Mantas LIDEIKIS
Taksi vairuotojo darbas ne tiek sunkus, kiek įtemptas ir pavojingas.
"Mes labai dažnai galime tapti lengvu grobiu sumaniusiems pasiplėšikauti,"- tvirtino kaunietis taksi vairuotojas Simonas G. (37 m.), vairuojantis firmai "Žaibiškas greitis" priklausantį taksi automobilį. Anot pašnekovo, kuris neprieštaravo kiek atviriau pasišnekėti apie taksi vairuotojų kasdienybę, pastaruoju metu gal ir nepasitaiko tokių sunkių nusikaltimų, kaip taksi vairuotojų nužudymai siekiant juos apiplėšti, užvaldyti automobilius, tačiau kas kartą išeinant į darbą tenka susitaikyti su tuo, kad teks patirti vienokį ar kitokį stresą.
Atsisveikina, lyg išeitų į karą
Anot keletą metų taksi vairuotoju dirbančio Simono, ne vienas iš taksistų stresą malšina alkoholiu, jie tampa irzlūs, nervingi ir galų gale arba turi keisti darbą arba rizikuoja turėti sveikatos problemų ar rūpesčių dėl svaigalų. Laimė, jog šiais laikais darbų netrūksta, yra kur išeiti, todėl tie, kas nesugeba prisitaikyti, ilgainiui ieško kito.
Taksi vairuotojui reikia arba labai mėgti šį darbą, arba būti labai gerai pasiruošusiam ir psichologiškai, ir fiziškai. Specialių kursų tam, aišku, nėra. Simonas juokiasi, jog taksi vairuotojams kovinio ir fizinio pasirengimo treniruotės tikrai išeitų į naudą, mat vos ne kiekvieno vairuotojo kasdienybėje yra buvę atvejų, kai teko konfliktuoti ar net susigrumti su agresyviai nusiteikusiais keleiviais.
Simonas pasakojo, jog kiekvieną kartą, kai išeina į darbą, atsisveikina su šeima taip tarsi rengtųsi išvykti ilgam, o gal ir net visam laikui. Vyriškis prisipažino tikintis Dievu ir manantis, jog šis jį saugo nuo įvairių nemalonių incidentų, kurie gali pasitaikyti taksi vairuotojo darbe. Simonui taip pat yra pasitaikę sudėtingų situacijų, kur reikėjo greitos reakcijos, jėgos ir miklumo.
Incidentai - beveik kasdien
Pirma ir didžiausia problema Simonas mano esant vis dėl to kitų vairuotojų neatsakingumą ir vairavimo kultūros stoką. Todėl "karas keliuose" baugina labiausiai - mat niekuomet negali būti tikras, kad į tave neįsirėš pilnas apsvaigusių paauglių automobilis, ar be proto lekiantis ir jokių taisyklių nei judėjimo eiliškumo nepaisantis motociklininkas.
Antras dalykas, keliantis rūpesčių, yra patys taksi klientai. Važiavimas taksi vis dėl to yra gana prabangus dalykas, todėl paprastas miesto gyventojas, dažnai mieliau renkasi autobusą, troleibusą ar mikroautobusą. Taksi prisireikia žmonėms, kurie gabenasi kokį nors didesnį bagažą, skuba arba jau yra, sakykim, kaip reikiant "paėmę". Deja, šitų anot Simono, tarp jo klientų pasitaiko dažniausiai. Ir niekada negali žinoti, ko iš jų laukti. Nors daugelių atvejų išgėrę žmonės nėra agresyvūs, ramiai sau snaudžia, kol juos parveži iki nurodytos vietos, tačiau pasitaiko ir visai priešingai nusiteikusių. Ypač nemalonu važiuoti su gauja įkaušusių vaikinų.
