Geriausias būdas, galintis palankiai paveikti partnerių santykius, - išrasti savas taisykles.
Tyrimai rodo, kad laimingiausios poros yra tos, kurioms pavyko sulaužyti visų priimtas taisykles ir nustatyti savas, labiau tinkančias.
Straipsnyje pateikiamos penkios labiausiai paplitusios „geležinės“ taisyklės, kurias judviem vertėtų tiesiog dabar sulaužyti.
Niekada neikite miegoti supykę (nepatenkinti)
Ši taisyklė tikriausiai yra seniausia ir dažniausiai cituojama kaip auksinė „laimingos santuokos“ taisyklė. Iš tiesų konfliktas, neigiamos emocijas sukelia diskomfortą. Būtent todėl daugelis linkę vengti nepasitenkinimo.
Mūsų galvose susiklostė stereotipas, kad jeigu konfliktas jau kilo, kalbama apie skylančią santuoką. Todėl kyla pagunda prisidengti tokia taisykle, kad būtų galima atsikratyti konflikto. Iš tikrųjų situacija gilėja, kaupiasi emocijos... Pati frazė „nustok pykti“, prilygstanti frazei „nustok jausti alkį“, skamba kvailai.
Pyktis, nepasitenkinimas - savotiškas fiziologinis ir cheminis atsakas. Jūs negalite jo iškart sustabdyti. Jeigu atėjo laikas eiti miegoti, o jūs vis dar pykstate, nė vienam partneriui neverta apsimesti, kad viskas gerai. Jie privalo aptarti priežastį, dėl kurios kyla tokios emocijos, ir bandyti rasti išeitį.
Pasakykite, ko vienas iš kito tikitės lovoje
Ši taisyklė labiau panaši į įsakymą... papasakokite, ko norite (arba, dar geriau, parodykite). Tarsi būtumėte robotas. Žinoma, pokalbiai šia tema svarbūs, jeigu norite, kad jūsų santuoka būtų tvirta ir ilga. Būtina kreipti dėmesį į partnerio ar partnerės nuotaiką. Tarkime, jeigu partnerio (partnerės) diena buvo sunki, reikia jam (jai) skirti daugiau dėmesio. Taip pat reikia atsižvelgti į tai, kas patinka abiem partneriams, bet nereikalauti to, ko jie nemėgsta daryti. Galbūt tarsi netyčia užsiminkite, ko pageidautumėte savo santykiuose.
Tegul jis aiškinasi su savo tėvais, o aš - su savo
Jeigu jūsų santykiai rimti, negalima dalyti tėvų arba skirstyti, kas ir su kieno tėvais bendraus. Taip galima juos nuteikti prieš vieną iš sutuoktinių. Todėl abu partneriai turi bendrauti su vienas kito tėvais, nenutylėti, jeigu kurį nors tėvai kritikuoja (teisingai arba ne), užstoti vienam kitą. Taip pakilsite tėvų akyse, o jūsų santykiai sutvirtės.
Jūs negalite pakeisti vienas kito. Ir net nebandykite
Žinoma, jūs ir neturite sutelkti dėmesį būtent į tai, kaip iš pagrindų pakeisti savo partnerį (partnerę) - taip, kaip jūs norėtumėte. Kita vertus, bet kokie santykiai vienaip ar kitaip veikia abu partnerius, padeda jiems mokytis vienam iš kito, tobulėti, ryžtis poelgiams, kuriems anksčiau nebūtų pakakę drąsos. Mes tikrai negalime pakeisti vienas kito per prievartą. Bet jeigu mums labai nepatinka kuris nors partnerio (partnerės) bruožas, tačiau visą laiką tylime, tai slėpdami galiausiai sugadiname savo santykius ir prisipildome neigiamų emocijų. Todėl reikia kalbėtis apie tikrai neigiamus vienas kito bruožus ir prašyti padėti juos šiek tiek pakeisti (pavyzdžiui, sakant: „aš taip mėgstu, kai tu...“, bet „tai tau nelabai tinka“ ir kt.).
Tvirtos poros visada turi atostogauti kartu
Tokios kalbos tarsi nepalieka kito pasirinkimo, kaip tik atostogauti kartu. Juk jeigu sutuoktiniai per atostogas vyksta kas sau, tai kelia įtarimų, kad jų santykiai nėra geri.
Bent jau dauguma taip mano. Iš tikrųjų būtina vienas kitam suteikti nedidelį poilsį, kiekvienas bent savaitę turėtų pabūti vienas, pailsėti nuo rutinos, pamąstyti apie santykius šeimoje, kaip būtų galima juos pagerinti.
Nedidelis poilsis vienam nuo kito bendrą gyvenimą padaro dar džiugesnį ir malonesnį.
„Klaipėda“ (www.klaipeda.daily.lt)