• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Taupus moka du kartus

Vasarą tradiciškai padažnėjusias vagystes iš butų tiriantys sostinės policijos pareigūnai teigia, kad daugelio butų savininkai be reikalo piktinasi buvę apgauti, kai savo namuose įsirengė šarvo duris ar šiuolaikinius langus su stiklo paketais.

REKLAMA
REKLAMA

"Visos firmos siūlo žmonėms kuo rimčiausią apsaugą, nes jos suinteresuotos parduoti brangesnį produktą. Bet žmonės patys dažniausiai pasirenka minimalius variantus - taupo, manydami, kad, jeigu šarvo duris įsistatys, tai ir bus saugu. Pasirenka kuo pigesnes spynas ir kuo pigesnius variantus. Deja, taupus moka du kartus, arba visą likusį gyvenimą", - apibendrindamas tokias vagystes Eltai sakė Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Nusikaltimų tyrimo tarnybos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo skyriaus viršininkas Nerijus Šiaulys.

REKLAMA

Pareigūno žodžiais, įsibrovėliai labai skaudžiai pažeidžia butų šeimininkų privatumą: kai kurie žmonės po tokių vagysčių nebegali savo namuose gyventi, jie net parduoda butus ir persikelia gyventi kitur, nes apvogtuose namuose "jaučiasi nesaugiai ir šlykščiai". Vilniaus miesto Vyriausiojo policijos komisariato duomenimis 32,5 procento vagių į būstą patenka išlaužę spyną, 25,6 procento - neišaiškintomis aplinkybėmis, dažniausiai be šeimininko žinios padarę rakto kopiją, 16,9 procento - išlaužę duris, beveik 10 procentų įlenda per balkoną ar langus, dar kiti - parinkę raktą ar tiesiog radę neužrakintas duris.

REKLAMA
REKLAMA

Dar prieš pusmetį labai patikimos atrodė spynos su peteliškės formos raktais - tokio sudėtingo rakto parinkti ir pritaikyti neįmanoma. Tačiau, kaip teigia N. Šiaulys, neseniai vagys išsiaiškino, kokiuose trijuose taškuose reikia gręžti duris, kad atsilaisvintų sklendės. O šarvo durų sklendės būna masyvios, einančios į viršų ir į šalis, todėl norint jas išgriauti reikėtų griauti pusę sienos - tai būtų triukšmingas ir daug laiko reikalaujantis darbas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Kaip vagys "sutvarko" tas spynas? Vos tik atsiranda nauja rūšis spynų, kurių jie negali įveikti, jie nusiperka tokią spyną ir ją išsianalizuoja. Greitai išsiaiškina, kur gręžti, kaip pritaikyti raktą ir kaip atrakinti. Paprasti narkomanai tuo neužsiima - čia veikia rimtesni vagys", - aiškina N. Šiaulys.

REKLAMA

Firmos savo klientams dažnai siūlo į šarvo duris dėti labai kieto metalo - titano - plokštę, bet žmonės taupydami jos atsisako. Po titano plokšte įmontuota spyna jau būtų praktiškai neprieinama. Nors yra grąžtų, kurie ir titaną pragręžia, bet tai jau ne tie nešiojami grąžtukai ir vagys tokiu sudėtingu darbu nebeužsiims, - sako N. Šiaulys.

REKLAMA

Bet jis teigia kol kas nežinąs, kaip apsisaugoti nuo dar vieno įsilaužėlių metodo, kuris sostinėje buvo panaudotas šiomis dienomis, - vagys metalo pjūklu tiesiog prapjovė staktas ir nupjovė spynos sklendes. "Gal ir šią vietą galima apvirinti kokia nors titano plokštele?", - svarstė N. Šiaulys. Jo teigimu, durų ir langų firmos pačios domisi vagišių metodais, mato savo silpnąsias vietas ir noriai ieško papildomų apsaugos priemonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, šeimininkams taip pat nepatariama lengvai susigundyti reklamuojamomis brangiomis spynomis, prieš tai nepasitarus su specialistais. "Neseniai mačiau vieną labai rimtą spyną su labai dideliu trūkumu, kuriuo pasinaudoję vagys ją lengvai įveiks. Tai platus šerdelės griovelis. Jis turi būti kuo labiau išvinguriuotas ir kuo siauresnis, kad būtų negalima įkišti prasukėjo arba parinkti visrakčio. O jeigu griovelis platus kaip autostrada - tai įgrūsk gerą kieto metalo prasukėją ir išsuksi tą spyną", - aiškino N. Šiaulys.

