• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Taikos pypkė kol kas nesurūkyta

Ieva DZVANKAUSKAITĖ

Šiomis dienomis Kauno apygardos teisme nagrinėjamos dvi civilinės bylos, kuriose ieškovai reikalauja moralinės žalos atlyginimo, vertinamo milijoninėmis sumomis.

REKLAMA
REKLAMA

2001-ųjų gruodžio 30 dieną Marijampolės apskrities ligoninėje buvo nudeginti inkubatoriuje šildyti prieš laiką gimę dvyniai Laurynas ir Martynas Zdaniai. Nustatyta, kad akušerė Rasa Dereškevičienė į termoforus pripylė karštesnio nei 50 laipsnių vandens, nors jo temperatūra turėjo būti iki 37 laipsnių. Neįsitikinusi, ar akušerė tinkamai paruošė termoforus, gydytoja neonatologė Loreta Laurinaitienė kūdikius paguldė į inkubatorius. Dėl to vienas naujagimis nudegė 14, o kitas - 20 procentų kūno odos. Nukentėjusiems mažyliams teko atlikti kelias odos persodinimo operacijas, ilgai gydyti stipriais vaistais.

REKLAMA

Už netyčinį sunkų kūno sužalojimą teismas medikėms skyrė vienerių metų laisvės atėmimo bausmes. Nuo pataisos namų moteris išgelbėjo Amnestijos įstatymas, tačiau abiem dvejiem metams atimta teisė dirbti su kūdikiais.

Dvynukų tėvai sutiko su tokiu teismo sprendimu, tačiau kreipėsi į teismą su ieškiniais dėl neturtinės žalos atlyginimo. Kauno apygardos teismas patenkino apdegintų kūdikių tėvų prašymą ir priteisė Marijampolės ligoninei sumokėti Laurynui ir Martynui Zdaniams po 400 000 litų, o abiem jų tėvams - dar po 100 000 litų. Sprendimą teisėjas priėmė net nepakvietęs šalių į posėdį.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip vėliau aiškino nepriklausomi advokatai, tokio sprendimo priėmimas (dokumentine tvarka, nekviečiant šalių į posėdį) įmanomas tik tuomet, kai visi ieškovo reikalavimai yra grindžiami rašytiniais įrodymais. Tokių įrodymų, girdi, ieškovai nebuvo pateikę nė vieno. Beje, Marijampolės apskrities ligoninė teismo sprendimą apskundė, ieškinį mokėti nesutinka, motyvuodama tuo, jog tuomet ligoninė bankrutuotų, taigi būtų pažeistos joje besigydančių pacientų teisės. Metinis ligoninės biudžetas sudaro 15 milijonų litų. Ligoninės vadovai Zdaniams sutinka sumokėti 30 000 litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitoje civilinėje byloje ieškovė - prieš dvejus metus avarijoje ties Žiežmariais (Kaišiadorių r.) žuvusio Seimo ir Kauno miesto tarybos nario Rimanto Ruzo našlė Marija Ruzienė, byloje atstovaujanti ir dviem mažametėms dukterims. Ieškovė teismo reikalauja iš Seimo kanceliarijos priteisti beveik pusantro milijono litų ieškinį. Ieškovės prašymu, nuo R. Ruzo žūties negautas šeimos išlaikymas turėtų būti įvertintas 400 000 litų suma, o neturtinės žalos kompensacija - 1 milijonas litų (400 tūkstančių litų Marijai Ruzienei ir po 300 tūkstančių litų - jos dukrelėms). Seimo kanceliarija ieškinio nepripažįsta, taikos sutartį šalys sudaryti atsisako.

REKLAMA

Šiuo metu M. Ruzienė su dukrelėmis gyvena iš našlės ir našlaičių pensijų. O tas prisiteistas milijonas būtų kaip mergaičių ateities garantas.

Kaip jau ne kartą rašėme, Rimantas Ruzas buvo sunkiai sužalotas, kai jo vairuotojo Sauliaus Mazolio vairuojama "Audi 100" autostradoje ties Žiežmariais kliudė ta pačia kryptimi riedėjusį vilkiką. Per tyrimą buvo nustatyta, kad "Audi" vairuotojas viršijo leistiną greitį. Už šį Kelių eismo taisyklių pažeidimą S. Mazolis buvo nuteistas trejų metų bausme, bet jos vykdymas atidėtas.

REKLAMA

Nuomonės skirtingos

Milijonas litų už išgyvenimus dėl artimo žmogaus netekties ar sužalojimo - mums dar neįprastas dalykas, todėl įvairių profesijų žmonių teiravomės jų nuomonės.

Rimantas Kėvalas, Kauno medicinos universiteto Vaikų ligų klinikos vadovas:

- Gal kam ir atrodo, kad milijonas - nedidelė suma, tačiau milijoninis ieškinys, kurį teismo sprendimu turėtų padengti Marijampolės apskrities ligoninė, reikštų ne ką kita, o tik šios gydymo įstaigos bankrotą, sužlugdymą. Kitaip sakant, didelė Lietuvos gyventų dalis liktų be medicininės pagalbos, kuri, mano turima informacija, toje ligoninėje yra gana aukšto lygio... Be abejo, vaikučiai nukentėjo, patyrė daug skausmo visa šeima, tačiau tai juk buvo netyčinis atsitikimas, mažyliams norėta tik gero! Kita vertus, po tos nelaimės dvynukams buvo teikiama visa įmanoma pagalba, jie liko gyvi...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, esu dirbęs įvairių užsienio šalių klinikose ir turiu pasakyti, kad visur visko pasitaiko. Štai kad ir vienoje garsioje Australijos vaikų klinikoje buvo sumaišytas fiziologinis tirpalas - sulašinta ne to, kurio reikėjo, ir ligoniukas numirė. Panašių nelaimių yra įvykę ir Europos šalių gydymo įstaigose. Tačiau net kur kas labiau išsivysčiusiose šalyse iš tų gydymo įstaigų mirusių vaikų artimiesiems buvo priteisti kur kas mažesni ieškiniai.

