• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikatos psl.

Kodėl slenka plaukai?

Kuris iš mūsų netrokšta turėti vešlius, sveikus, žvilgančius plaukus! Deja, toli gražu ne kiekvienas tuo galime didžiuotis... Į odos ligų kabinetus kreipiasi vis daugiau žmonių, prašančių patarti, kaip gydyti, prižiūrėti ligų pažeistus plaukus, kaip sustabdyti jų slinkimą, apsisaugoti nuo nuplikimo.

REKLAMA
REKLAMA

Plaukai - tai elastingi raginiai siūlo pavidalo epidermio dariniai. Kiekvienas plaukas turi laisvą stiebą ir odoje esančią šaknį. Ji baigiasi plauko svogūnėliu. Prie kiekvieno plauko šaknies yra prisitvirtinęs pašiaušiamasis plauko raumuo. Nuo šalčio ar susijaudinimo tasai raumuo susitraukia, pašiaušia plauką ir spaudžia riebalų liauką.

REKLAMA

Plaukai auga cikliškai. Galvos plaukų augimo periodas trunka apie 2-3 metus. Vėliau plauko svogūnėlis suragėja ir plaukas išstumiamas lauk. Kasdien išstumiama (išslenka) vidutiniškai po 50-100 plaukų. Tuo pat metu plauko maišelyje formuojasi naujas svogūnėlis, išauginantis naują plauką.

REKLAMA
REKLAMA

Nors plaukų augimas ir slinkimas artimai siejami su individualiomis organizmo savybėmis ir genetiniais veiksniais (paveldėjimu), plaukus labai veikia ir nervinė bei endokrininė organizmo reguliacija (hipofizės, antinksčių, skydliaukės veikla), ultravioletiniai spinduliai, mityba, kai kurie vaistai, bendra sveikatos būklė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Labiausiai plaukus pažeidžia grybelinės ligos. Pažeisti plaukai gali pradėti slinkti, kartais labai išretėja (žmogus nuplinka).

Pasak Kaune veikiančios Odos ir lytiškai plintančių ligų ir kosmetologijos klinikos "Medidermas" dermatovenerologės Daivos Stanienės, būtina skirti vadinamąjį kosmetinį plaukų slinkimą nuo patologinio (sukelto kokios nors ligos). Pirmuoju atveju, kaip jau minėta, tai joks sutrikimas - tiesiog tai įprastinio plaukų atsinaujinimo pasekmė. Kas kita, jei pats žmogus ar aplinkiniai (pavyzdžiui, kirpėja) atkreipia dėmesį į padidėjusį plaukų slinkimą, pastebi ryškų galvos plaukų retėjimą.

REKLAMA

Pasak gydytojos Daivos Stanienės, skiriamos kelios patologinio plaukų išslinkimo formos. Esant vadinamajam difuziniam plaukų slinkimui, plaukų kiekis galvoje sumažėja tolygiai. Kita forma, kai plaukai išretėja (nuplinkama) smulkiais, neapibrėžtos formos židinukais. Dar skiriamas lizdinis išplikimas (esant tokiai plaukų išslinkimo formai, stebimos aiškiai apibrėžtos, lygiakraštės plaukų išplikimo "salelės"; tokių įvairaus dydžio "salelių" galvoje gali susiformuoti viena kita, kai kada - ir daugiau). Dar viena patologinio plaukų slinkimo forma yra plaukų pakraštinių zonų išslinkimas (kai pradedama plikti ties paausiais, kakta, smilkiniais ir kt.).

REKLAMA

Anot gydytojos Daivos Stanienės, vos pastebėjus, kad plaukai ėmė labiau slinkti, nereikia delsti - būtina imtis priemonių slinkimui sustabdyti (pavyzdžiui, įsigyti plaukų slinkimą stabdančių plovimo priemonių, prisiminti liaudiškus patarimus, išbandyti vaistažolių antpilus), o jei visa tai nepadeda, reikia skubiai kreiptis į odos ligų gydytoją. Mat plaukų slinkimas gali būti susijęs su odos ar odos infekcine liga. Kuo šios ligų rūšys skiriasi? Gydytojos žodžiais, yra tokių odos ligų, kurios neturi bakterinio pagrindo (tai ne grybelis, ne streptokokas ar stafilokokas), tačiau jomis susirgus plaukai gali išslinkti (pavyzdžiui, alopecija). Susirgimų tokiomis ligomis priežastis, deja, dažnai būna labai sunku paaiškinti. Dažniausiai tai siejama su besivystančiomis endokrininėmis, virškinamojo trakto, širdies kraujagyslių, sąnarių sistemos ir kitomis ligomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gan dažnai, anot gydytojos Daivos Stanienės, plaukai pradeda slinkti susirgus infekcinėmis odos ligomis, kurias sukelia įvairūs mikrobai (grybelis, streptokokas ir t. t.), taip pat susirgus kuria nors ūmia infekcine liga (pavyzdžiui, vidurių šiltine). Plaukai gali išslinkti ir po ūmaus apsinuodijimo maistu, alkoholiu, dėl chemoterapinių vaistų poveikio, dėl sunkių lėtinių endokrininių ligų (cukraligės, strumos), vėžinių susirgimų.

REKLAMA

Gydytojai prisiėjo konsultuoti ne vieną moterį, kuriai galvos plaukai smarkiai išretėjo per nėštumą, po ilgo (kelerių metų) maitinimo krūtimi, taip pat tas jaunas moteris, kurios, stengdamosis išlaikyti liekną figūrą, ilgą laiką laikėsi griežtos dietos, tačiau nevartojo organizmui gyvybiškai reikalingų vitaminų ir mikroelementų kompleksų, maisto papildų.

REKLAMA

Anot gydytojos dermatovenerologės, labai didelį vaidmenį vaidina ir patiriami stresai. Mažai tikėtina, kad žmogui plaukai pradės slinkti patyrus trumpalaikį stresą, tačiau labai didelė galimybė, kad plaukams pakenks ilgai besitęsiančios organizmo stresinės būklės (pavyzdžiui, kelerius metus darbe tvyranti įtampa apie galimą etatų mažinimą, begalinis viršininko griežtumas, verslo problemos ir t. t.). Tokie užsitęsę stresai, anot gydytojos, ilgainiui iškreipia organizmo imuninę sistemą, išderina jos veikimą, susilpnina gynybines reakcijas, dėl to žmogų apninka įvairios ligos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, nereikėtų pamiršti ir to, kad plaukams labai kenkia nepakankama higiena, nesaikingas mechaninis ar cheminis plauko žalojimas (vėlimas, tempimas, purškimas prastos kokybės laku, cheminiai sušukavimai, dažymas, po tokių procedūrų pamirštant plaukus atgaivinti gydomąja kauke ir t. t.).

Išsiaiškinus patologinio plaukų slinkimo priežastį, skiriamas reikiamas gydymas. Gali būti parenkamos gydomosios plaukų plovimo ir priežiūros priemonės, skiriama gydomųjų tirpalų ar tepaliukų, geriamųjų preparatų (vitaminų, mikroelementų kompleksų). Pastaruoju metu plaukų slinkimui sustabdyti vis plačiau naudojami homeopatiniai vaistai. Reikalui esant gali būti paskirta leidžiamų vaistų ar net hormoninių preparatų.

REKLAMA

Kita vertus, anot gydytojos dermatovenerologės, reikėtų atminti, kad plaukų slinkimas - tai tokia liguista organizmo būsena, kuri per kelias dienas ar savaites nepraeina - reikalingas ilgas, kartais net kelerius metus trunkantis gydymas.

Profilaktika

1. Tinkama plaukų higiena, kokybiškų plaukų plovimo ir priežiūros priemonių naudojimas (ne visa, kas liaupsinama reklamoje, tinka kiekvienam!). 2. Laiku gydomos odos ir kitos organizmo ligos. 3. Pilnavertė mityba. 4. Darbo ir poilsio režimo laikymasis. 5. Nervinės įtampos bei stresinių situacijų vengimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų