Naujasis teisingumo ministras Petras Baguška, kaip nė vienas kitas, savo veiklą pradėjo nuo išvykų į ministerijos priežiūrai paskirtas įstaigas. Ministras, dažnai net nieko neperspėjęs lankosi kolonijose, kalėjimuose, antstolių kontorose, notarų biuruose. Po šių vizitų pasipylė notarų bei antstolių pasiaiškinimai, viešieji pažadai geriau dirbti ir didelis noras gelbėti savo mundurus.
"Aš jau pavargau nuo ligšiolinės praktikos - daug kalbų ir jokių darbų nei pokyčių, todėl užsibrėžtų tikslų sieksiu iki galo. Notarai ir antstoliai dirbs žmonėms. Ir ne tik jie. Ir Registrų centras, ir kitos institucijos, nebus kitaip, - "Veido", "Lietuvos ryto" ir kitų leidinių žurnalistams sakė P. Baguška. - Kol būsiu teisingumo ministras, reikalausiu, kad šios įstaigos rūpintųsi žmonių interesais, elgtųsi kultūringai, gerbtų klientus. Žmonės ten neretai susiduria ir su chamišku elgesiu. Kai kuriose įstaigose su žmonėmis net nesisveikina. Tai patyriau savo kailiu.
Viename mieste užsukau į antstolių kontorą. Ten moteriškė ramiausiai kalbasi telefonu, aš įeinu, bet niekas nekreipia dėmesio. Girdžiu, kaip ji aiškina, kad ten dėl kažko kalta Teisingumo ministerija, ir ragina kreiptis į ją.
Tuomet pasakiau, kad esu vienas tų kaltininkų, nes vadovauju Teisingumo ministerijai. Ji pareikalavo parodyti pažymėjimą. Gerai, kad buvau pasiėmęs. Įsitikinusi, kad esu teisingumo ministras, ėmė teisintis, jog ji pavargusi, todėl taip atšovusi kažko jos klausiusiam asmeniui. Apie šį mano vizitą žaibiškai sužinojo visi antstoliai. Nespėjau parvažiuoti į Vilnių, o Antstolių rūmai pridėjo savo ataką prieš mane - pradėjo aiškinti, kad nepagrįstai juos užsipuoliau."
Grasinimai ministrui
Puolimai prieš ministrą prasidėjo vienas po kito. Antstoliai sujudo po to, kai teisingumo ministro įsakymu buvo sustabdyti Šiaulių antstolio Artūro Bložės įgaliojimai. Dėl to, kad šiaulietis įtariamas baudžiamojoje byloje dėl netinkamo pareigų atlikimo. Dar liepos pradžioje jam buvo pritaikyta kardomoji priemonė - neišvykti, areštuotas jo turtas. Rugsėjo 7-ąją ministras sustabdė įgaliojimus, o jau kitą dieną Lietuvos antstolių rūmai ėmėsi ginti antstolio A. Bložės reputaciją ir paragino Teisingumo ministeriją atšaukti savo įsakymą. Priešingu atveju A. Bložė įgaliojimus sieks susigrąžinti teismo būdu. Lietuvos antstolių rūmų nuomone, antstolio įgaliojimų sustabdymu padaryta didžiulė žala ne tik antstolio A. Bložės, bet ir visos antstolių institucijos reputacijai.
Teisingumo ministras tuoj pat sureagavo į tokį antstolių pareiškimą ir sudarė komisiją, kuri iki spalio 2 dienos turi ištirti aplinkybes, susijusias su Šiaulių antstolio veikla. Pasak A. Baguškos, žala antstolių institucijos reputacijai padaryta tik dėl to, kad 2 metus visi žinojo apie A. Bložės veiklą, tačiau į tai nereagavo nei atsakingi Teisingumo ministerijos darbuotojai, nei Antstolių rūmai.
Antstoliai sunerimę ir dėl to, kad naujasis ministras paruošė ir Seimui pateiks antstolių veiklą reglamentuojančias įstatymo pataisas ir žada persvarstyti antstolių veiklos įkainius. Visi žino, kad antstoliai uždirba daug, bet kiek - nežino net Teisingumo ministerija. "Įstatymai mūsų ministeriją pavertė tik antstolių kontorų ir notarų tarnaite, - sakė P. Baguška. - Pareigų šioms įstaigoms turime, o teisių jas prižiūrėti - beveik jokių".
Žodžiais mes Tėvynę mylim
Užkabinęs notarus teisingumo ministras paviešino, kad kai kurie notarai per mėnesį uždirba po 20 tūkst. litų. Tačiau notarai aiškiai gudresni nei antstoliai. "Tarkime, po P. Baguškos pranešimų apie numatomus pakeitimus notarų profesinėje grupėje Notarų rūmai skubiai nupirko keletą užsakomųjų rašinių žiniasklaidoje, kuriuose ėmė aiškinti, jog daugiau notarų nereikia, įkainių keisti nebūtina, ir apskritai, norint ką nors keisti, geriausia atlikti rimtus tyrimus (puiku būtų, kad jie tęstųsi keletą metų), - rašo "Veidas".
Blogiausia būtų, jei ministras užkibtų už notarų numesto kabliuko ir pasielgtų kaip ankstesnieji ministrai. Žodžiais jie visi stengėsi, kad mūsų teisė priartėtų prie Europos Sąjungos teisės, dirbtų pagal ES standartus. Teoriškai visi dirbo be priekaištų, tačiau praktiškai antstoliai, notarai, Registrų centras, hipotekos įstaigos, teismų administracija šviesmečiais nutolo nuo žmogaus, suklanėjo, surambėjo, gal net išsigimė. Tačiau ankstesnių teisingumo ministrų tai nejaudindavo. Jie buvo įsitikinę, kad pagrindinė jų funkcija dekoratyvinė, reprezentacinė ir visokių teorinių išvedžiojimų, esą visi pas mus dirba europietiškai, pristatymas. Antra vertus, o ko buvo galima tikėtis iš ministrų, kurie į šias pareigas ateidavo iš teisininkų klano ir vėliau į tą klaną sugrįždavo.
P. Baguška irgi yra baigęs teisę, tačiau didžiąją dalį gyvenimo jis dirbo administracinį, vadovaujantį darbą. Ir štai jis nusileido į uždarą kastą. Ji lyg pelkė bando įtraukti ministrą ir jį paskandinti. "Priešų neskaičiuoju ir dėmesio į pašiepiančias kalbas nekreipiu, - sakė "Veidui" ministras. - O sukompromituoti mane sudėtinga, nes jau buvau Seimo Antikorupcinės komisijos pirmininkas ir norinčiųjų su manimi atsiskaityti buvo ne vienas, įvairiausių grasinimų taip pat esu nemažai sulaukęs. Tačiau man nėra ko prikišti. Turtų aš neturiu, akcijų - taip pat, per rinkimus jokių neskaidrių pinigų nepriėmiau, tad miegu ramiai".
Prieš P. Bagušką skiriant Seimo Antikorupcinės komisijos pirmininku girdėjosi itin daug skeptiškų nuomonių ir kritikos, tačiau po poros metų, kai už principingumą buvo išmestas iš Darbo partijos ir "darbiečiai" ketino jį išstumti iš Seimo Antikorupcinės komisijos pirmininko posto, jo ginti stojo net ankstesnieji kritikai konservatoriai bei liberalcentristai. Panašiai buvo ir prieš P. Bagušką skiriant teisingumo ministru - daug kalbėta, kad jam stigo kompetencijos, kvalifikacijos žinių, tačiau dabar tokių priekaištų nebegirdėti.