Sulaukė kaimo palaikymo
Irena ZUBRICKIENĖ
Kęsdama vyro smurtą, gyveno baimėje, bet iš kančios nesivadavo, nes neturėjo kur išeiti. O kai kantrybė galiausiai visgi trūko, rado išeitį - atsigulusį miegoti vyrą iš pasalų nužudė kirvio smūgiu. Maždaug taip keliais sakiniais galima apibūdinti tragiškai pasibaigusią sugyventinių Jolantos Piliutytės (39 m.) ir Kęstučio Katausko (46 m.) iš Juškakaimių kaimo (Šakių sav.) kasdienybę.
Ilgai bandė kantrybę
Pora gyveno Kęstučio buvusios žmonos namuose, auginosi 5 nepilnamečius vaikus. Kęstutis girtuokliavo, o Jolanta kiek įmanydama bandė laikyti visas keturias namų kertes. Anot Slavikų seniūnijos darbuotojų, girtos Jolantos jie nebuvo matę, tačiau neslėpė, kad įgūdžių gražiai tvarkyti šeimos gyvenimą šiai moteriai, kadaise tik 8 klases baigusiai internate, trūko. Todėl baiminantis, kad pagrindinis sugyventinių pragyvenimo šaltinis - už vaikus gaunamos pašalpos - nebūtų išnaudotas "kam nereikia", 600 litų kas mėnesį iškart buvo atiduodami tiesiai į kaimo parduotuvę, iš kurios Jolanta gaudavo maisto ir kitokių būtiniausių prekių, bet tikrai ne alkoholio.
Abiejų sugyventinių artimieji gerai žinojo apie jų namuose tvyrančią nesantaiką - ypač kai Kęstutis būdavo neblaivus. Moteriai ne kartą tekę su vaikais bėgti iš namų nuo triukšmadario vaikų tėvo ir slėptis pas kaimynystėje gyvenančius giminaičius. Vienai bičiulei Jolanta net buvo prasitarusi, kad kada nors agresyvųjį sugyventinį pribaigs kirviu. Tačiau tada tokios kalbos atrodė tik didelio pykčio ir apmaudo išraiška.
Kirto, bet paskui tvarstė
Šių metų vasario 29-osios popietę sugyventiniai viešėjo pas Kęstučio brolį, kur vyko išgertuvės. Nedidelė kompanija "patvarkė" apie 12 litrų 8 procentų stiprumo alaus. Šiek tiek neblaivi buvo ir Jolanta. Ji, po kurio laiko pasiėmusi jauniausią dukrelę, į namus išėjo pirmiau, o Kęstutis - po kokios valandos. Kai vyras įžengė, moteris buvo jau atsigulusi. Jolantos teigimu, parėjęs girtas Kęstutis nieko jai neaiškino, tik puolė muštis, kaip darydavo dažnai - trenkė kumščiu į ausį ir žandikaulį (tai vėliau patvirtins ekspertai). Nelaukdama, kol bus daugiau sukruvinta, moteris pabėgo į lauką, o smurtautojas atsigulė.
Niekaip nenurimdama po gautų smūgių, Jolanta po kokių 5 minučių sugrįžo į kambarį, tačiau jau su kirviu, kurį pasiėmė iš sandėliuko, rankoje. Moteris tyliai prisėlino prie gulinčio Kęstučio ir iš visų jėgų trenkė jam kirviu per galvą. Pataikė kirvio ašmenimis, todėl Kęstučiui iš suknežintos galvos pradėjo bėgti kraujas, o pats sužalotasis nutilo. Jolanta, suvokusi, ką padarė, ir turbūt atsitokėjusi, griebėsi gelbėti sugyventinį - jam ant galvos uždėjo drėgną rankšluostį, kad neva sustabdytų kraujavimą. Nutaikiusi momentą, moteris atgal į sandėliuką nunešė kruviną kirvį. Vyriausios dukros paprašiusi, kad šioji nubėgtų pas kaimynę ir iškviestų greitąją pagalbą, Jolanta toliau prižiūrėjo kraujuojantį sugyventinį.
Sunkią galvos traumą dėl kirstinės žaizdos patyręs K. Katauskas buvo gydomas Šakių ligoninėje ir Kauno medicinos universiteto klinikose, tačiau, išsivysčius trauminiam šokui ir įvairioms vidaus organų komplikacijoms, vyro gyvybės išgelbėti nepavyko - po gero mėnesio Kęstutis mirė. Jolantai pareikštus kaltinimus dėl sugyventinio sunkaus sužalojimo, jam mirus, teko perkvalifikuoti į tyčinį nužudymą.
Nori pati auginti vaikus
Teismo dienos J. Piliutytė laukė būdama laisvėje ir rūpindamasi dviem savo mažiausiais vaikučiais, kuriuos kartu su motina priglaudė Jolantos giminaičio šeima, gyvenanti Voverių kaime. Trys vyresnieji Jolantos vaikai atsidūrė vaikų globos namuose, nes, palaidojus Kęstutį, daugiavaikė motina liko ir be turėtos pastogės. Šakiuose įkurdinti vaikai kasdien važinėja į tą pačią mokyklą, kurioje mokėsi iki šeimos tragedijos, ir laukia dienos, kada vėl galės gyventi su mama.
Ar greitai išsipildys vaikų svajonė, pasakyti sunku, nes žmogui, tyčia nužudžiusiam kitą žmogų, Baudžiamasis kodeksas (BK) numato laisvės atėmimo bausmę nuo 5 iki 15 metų. Tačiau Jolantos kaltę ant Temidės svarstyklių padėjęs Kauno apygardos teismas, detaliai išnagrinėjęs visas aplinkybes ir įvertinęs daug metų trukusią daugiavaikės moters kančią su smurtaujančiu vyru, J. Piliutytės labai pasigailėjo ir pritaikė tokius BK straipsnius, kurie leidžia dar labiau sumažinti sankcijoje numatytą mažiausią ribą. Pusketvirtų metų už grotų - taip nusprendė minėtas teismas, įvertinęs ir tai, kad J. Piliutytei specialistai yra nustatę ribotą pakaltinamumą (nusikalsdama ji nepilnai suprato savo veiksmų esmę), ir tai, kad ji, nepiktybinė moteris, buvo rūpestinga mama, ir tai, kad kirtusi kirviu ji iškart atsitokėjo ir ėmė globoti sužalotą sugyventinį, o vėliau visada gailėjosi taip pasielgusi. Be minėtos bausmės, teismas nusprendė, kad nuteistoji privalo atlyginti per 2100 litų turtinę žalą nužudytojo seseriai ir padengti K. Katausko gydymo išlaidas - beveik 14 200 litų.
Išgirdusi, kad teisėjas Gytis Večerskas nutarė palikti ją laisvėje ir po paskelbto nuosprendžio, kol šis įsiteisės, Jolanta Piliutytė tyliai ištarė teisėjui "ačiū". Buvo aišku: nuteistoji, palaikoma savo advokatės Giedrės Kazakevičienės, šį nuosprendį skųs Apeliaciniam teismui, tikėdamasi dar palankesnio nuosprendžio. Kaip "Akistatai" sakė manantys Slavikų seniūnijos darbuotojai, tokia atomazga mažai tikėtina, nes visgi sunkus nusikaltimas padarytas tyčia. Tačiau Jolantos ir jos vaikai, trokštantys pradėti naują gyvenimo etapą tik kartu, vilties nepraranda. Nuteistos moters, pelniusios žudikės vardą, paguoda - ir daugybės ją gerai pažįstančių seniūnijos gyventojų užtarimas, apie kurį "Akistatai" paliudijo Slavikų seniūnas Vidmantas Benediktas Sprainaitis.
2008 10 20