Tave užpuolė kirminai? Tikrai baisu! Lietuva nepriklauso šalims, tikrovėje ar legendose garsėjančioms įvairiais valgomais šliaužiančiais bei ropojančiais kirminais kirminėliais ar vabzdžiais. Vien jau mintyse patiekalų iš jų vaizdinys mus supykina. Ką jau kalbėti apie vaišes prie kokios tolimos ir egzotiškos šalies stalo?! Nebent tai būtų lažybos ar noras pakliūti į Lietuvos televizijos laidą... Ko tik žmogus nepadarai dėl garbės!
Taigi, jus apniko kirminai. Ir ne svečiuojantis egzotiškoje šalyje, o perkant produktus savo šalyje ir valgant savo paties pagamintą maistą. Pabandykite įsivaizduoti, kas ir kaip knibžda jūsų skrandyje bei žarnyne.
Žodis "kirmėlė" graikiškai reiškia "helmins", todėl žmogaus, gyvulių ir augalų ligas sukeliančios parazitinės kirmėlės vadinamos helmintais. Žinoma apie 12 000 helmintų rūšių. Jų sukeliamos ligos vadinamos helmintozėmis. Žmogaus organizme gali parazituoti apie 160 helmintų rūšių: apvaliosios kirmėlės, kaspinuočiai, siurbikės, spalinukės. Kai kuriomis kirmėlinėmis ligomis (askaridoze, trichocefalioze) užsikrečiama valgant neplautas daržoves, vaisius. Kitaip sakant, per nešvarias rankas, nes šias ligas sukeliančių kirminų kiaušiniai subręsta dirvoje. Suvalgius apkrėstos žalios ar nepakankamai išvirtos mėsos bei žuvies, užsikrečiama opistorchoze, trichinelioze. Šias kirmėlines ligas sukeliančių kirminų lervos vystosi tarpinio šeimininko (kiaulės, karvės, šerno, žuvies) kūne. Kai kurių kirminų (filiarijų) lervos patenka į organizmą pro kraujasiurbių vabzdžių įkandimo vietas. Kitų (ankilostomidžių) - pro odą. Helmintų lervos būna įvairiuose audiniuose, o jau subrendę kirminai - dažniausiai žarnyne. Dirgindami audinius ir nervų sistemą, jie sukelia refleksinių, toksinių ir alerginių reakcijų. Nuo kirminų sulėtėja vaikų protinis ir fizinis vystymasis, o suaugusieji būna ne tokie darbingi. Kirmėlės komplikuoja ir kitas ligas.
Jeigu, užsikrėtėte kirminais, geriausia būtų keliauti pas gydytoją, tačiau labai jau nesinori... Jaučiatės taip, tarytum būtumėte akivaizdus nevaleika. O kas gi nori save taip "reklamuoti"? Mūsų seneliai ir proseneliai gydėsi liaudiškomis priemonėmis, kirminus vejančiomis žolelėmis. Sako, kai kurios ypač gerai veikdavusios. Štai keletas žolių mišinių, skirtų kirmėlėms išgyvendinti iš organizmo.
Smiltyninio šlamučio 5 valgomi šaukštai ir tiek pat šaukštų bitkrėslės žiedų. 3 - 4 valgomuosius šaukštus vaistažolių 3 - 5 minutes virinti 1 litre vandens, uždengtame inde, paskui palaikyti valandą. Gerti po vieną stiklinę 3 - 4 kartus per dieną nuo visų rūšių kirmėlių. Vaikams prieš naktį daryti nuoviro klizmas.
Sumaišyti 3 valgomus šaukštus bitkrėslės žiedų, 2 šaukštus ramunėlių žiedų, 6 šaukštus karčiojo kiečio žolės, 3 šaukštus paprasto šaltekšnio (geriau dviejų metų) žievės ir 2 šaukštus moliūgo sėklų. 3 - 4 šaukštus mišinio pavirinti 3 - 5 minutes 1 litre vandens, o paskui dar valandą palaikyti. Nukošus gerti po vieną stiklinę 3 - 4 kartus per dieną nuo kaspinuočio ir plaukagalvių.
Nuo askaridžių ir spalinių suvartoti 6 valgomus šaukštus bitkrėslės vaisių ir apie 8 česnako skilteles. Į miltelius sutrintus bitkrėslės vaisius sumaišyti su medumi. Valgyti po vieną valgomąjį šaukštą kartus per dieną prieš valgį. Vaikams duoti tik po vieną arbatinį šaukštelį. Kartu suvalgyti 1 - 2 vidutinio dydžio česnako skilteles. Gydytis, kol kirmėlės išnyks (1 - 7 dienas).
O šis receptas išvaro kirminus - netgi kaspinuotį. 2 stiklines susmulkintų moliūgo sėklų sumaišyti su medumi. Valgyti po 1 - 2 valgomus šaukštus 15 - 20 minučių prieš valgį 3 - 4 kartus per dieną. Gydytis tris savaites.
Nuo kirminų, ypač plaukagalvių, padeda šis žolelių mišinys. 4 valgomi šaukštai skėtinės širdažolės žolės, 4 smiltyninio šlamučio žiedų, 4 paprastosios bitkrėslės žiedų ir 2 citvarinio kiečio žiedų. Pusę mišinio užplikyti 1 - 2 litrais verdančio vandens ir šiltai uždengtą palaikyti per naktį. Rytą pakaitinti vandens vonelėje apie 15 minučių, perkošti ir gerti po stiklinę 3 kartus per dieną 10 - 12 minučių prieš valgį. Vaikams 3 kartus per dieną 7 - 10 minučių prieš valgį duoti po 50 - 100 ml. Taip pat rekomenduojama valgyti moliūgų sėklas. Gydymo kursas 2 - 3 savaitės.
Česnaku vaikams varomos spalinės. Į tiesiąją žarną reikia įdėti česnako tyrelės arba česnako skiltelę, arba daryti klizmą iš česnako nuoviro, išvirto iš 5 - 8 stambių skiltelių.
Suvalgius 10 česnako skiltelių su karštu pienu, galima išvaryti visas kirmėles. Suvalgius česnaką, už 2 valandų reikia išgerti vidurius laisvinančių vaistų.
Nuo soliterio yra tokie vaistai: 1 šaukštas terpentino ištrinamas su 2 kiaušiniais, pridedama šaukštas cukraus ir išmaišoma. Dar nevalgius išgeriami visi vaistai iš karto. Prasideda pilvo skausmai. Taip pakartoti kelias dienas. Prieš ir po gydymo laikytis dietos.
Išvaryti kirmėles padeda išgliaudytos maltos moliūgų sėklos. Reikia rytais prieš valgį suvalgyti jų po 2 valgomuosius šaukštus, užsigeriant šiltu pienu. Po to, už valandos, išgerti vidurius laisvinančių vaistų.
Apvaliosios kirmėlės (askaridės, landuonys) varomos svogūnų antpilu. Antpilui susmulkinamas vidutinio dydžio svogūnas, užpilamas stikline vandens ir laikomas 8 - 12 valandų. Jis geriamas 3 - 4 dienas po trečdalį arba pusę stiklinės.
Kaip matote, yra daug priemonių kirmėlėms išprašyti. Tereikia kurias nors sau pritaikyti ir laukti rezultatų. Taigi sėkmės atsisveikinant su jomis!