Apie "nešvarių rankų" ligas...
Kalbėdamiesi su žurnaliste ne vienos ligoninės Vaikų ligų skyriaus Gydytojai sakė, kad pastaraisiais metais į skyrius patenka vis daugiau vaikų, kuriems, be pagrindinio susirgimo, dar diagnozuojama ir užsikrėtimas kirmėlėmis. Ir nors tai yra pirminės grandies gydytojų (poliklinikų, ambulatorijų pediatrų) rūpestis, kai kurie tėveliai užsikrėtimo kirmėlių kiaušinėliais nelaiko rimtu dalyku ir nesivargina kreiptis į gydytoją, kad būtų atlikti reikiami tyrimai ir paskirtas gydymas. Tai labai klaidinga nuomonė. Turintis kirmėlių vaikas dažnai skundžiasi pilvuko ir galvos skausmais, pykinimu, gali sutrikti virškinamojo trakto veikla. Toks vaikas prasčiau miega naktį, todėl jaučiasi nepakankamai pasiilsėjęs, suirzęs, nervingas, jam prasčiau sekasi mokslai, sunkiau susikaupti.
Pasak Vaikų ligų gydytojos Janinos Misiūnienės, dažniausiai vaikai serga enterobioze (spalinukės) ir askaridoze.
Enterobiozei yra būdingi virškinimo sistemos pažeidimo, alergijos simptomai bei stiprus išangės srities niežulys. Ligą sukelia spalinės. Patelės būna 10-12, o patinai - tik apie 5-6 mm ilgio. Prie žarnų sienelių spalinės prisitvirtina jų kūno priekinėje dalyje esančiomis pūslelėmis. Šios kirmėlės gyvena iki 3 mėnesių. Kai apvaisintų patelių gimdoje subręsta kiaušiniai, jos ima šliaužti žarnų sienele žemyn. Vaikui miegant atsipalaiduoja išangės raumenys, spalinės pralenda lauk ir ant odos prideda kiaušinių. Per kelias valandas juose išsivysto lervos. Judančios spalinės ir jų lervos sukelia stiprų niežulį, ir vaikas nesąmoningai kasosi. Tuomet kirmėlių kiaušinių pakliūva į panages, ant pirštų, o nuo jų, jei nesilaikoma asmens higienos, į burną. Taigi kirmėlių invazija gali trukti mėnesių mėnesius. Be to, nuo užsikrėtusiojo spalinėmis kiaušiniai pasklinda po aplinką, užsikečia kiti šeimos nariai.
Jei užsikrečiama pakartotinai, ligos simptomai (niežėjimas, pilvo skausmas, pykinimas, meteorizmas) užtrunka, sumažėja darbingumas, gali išsivystyti sunki alergija. Sunkiausios komplikacijos - miokarditas, židininis hepatitas ir kt. Spalinės gali būti ir apendicito, vaginito ar kitų ligų išsivystymo priežastis.
Pasak gydytojos J. Misiūnienės, enterobiozės gydymas priklauso nuo invazijos intensyvumo, trukmės, organizmo individualių savybių.
Efektyviausias ir pats "nekalčiausias" vaistas nuo enterobiozės tiek vaikams, tiek suaugusiesiems, anot gydytojos, yra vermoksas: po vakarienės išgeriama viena tabletė; po to viena tabletė suvartojama po dviejų savaičių, trečia - dar po dviejų savaičių (mat tabletės naikina tik kirmėles, o ne jų kiaušinėlius). Kadangi, kaip minėta, kirmėlių kiaušinėliais gali nesunkiai užsikrėsti ir kiti šeimos nariai, toks gydymas turėtų būti taikomas visai šeimai.
Gydytoja J. Misiūnienė atkreipė dėmesį ir į tai, jog neretai vaikai tuo pat metu serga ir enterobioze, ir askaridoze. Šią kirmėlinę ligą sukeliančios kirmėlės yra kur kas didesnės (patelės - apie 25-40 cm, patinai - apie 15 -25 cm ilgio). Minėtos kirmėlės parazituoja plonojoje žarnoje apie metus, minta žarnų turiniu ir gleivinės epiteliu. Su išmatomis pasišalinę lauk askaridžių kiaušiniai subręsta dirvožemyje ir išbūna gyvybingi apie 7-10 metų! Į žmogaus virškinamąjį traktą kiaušiniai pakliūva su žaliomis daržovėmis bei uogomis, išaugintomis fekalijomis tręšiamuose sklypuose, taip pat ir su vandeniu, nuo užterštų rankų. Skrandžio ir žarnų sultys ištirpina kiaušinių apvalkalus ir lervos prasiskverbia pro žarnų gleivinę į kraują, vartų vena patenka į kepenis, iš ten - į plaučius ir širdį. Iš plaučių alveolių aktyviai juda virpamuoju bronchiolių ir bronchų epiteliu į trachėją, nosiaryklę ir vėl nuryjamos į skrandį. Tokia migracija trunka apie 14-15 dienų. Plonojoje žarnoje askaridės išauga ir lytiškai subręsta per pustrečio mėnesio.
Migracijos periodu askaridžių lervų, taip pat ir subrendusių kirmėlių išskiriami medžiagų apykaitos ir irimo produktai apnuodija organizmą, dėl to atsiranda alerginių reiškinių - karščiavimas, bėrimas, niežulys, sloga, kosulys ir kt. Ligonį pykina, jam pradingsta apetitas, kamuoja šleikštulys, seilėtekis, pilvo skausmai, gali net išsivystyti gastritas.
Askaridės gali atšliaužti į dvylikapirštę žarną ir, įlindusios į ištekamąjį tulžies lataką (jį užkišusios), sukelti mechaninę geltą. Gali išsivystyti ir kitų sunkių komplikacijų.
Askaridžių invazija organizme nustatoma atlikus mikroskopinį išmatų tyrimą arba pastebėjus jas pasišalinant. Askaridozė, anot gydytojos Janinos Misiūnienės, irgi gydoma vermoksu. Tiesa, šių tablečių ligoniui reikia gerti rytą ir vakare tris dienas iš eilės, o po dviejų savaičių gydymo kursą būtina pakartoti.
Ar galima vermokso vartoti profilaktiškai? Pasak gydytojos Janinos Misiūnienės, vieną kartą per metus (ypač rudenį) visiems šeimos nariams galima šių vaistų išgerti profilaktiškai - jie organizmui tikrai nepakenks.
Profilaktika
Būtina laikytis asmeninės higienos taisyklių - dažnai su muilu plautis rankas (būtinai po žemės darbų, prieš valgį ir pasinaudojus tualetu), švariai nuplauti ruošiamas žalias daržoves, uogas ir vaisius, negerti nevirinto nepatikrintų telkinių vandens, saugoti nuo užkrato sodybinius sklypus, vaikų žaidimų aikšteles.
Sergantiesiems enterobioze patariama miegoti su kelnaitėmis, kurias rytą būtina užpilti verdančiu vandeniu. Kiekvieną rytą reikia apiplauti šiltu vandeniu su muilu tarpvietę, sėdmenis, šlaunis. Trumpai kirpti nagus, dažnai keisti drabužius ir patalynę, patalpas valyti drėgnu skudurėliu, po to jį užpilti verdančiu vandeniu. Išvalius siurbliu kilimus bei minkštus baldus, dulkes sudeginti arba užpilti verdančiu vandeniu.
Pajutus anksčiau minėtus negalavimus (pilvo skausmas, pykinimas, galvos svaigimas, alerginės reakcijos, tam tikrų kūno vietų stiprus niežėjimas ir t. t.) nedelsiant kreiptis į gydytoją.