REKLAMA

N. Šiaulio pastebėjimu, pirmuose namų aukštuose sumontuoti langai su stiklo paketais vagims taip pat dažniausiai lengvai įveikiami, nors visas silpnąsias tokių langų vietas firmos pasirengę apsaugoti.

Langų užrakto mechanizmą vagys įveikia žinodami vietas, kur įkišti kokį įnagį, kad pasikeltų visi fiksatoriai. Tačiau saugantis tokių vagysčių, galima sumontuoti papildomas spyneles, kurios užrakina visą atidarymo mechanizmą.

REKLAMA

Šiuolaikinius langus vagys neretai įveikia tiesiog išdauždami, tačiau tokiu atveju gali padėti rimta apsauginė plėvelė - tokio lango lengvai nebeišdauši, kilusį triukšmą išgirs aplinkiniai.

Kaip teigia pareigūnas, jeigu namuose nėra ypatingų turtų, apsaugai pakanka gerų šarvo durų ir patikimų langų - rimti vagys į kuklų butą nesilauš. Tokį butą gali apvogti tik narkomanai, griebiantys bet ką, o nuo jų apsaugo ir minėtos priemonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet, jeigu namuose turto daugiau, geros durys ir langai nepadės, neįsirengus signalizacijos - jeigu profesionalūs vagys nusižiūrėjo tokį butą ir jeigu labai norės - su visom sienom išgriaus langus arba duris, bet į vidų pateks. Todėl N. Šiaulys sako nesuprantąs turtingesnių žmonių, kurie neprisiruošia įsirengti signalizacijos arba pašykšti 20 litų per mėnesį už šią paslaugą.

REKLAMA

"Kai nusikaltėliai patenka į butą, ekipažui važiuoti jau vėlu. Signalizacija turi būti sumontuota taip, kad ji pradėtų veikti jau bandant patekti į butą. Tam yra langų stiklo dūžio ir smūgio davikliai, durų smūgio davikliai ir kitokios priemonės. Visos firmos suinteresuotos jų sumontuoti kuo daugiau ir kuo geresnių. Bet kai po vagystės paklausiame, kodėl to nebuvo, mums aiškina, kad buto šeimininkui buvo siūlyta, o jis atsisakė", - sako N. Šiaulys.

REKLAMA

Anot N. Šiaulio, žmonės dažnai renkasi pigiausią signalizacijos variantą, ir, pasirašę sutartį su saugos firma, skuba į draudimo bendrovę. "Pasirašo draudimo sutartį, ir viskas. Bet kas tai yra draudimo sutartis? Draudimas materialinį nuostolį padengs, bet moralinio nepadengs niekada. Žmogus, nė karto neapvogtas, tiesiog neįvertina, ką reiškia, kai jo bute kažkas panaršo: kai išvarto jo lovą, jo apatinius. Kaip po to tokioj lovoj miegoti ir kaip gyventi savo name?" - perspėja ir klausia N. Šiaulys.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl pareigūnas sako apgailestaująs, kad naujajame Baudžiamajame kodekse įsibrovimas į gyvenamąją patalpą sulyginamas su vagyste iš bet kokių kitų patalpų arba automobilio.

"Kaip taip galima sulyginti? Juk nevienoda moralinė žala, kai apvagia firmą ir kai apvagia žmogaus butą, kuriame jis po to nebegali gyventi. Visoje civilizuotoje Europoje gyvenamųjų patalpų pažeidimas laikomas daug pavojingesniu visuomenei nusikaltimu, negu negyvenamų", - sako N. Šiaulys, apgailestaudamas, kad dabar šis labai svarbus veiksnys kažkodėl užmirštas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų