Vokiečio viešnagė užtruko
Irena ZUBRICKIENĖ
Su krautuvu Vokietijoje dirbantis vokietis Aleksandras Feldė, pernai rudenį trumpam atvykęs paviešėti į Lietuvą, iki šiol tebėra jam svetimoje šalyje ir spalio viduryje čia sutiks savo 30-metį. Tik jubiliejaus šventė bus neįprasta: už grotų, su lietuviais kaliniais.
Antrankiai vokiečiui buvo uždėti po praėjusių metų spalio 15-osios vidurnaktį įvykusių muštynių Bubių kaime (Kauno r.), prie baro. Rusijoje gimęs, bet jau daugelį metų Vokietijoje gyvenantis Aleksandras ir keli jo bičiuliai lietuviai tą vakarą šventė susitikimą, mat vokietis buvo atvykęs tik išvakarėse. Užsienietis apsistojo pas taip pat Vokietijoje pastaruoju metu dirbančio ir gyvenančio lietuvio Viginto Minelgos gimines. Vyrai buvo planavę pasėdėti kaimo bare, tačiau tą vakarą baras buvo užsakytas banketui. Jie, pasikalbėję su barmene, sužinojo, kad užsakyta šventė vyks tik iki vidurnakčio, o paskui baras bus laisvas.
Banketui pasibaigus, šventę žmonės prasiskirstė - liko tik patys artimiausi jubiliato giminaičiai, kurie lėtai tvarkėsi, irgi ruošėsi išeiti, kiti lūkuriavo lauke. Barmenė, priėjusi uždaryti baro duris, staiga nustėro: nors nebuvo girdėjusi jokio muštynių triukšmo, lauke, ant grindinio, gulėjo ką tik iš banketo išėjęs Stepas Leškevičius, o jį spardė nepažįstamasis - kaip vėliau paaiškėjo, A. Feldė. Smurtautoją ramino jo bičiulis, o netoliese vaikščiojo irgi bankete dalyvavęs Petras Šerekauskas, kurio veidas buvo kruvinas. Darbuotoja suprato, kad įvyko kruvinas konfliktas tarp banketo dalyvių ir po vidurnakčio prie baro pasirodžiusių naujų lankytojų.
Nors A. Feldė teisme tikino, kad jis, su draugais atėjęs prie baro, buvo iškart įžūliai vejamas ir užgauliojamas, todėl priverstas gintis, tačiau teismas, išnagrinėjęs byloje surinktą medžiagą, nustatė kitaip. Teigiama, kad du banketo dalyviai, vos išėję į lauką, iš karto buvo netikėtai apsmūgiuoti: pirmiausia buvo paguldytas P. Šerekauskas, o po to - ir paskui jį išėjęs S. Leškevičius. Abu tuo metu prarado sąmonę - Stepas atsigavo tik Kauno medicinos universiteto klinikose. Nustatyta, kad aršiausias užpuolikas buvo vokietis: jis P. Šerekauską be jokios priežasties net permetė per galvą, tarsi norėdamas pademonstruoti savo keistus sugebėjimus, ir dar apsmūgiavo gulintį, o nuo pirmo smūgio pargriuvusį S. Leškevičių spardė į galvą. Viskas vyko labai trumpai - kiti A. Feldės bičiuliai tik bandė jį sustabdyti. Teisme paklaustas, kodėl reikėjo daužyti ir spardyti jau gulinčius ir nebesipriešinančius vyresnio amžiaus vyrus, teisiamasis negalėjo paaiškinti. Liudiję vokiečio bičiuliai taip pat bandė laikytis gynybos versijos, tačiau pripažino, kad bankete šventę vyrai, išėję į lauką, nebuvo pradėję muštis - tik ragino "dingti iš čia".
Per sūnaus jubiliejų netikėtai sumuštas P. Šerekauskas atsigavo greitai - jam buvo nustatytas tik nežymus sveikatos sutrikdymas. Jo bičiulis S. Leškevičius iki šiol jaučia buvusių smūgių padarinius: gydęsis ir mėnesį buvęs nedarbingas vyras prarado uoslę, negirdi dešine ausimi, po įvykio jam pradėjo drebėti kairė ranka.
Kauno apygardos teismas paskyrė Vokietijos piliečiui Aleksandrui Feldei 4 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę už abu sužalotus vyrus ir viešosios tvarkos pažeidimą. Nuteistasis dar turės atlyginti moralinę žalą sunkiai sužalotam S. Leškevičiui - 20 000 litų. Taip pat iš vokiečio priteistas ir Kauno teritorinės ligonių kasos ieškinys už S. Leškevičiaus gydymą - per 1200 litų.