Pasak Simono, nesyk yrą buvę, jog tik per plauką išvengta incidentų. Antai vieną sykį prie jo taksi automobilio priėjo jaunuolis. Jis nebuvo visai girtas, betgi ant kojų jau stovėjo nelabai tvirtai. Pirmiausiai paklausė, ar nuveš iki vieno naktinio klubo. Kai Simonas patvirtino, kad, žinoma, nuveš, jei tik turės kuo susimokėti, kandidatas į keleivius kažkam pamojo ir garsiai suriko, kad šitas nuveš. Po to prie taksi tuoj pat atsirado dar šeši panašios būklės vyrukai ir be ceremonijų ėmė grūstis į automobilį. Simonas tuomet iš karto pareiškė, jog taksi automobilis - ne mikroautobusas ir jis gali paimti tik keturis keleivius - trys gale, vienas priekyje. Kiti, deja, turi pasirinkti arba eiti pėsčiomis arba ieškotis kito automobilio. Tuomet tas jaunas vyras, kuris klausė ar paveš, kibo Simonui į atlapus ir ėmė šaukti, kad tas žadėjęs nuvežti, galų gale, koks jam skirtumas. Vairuotojas atsakęs, kad perpildytų automobiliu nevažiuos. Tuomet vienas iš kompanijos pareiškė, kad jei čia pat "dušmaną", t.y. Simoną suspardytų, tai galėtų ir nemokėti, ir patys nuvažiuoti. Pamatęs, kad čia jau kvepia negeruoju, Gintas ištraukė raktelius iš spynelės, iššoko iš automobilio, pasiruošęs gintis ir skambinti policijai. Tuo tarpu pro šalį kaip tik važiavo kito taksisto automobilis. Patyręs žmogus pamatė, kad tarp vairuotojo ir keleivių kilo incidentas, tad sustojo paklausti, kas nutiko. Įkaitusią gaują tai atvėsino, jaunuoliai paaiškino tiktai norintys nuvažiuoti, kur jiems reikia. Tuomet sutarta, kad dalis jų važiuos antruoju taksi, dalis - su Simonu. Taip buvo išvengta konflikto. Beje, pakeliui paaiškėjo, jog šie vyrukai - tiesiog studentai, "laistantys" neseniai užbaigtus baigiamuosius darbus. Simonas tik stebisi, kad taip elgėsi žmonės, kurie pretenduoja į inteligentus.
Dažniausiai pasitaiko, jog neblaivūs keleiviai atsisako mokėti už paslaugą, įtikinėja, jog vairuotojas juos apgavęs, dar atvažiuodamas įjungęs taksometrą. Ypač bjauriai elgiasi girtos moterys.
Kretingiškiai patys gaudė plėšikus
Prieš keletą dienų bėda nutiko taksistui iš Kretingos. Vėlų rugsėjo pabaigos šeštadienio vakarą į Kretingoje taksi vairuotoju dirbančio Boriso Kupčikovo (48 m.) vairuojamą taksi automobilį Rotušės gatvėje įsėdo du jaunuoliai. Vėlyvi keleiviai paprašė nuvežti juos į Tiekėjų gatvę, tačiau čia, užuot išsitraukę pinigines ir atsiskaitę su vairuotoju, vienas jų šiam prie kaklo ėmė kišti peilį ir reikalauti pinigų. Vairuotojas visgi neketino pasiduoti be kovos ir susigrūmė su užpuolikais, jam netgi pavyko atimti iš jų peilį. Tačiau ir šie nenusileido nesutramdomam taksistui, o ėmė jį lupti kumščiais. Suvokęs, kad neatsilaikys, B.Kupčikovas šoko iš mašinos ir pabėgo. Tuomet vienas iš užpuolikų sėdo už taksi automobilio "Mercedes Benz" vairo ir mėgino nuvažiuoti. Tačiau automobilio variklis užgeso ir nusikaltėliai jo nebesugebėjo užvesti. Nieko neliko, kaip bėgti. Jie išsinešė ir tą dieną vairuotojo uždirbtus apie 200 litų.
Apie įvykį nukentėjęs vairuotojas pranešė kolegoms. Šie patys ėmė ieškoti nusikaltėlių ir netrukus aptiko jų pėdsakus. Mat grumtynių metu taksistas vienam iš plėšikų atimtu peiliu sužalojo veidą. Toks jaunuolis netrukus ir buvo pastebėtas. O dar po kiek laiko pavyko išaiškinti, jog vyrukas gyvena to paties miestelio Klaipėdos gatvėje. Kitą dieną keli taksi vairuotojai patys jo ten ir patykojo. Užkluptas devyniolikmetis neigė kuo nors prisidėjęs prie taksisto užpuolimo, o tikino nukentėjęs muštynėse su bendraamžiais. Tačiau plėšiką pažino užpultasis vairuotojas. Jaunuolis perduotas teisėsaugininkams, kurie netrukus išsiaiškino ir antrojo plėšiko asmenybę.
Nesaugu ir Šiauliuose
Nesaugus taksi vairuotojų darbas ir Šiauliuose. Šių metų rugsėjo 11-ąją šiame mieste nukentėjo šiauliečiams gerai pažįstamas žmogus, taksi vairuotojas Virgilijus Kondratenka. Kadaise policijoje dirbęs, o dabar taksi vairuotojo amatu besiverčiantis vyras tapo nepilnamečių auka.
