nevykdymo ne kartą buvo kreiptasi į Seimą ir Vyriausybę, tačiau valdžios atstovai vis delsė skirti finansavimą teismų apsaugai. "Pastarieji atvejai, kai pasikėsinta į teismo darbuotojus, perpildė kantrybės taurę, todėl Teismų taryba priėmė sprendimą kreiptis į Vyriausybę", - tvirtino R.Bakšys.

REKLAMA

Savo rašte taryba prašo premjero, kad Policijos departamentui teismų apsaugai skiriami asignavimai būtų patvirtinti atskira programa ir naudojami tik teismų apsaugai. "Iš Policijos departamento sužinojome, kad Teismų įstatymui įgyvendinti 2006 metais buvo skirti tik 2 mln. litų, nors minimaliai teismų apsaugai užtikrinti reikalingi dar 3 mln. Daugelį metų buvo susirašinėjama su policijos generaliniu komisaru, Vyriausybe, bet įstatymas dar nėra įgyvendintas", - sakė R. Bakšys.

REKLAMA
REKLAMA

"Prašome skirti 79 pareigūnus. Didžiausiuose teismuose galėtų dirbti po 2, o rajonų apylinkių teismuose - po 1 policininką. Jie budėtų teismo koridoriuje, kad, iškilus konfliktinei situacijai, būtų galima pareigūną išsikviesti", - sakė jis. Užtikrinti apsaugą teismuose Policijos departamentas yra įpareigojęs viešosios policijos Vilniaus skyriaus pareigūnus. Nors Lietuvoje yra 73 teismų ir teismų hipotekos pastatai, apsaugos policijai pavesta rūpintis tik 61 objektu.

"Apsauga rūpinamės tik tuose pastatuose, dėl kurių į mus kreipėsi teismų pirmininkai. Nesame atsakę nė vienam teismui - visuose užtikriname apsaugą techninėmis priemonėmis", - sakė viešosios policijos Vilniaus apsaugos skyriaus viršininkas Jonas Lazarenka. Trijuose teismuose Vilniuje yra įrengti postai - darbo valandomis juose budi pareigūnai. Aukščiausiąjį Teismą pareigūnai saugo ištisą parą. Tačiau šis "malonumas" brangus - už techninę apsaugą ir budinčius pareigūnus iš valstybės biudžeto sumokami 25 tūkst. litų. Jei poste dieną budi pareigūnas, o ne darbo valandomis saugumą užtikrina įrengta technika, kas mėnesį Policijos departamentas už apsaugą sumoka po 19 tūkst. litų. Tik techninė apsauga valstybei atsieina apie 13 tūkst. litų. J. Lazarenka tvirtina, kad iš šių lėšų apsaugos policija negauna jokio pelno - sumokamos tik patiriamos išlaidos. Apsaugos policijos viršininką nustebino Teismų tarybos pageidavimas visuose Lietuvos teismuose įrengti budėjimo postus. "Tai didelė prabanga, ypač tuose teismuose, kuriuose dirba vos keli teisėjai", - Lazarenka mano, kad teisingumą vykdančiose įstaigose reikia įrengti patikimas apsaugos sistemas, o budėtojus skirti tik išimtinais atvejais. Dienraštis išsiaiškino, kad Lietuvoje yra keletas teismų, kurie naktimis visiškai nesaugomi. Vienas nesaugiausių - Vilniaus rajono apylinkės teismas. Teismo pirmininkė Liuda Arlauskienė patvirtino, kad nedarbo valandomis ir švenčių dienomis į teismo pastatą laisvai gali įsibrauti nusikaltėliai. "Esame susitarę su policija, kad jie keletą kartų per naktį pažiūrėtų, ar niekas neapvogė teismo. Neseniai pastatėme dvigubas šarvines duris. Daugiau investicijų negalėjome skirti, nes mūsų teismo pastatą pagal Vilniaus miesto savivaldybės projektą turėjo nugriauti gruodžio 31 dieną", - sakė Vilniaus Kalvarijų gatvėje esančio teismo pirmininkė. Kareivių gatvėje esantis Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas taip pat gali atsidurti vagių taikinyje. Pasak teismo pirmininko pavaduotojos Bronislavos Todesienės, šiuo metu teismo apsauga rūpinasi ne apsaugos bendrovės, o sargai. "Norėčiau pabrėžti, kad teismas yra apsaugotas, manome, nėra jokios grėsmės, jog gali dingti bylos", - tikino B. Todesienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų