Celiulitas - ne liga, bet...
Odos ligų gydytojai celiulitą apibūdina kaip žele konsistencijos medžiagą, susidedančią iš vandens bei riebalų, kuri kaupiasi poodiniuose sluoksniuose. Tai reiškia, kad poodinėse riebalų ląstelėse vystosi uždegiminiai procesai. Liaudiškai kalbant, jei kai kurių jūsų kūno vietų oda, įtempus raumenis, pradeda panėšėti į apelsino žievelę, pats laikas susirūpinti. Dar didesnį dėmesį savo odai reikėtų skirti toms moterims, kurių odos nelygumai pradeda matytis gana ryškiai, net neįtempus raumenų.
Pasak Kaune veikiančios UAB "Medidermas" gydytojos dermatologės Daivos Stanienės, celiulitas - ne liga, o tarsi signalas, informuojantis apie daugiau ar mažiau sutrikusią medžiagų apykaitą.
Anksčiau, anot gydytojos D. Stanienės, moterys beveik nekreipdavo dėmesio į gruoblėtą rankų, klubų, kojų (ypač šlaunų srityje) odą, "apvalios" moterų kūno linijos, kaip grožio etalonas, kadaise buvo vaizduojamos tų laikų dailininkų drobėse... Pastaraisiais metais, kintant moters grožio idealams, tai yra ėmus vyrauti lieknos, netgi liesos moters kūno kultui, celiulito problema smarkiai paaštrėjo. Mat net ir normalų kūno svorį išlaikiusios moterys ant kai kurių vietų gali įžvelgti celiulito požymius ir dėl to labai kremtasi... Gydytoja skuba tokias moteris nuraminti - sunerimti reikėtų tuomet, kai celiulitiniai odos nelygumai išryškėja jaunoms merginoms (septyniolikmetėms, devyniolikmetėms), tačiau jei odos pakitimų atsiranda trisdešimtmetėms ir vyresnėms, nereikėtų iš to daryti tragedijos.
Kas nulemia celiulito atsiradimą? Gydytojos teigimu, labai didelį vaidmenį vaidina genetinis polinkis, taip pat hormonų (tai irgi dažnai būna paveldėta), kraujotakos sutrikimai ir, žinoma, lietuviams būdingas sėslus gyvenimo būdas, fizinio aktyvumo stoka, netinkamas maitinimasis (kai dienos racione esti per daug perdirbtų, modifikuotų maisto produktų, kai vartojama per daug riebaus maisto). Nustatyta, jog tam tikrą įtaką celiulito vystymuisi daro ir žalingi įpročiai - rūkymas, gausus alkoholio vartojimas.
Kodėl celiulito problemos nekamuoja vyrų? Anot gydytojos Daivos Stanienės, viena iš celiulito atsiradimo priežasčių yra laikoma moteriškųjų hormonų - estrogenų - veiklos sutrikimai (mat estrogenai stipriai veikia poodinių riebalinių ląstelių kraujotaką, kuriai sutrikus oras sunkiau patenka į riebalinius audinius), o, kaip žinia, vyrų kraujotakos sistemoje estrogenų yra žymiai mažiau, taigi savaime atkrenta ir problemos dėl celiulito.
Pastaruoju metu yra plati vadinamųjų anticeliulitinių kosmetikos priemonių pasiūla. Su celiulitu siejamų odos bėdų turinčioms moterims rekomenduojami brangūs kremai, aliejai, dumbliai, kurie esą stangrina, lygina kūno odą, degina riebalinį sluoksnį. Ar tai išties efektyvus celiulito šalinimo būdas? Gydytojos Daivos Stanienės teigimu, vien kremų ar aliejų nepakanka - būtinos kompleksinės priemonės (kremai, aliejai ir t. t. derinami su masažais, skiriamos įvairios fizioterapinės procedūros ir pan.). Tačiau, gydytojos žodžiais, reikėtų nepamiršti, kad geriausias "vaistas" nuo celiulito - fizinis aktyvumas, reguliari mankšta, kvėpavimo pratimai. Patartina daryti tokius fizinius pratimus, kurie skirti kojų raumenų darbui ir stiprina pilvo presą (mat dažniausiai celiulitas "griebia" šlaunis ir pilvą). Celiulitą naikina pritūpimai, įtupstai, naudojant pagalbines priemones (gumas, lazdeles). Beje, sportuojant su gumomis ne tik "tirpsta" poodinis riebalinis sluoksnis, vystosi raumenys, bet ir stiprėja kaulai, taigi tokie pratimai apsaugo nuo kaulų išretėjimo. Labai tinka aerobika (ypač vandenyje), plaukiojimas baseine, kontrastinis dušas.
Labai svarbu, kaip kvėpuojama. Kai organizme trūksta deguonies, visi jame vykstantys procesai šiek tiek sulėtėja. Dėl to jaučiamas silpnumas, kūnas suglemba. Sportuojant į organizmą patenka daugiau deguonies, o deguonis, kaip žinia, riebalus degina. Jis su krauju patenka į tas kūno vietas, kurios yra labiau įtemptos ar suspaustos.
Tiesa, nereikėtų pamiršti ir to, kad fizinis krūvis neturėtų būti per didelis. Taip sakant, nereikia turėti iliuzijų, kad celiulitu pavyks atsikratyti trumpą laiką labai intensyviai pasportavus. Būtina reguliari, nuolatinė, tačiau tinkamai parinkta, ne per daug nuvarginanti, ne per sunki mankšta. Žinoma, palaipsniui fizinius krūvius galima didinti.
Na, o bene didžiausia problema dažnai moteriai - tinkama mityba, maisto produktų suderinamumas. Būtina laikytis sveikos mitybos principų - angliavandenius valgyti su angliavandeniais, baltymus - su baltymais. Vakare patartina valgyti daugiau baltyminio maisto, paskutinį kartą reikėtų prisėsti prie stalo bent dvi valandos prieš miegą.
Celiulitą, anot gydytojos D. Stanienės, tirpdo visi maisto produktai, aktyvinantys medžiagų apykaitą. Labai naudingi organizmui obuoliai, ananasų tirščiai, kiviai, greipfrutai, apelsinai, kiti citrusiniai vaisiai, taip pat šviežios daržovės. Riebalų deginimą skatina vitaminas C, o toksinus iš organizmo efektyviau šalina žalioji - ne juodoji - arbata.
Nors kai kurie prekybininkai reklamuoja anticeliulitines pėdkelnes, gydytojos D. Stanienės nuomone, jos gali padėti toms moterims, kurios skundžiasi išsiplėtusiomis venomis, bet ne turinčioms problemų dėl celiulito.
Profilaktika
1. Darbo ir poilsio režimo laikymasis.
2. Tinkama mityba (derinti maisto produktus, maitintis saikingai).
3. Fizinis aktyvumas.