Atvykęs pagal iškvietimą į Šiaulių Aukštabalės gatvės vieną iš kiemų, V. Kondratenka pastebėjo jo laukiančius ir rūkančius jaunuolius - kaip vėliau paaiškėjo, septyniolikametis Mantas N. ir metais vyresnis Gytis R. nesivaržydami su smilkstančiais rūkalais sugriuvo į taksi automobilį. Vairuotojas jaunuolių paprašė nerūkyti, tačiau šie nereagavo. Maža to, vienas metė kažkokią repliką, važiuojant ėmė piktintis, kad vairuotojas juos veža ne ten, kur jiems reikia. Tuomet V. Kodratenka sustabdė automobilį ir pareikalavo, kad jaunuoliai kraustytųsi lauk. Tuo itin pasipiktinę neblaivūs vaikinai nutarė, jog tokį nenuolankų vairuotoją būtina kaip reikiant paauklėti. Jie sumušė žmogų taip, kad sulaužė du šonkaulius.
Įtariamuosius Šiaulių policiją išaiškino ir sulaikė gana greit. Mat ir nebuvo sunku - tereikėjo parodyti nuotraukas iš policijos albumo ir V. Kondratenka netrukus pažino savo skriaudikus - paaiškėjo, jog šie asmenys netrukus turėtų stotį prieš teismą ir dar dėl vieno sumušimo bei apiplėšimo.
Tuo tarpu V. Kondratenka žymiu šiauliečiu yra tapęs po to, kai grąžino savininkui jo taksi automobilyje paliktą didelę pinigų sumą. Vienos įmonės vadovas apsižioplinęs V.Kondratenkos taksi automobilyje paliko rankinę, kurioje buvo atlyginimams skirti 14 tūkstančių litų bei asmens dokumentai. Taksi vairuotojas radinį grąžino jo teisėtam savininkui. Šis, beje, net neprisiminė, kur praganė tokią ženklią sumą.
Sostinėje taksistai badomi peiliais
Nuo plėšikaujančių asmenų kenčia ir sostinės taksistai. Šiais metais Vilniaus pareigūnams teko tirti ne vieną taksisto užpuolimą. Metų pradžioje A. Goštauto gatvėje į 30 metų taksi vairuotojo vairuojamą automobilį įsėdo vyriškis. Jis netikėtai išsitraukė peilį ir dūrė vairuotojui į pilvą - bandė apiplėšti ir pagrobti taksi mašiną. Sužalotas vairuotojas atsidūrė ligoninėje, o pareigūnai netrukus sulaikė ir metais jaunesnį taksisto skriaudiką.
Panašus incidentas sostinėje nutiko ir prieš keletą savaičių. Savanorių prospekte į 37 metų taksi vairuotojo automobilį susigrūdo du jaunuoliai. Važiuojant Savanorių prospektu vienas iš jų netikėtai įrėmė vairuotojui į kaklą peilį ir pareikalavo sustoti. Nepabūgęs užpuolikų vairuotojas ne tik atėmė peilį, bet ir sulaikė 22 metų nusikaltėlį. Antras tuo tarpu parodė kulnis. Taksistas nukentėjo minimaliai, peilio ašmenimis jam tebuvo įpjautas pirštas.
Patys duod atkirtį
Panašūs incidentai nestebina ir mūsų pašnekovo Simono. Anot vyriškio, Kaune taip pat nesyk tekę girdėti, jog taksistai susigrumia su keleiviais, ypač tais, kurie už tai, kad važiavo, dar pareikalauja ir susimokėti. Simonas tvirtina, jog tokia taktika yra būtina. Mat jeigu nusileisi, visokie padugnės ims manyti, jog taksi vairuotojas tam ir važinėja, kad iš jų galėtum atimti pinigus, automobilį, jį sužaloti. Tad tokiam darbui iš tiesų reikia tvirtų ir nebailių žmonių, mokančių duoti atkirtį.
Taksi vairuotojo saugumu įmonės vadovai tikrai nepasirūpins, tą daryti turi jis pats. Todėl pasak Simono, visi taksi vairuotojai, nesvarbu, kurioje firmoje jie dirbtų, yra labai solidarūs - bereikia tik per raciją pranešti, kad nutiko incidentas ir pasakyti adresą, kai čia tuoj pat atskubės arčiausiai esantys kolegos. Ir jei per tą laiką nusikaltėliai dar nebus spėję pasprukti, jų dažnai laukia savas teismas, tik po to - pareigūnai. Ne vienam plėšikėliui, pakliuvusiam į įsiutusių vairuotojų rankas, vėliau prisireikia ir rimtos medikų pagalbos.