REKLAMA

Monika Pivorienė, namų šeimininkė iš Marijampolės rajono:

- Mano nuomone, tik šoko ligoninei įvarantis (o toks ir gali būti galutinis) teismo sprendimas visus visos šalies gydymo įstaigų medikus priverstų apgalvoti kiekvieną veiksmą, sprendimą. Juk iki šiol, kaip galima suprasti iš dažnų pranešimų spaudoje ar TV laidose, informuojančiose apie apmaudžias gydytojų klaidas, medikai mažai kreipdavo dėmesį į ligonių ar jų artimųjų pretenzijas, nes įsivaizduodavo, jog niekas nedrįs iš jų ar jų darboviečių priteisti pacientui padarytos žalos atlyginimą. Juo labiau niekas negirdėjo, kad per savo žioplumą, kvalifikacijos stoką ligonį numarinęs gydytojas sėstų už grotų...

REKLAMA

Juozas Olekas, Sveikatos apsaugos ministras:

- Kol nepriimtas galutinis teismo sprendimas, nelabai norėčiau šiuo klausimu ką nors komentuoti. Na, žinoma, žmonės turi teisę prašyti, reikalauti, tačiau, kita vertus, iki šiol niekada nebuvo priteistos tokios didžiulės ieškinio sumos... Mano nuomone, šalys nepakankamai viską išsiaiškino, per mažai bendravo, dėl to taip ir išėjo... Tikiuosi, kad teismas paskelbs abiem pusėms priimtiną sprendimą... Beje, aš kalbėjausi su ponais Zdaniais, mačiau ir paaugusius jų sūnelius. Žvalūs, judrūs, gražiai atrodo...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaiva Z., mokytoja iš Vilniaus:

- Mano nuomone, tokie našlės Marijos Ruzienės reikalavimai - vieša nepagarba savo velioniui vyrui, jo šviesiam atminimui. Kas ir būtų, jei dėl kiekvienos nelaimės valstybei ar jos institucijoms būtų pradėti reikšti milijoniniai ar dar didesni ieškiniai. Juolab kad, kiek esu girdėjusi, tąvakar Rimantas Ruzas skubėjo į kažkokį partiečių susirinkimą Kaune ir nesudrausmino vairuotojo, ženkliai viršijusio saugų greitį... Man keistai skamba ir ponios Ruzienės viešai išsakyti žodžiai, esą ji turinti gauti piniginę kompensaciją ir dėl to, jog kadaise metusi mokslus aukštojoje mokykloje (nes vyras atseit norėjęs daryti karjerą, o ji nusprendusi pasirūpinti namais, šeima), todėl dabar nesusirandanti darbo, esanti bedarbė. Gėda, ponia Ruziene, dėl paprasčiausio savo apsileidimo kaltinti valstybę ir reikalauti už tai nerealios piniginės kompensacijos...

REKLAMA

Nikolajus Medvedevas, Seimo narys:

- Oi, koks sunkus klausimas... Nenoriu nieko įžeisti... Pirmiausia, žmogaus gyvybė neįkainojama jokiais pinigais. Jei žuvo vaikų tėvas, skubėdamas atlikti savo pareigas, vaikams turėtų būti sudarytos sąlygos normaliai gyventi ir mokytis bent iki pilnametystės. Tai yra jei vaikams trūksta lėšų, kurios dabar yra skiriamos, reikėtų pridurti... Tačiau jei iš to bandoma pasipelnyti - jau labai blogai. Mano nuomone, būtų pakankama parama, jei kiekvienas žuvusiojo vaikas kas mėnesį gautų po kokius 250-300 litų. Juo labiau kad šitų vaikų mama gyva... Kalbėti apie milijonines kompensacijas nereikėtų... Na o tai, kad valstybė lyg ir bandoma padaryti "atpirkimo ožiu" dėl ponios Marijos Ruzienės nepakankamo išsilavinimo, tai jau išvis nesuvokiama...

REKLAMA

Turtinga valstybė - didesnė kompensacija

Kaip matote, lietuviai nėra labai dosnūs. Dažnas sutinka, kad kompensacija būtina, bet milijonas... (!) Iki šiol Lietuvoje yra tokia praktika, kad neturtinės žalos atlyginimas sunkiausiais - mirties - atvejais siekai iki 150 000 litų. Tiek yra prisiteisusi šeima už anesteziologo aplaidumą dukrai operuojant apendicitą. Sveikatos įstatymas numato, kad moralinės žalos atlyginimas gali siekti 215 000 litų. Šiuo metu teismuose yra keletas bylų, kuriose ieškovai reikalauja didesnių sumų.

Užsienyje milijoninės sumos įprastesnės. Štai viena niujorkietė, per rugsėjo 11-osios teroro aktą prieš Pasaulio prekybos centrą sunkiai sužeista krintančių lėktuvo nuolaužų, gaus rekordinę 8,6 milijono dolerių kompensaciją. Tai bus didžiausia suma, kurią valstybinis kompensacijų fondas kada nors išmokėjo teroristinio išpuolio aukai. Šiandien 32 metų moteris, iki tragedijos dirbusi vienos kreditinių kortelių firmos personalo vadove, nuo 2001 metų rugsėjo 11-osios turėjo iškęsti net 27 operacijas. Dar 10 operacijų jos laukia ateityje. Iš kompensacijos sumos 4,6 milijono bus skirta gydymo išlaidoms padengti. Likę 4 milijonai moteriai bus išmokėti už patirtas kančias.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų