• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikatos psl.

Negimdinis nėštumas - ir abortų pasekmė

Negimdinis nėštumas diagnozuojamas tada, kai apvaisintas kiaušinėlis pradeda bręsti ne gimdoje, o kitur: dažniausiai - kiaušintakyje, rečiau - kiaušidėje. Pasitaiko, kuomet apvaisintas kiaušinėlis išeina į pilvo ertmę ir prisitvirtina prie kurių nors pilvo ertmės organų.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Kauno antrosios klinikinės ligoninės Akušerinio skyriaus vedėjos Jūratės Stonkutės, kiaušinėlis visuomet apvaisinamas kiaušintakyje ir tik po to nukeliauja į gimdą bei prisitvirtina jos gleivinėje. Kai dėl tam tikrų priežasčių jis prisitvirtina ne gimdoje, vaisiaus praktiškai neįmanoma išsaugoti. Labai retais atvejais, vaisiui ėmus vystytis prisitvirtinusiam prie pilvo organų, nėščiajai pavyksta vaisių išnešioti iki nėštumo pabaigos (žinoma, tokiu atveju moteris pati negimdo - atliekama operacija).

REKLAMA

Negimdinio nėštumo požymiai nėštumo pradžioje niekuo nesiskiria nuo normalaus nėštumo: išnyksta menstruacijos, nėščiąją gali šiek tiek pykinti. Tačiau įsitvirtinęs kiaušintakyje gemalas neturi sąlygų augti ir dažniausiai 6-8 nėštumo savaitę kiaušintakis plyšta. Plyšus kiaušintakiui, moteris pajunta stiprų, vis didėjantį skausmą, ima svaigti galva, sumažėja kraujospūdis, padažnėja pulsas, prasideda gausus kraujavimas į pilvo ertmę. Reikalinga skubi operacija, nes dėl ūmaus nukraujavimo kyla pavojus moters gyvybei.

REKLAMA
REKLAMA

Gali atsitikti ir taip, jog moteris jaučiasi esanti nėščia, atliktas nėštumo testas rodo, kad moteris laukiasi, tačiau gydytojas nėštumo gimdoje neranda. Tuomet jo ieško kitur. Laiku nustačius negimdinį nėštumą, kiaušintakį galima išsaugoti. Pasak gydytojos Jūratės Stonkutės, šiandieninė medicina yra gana aukšto lygio, operacijos atliekamos laparoskopiniu būdu (be pjūvio), tad jei kiaušintakis neplyšęs ar jo plyšimas nėra didelis, operacijos metu pašalinamas tik gemalas - pats kiaušintakis išsaugomas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažniausios negimdinio nėštumo priežastys, anot gydytojos Jūratės Stonkutės, yra pasikartojantys gimdos ir jos priedų uždegimai, dėl kurių pakinta kiaušintakiai (sumažėja jų spindis, atsiranda sąaugų), sutrinka peristaltika, todėl apvaisintas kiaušinėlis nenukeliauja į gimdą; kiaušintakiai gali būti nepakankamai išsivystę; gali būti sutrikusi belatakių liaukų veikla. Pažymėtina ir tai, jog negimdiniam nėštumui susiformuoti gali turėti įtakos ir ankstesni nėštumo nutraukimai, nes, anot gydytojos, kiekvienas abortas ar atsiurbimas pažeidžia gimdos gleivinę, o tai gali sutrukdyti vaisiui normaliai prisitvirtinti gimdoje. Dar vienas neigiamas faktorius - persirgtos lytiniu keliu plintančios ligos.

REKLAMA

Ar negimdinį nėštumą turėjusiai moteriai tas pat gali pasikartoti ir ateityje? Pasak gydytojos Jūratės Stonkutės, tokia galimybė išlieka, tačiau nereiškia, kad tikrai taip ir atsitiks. Yra nemažai moterų, kurios po negimdinio nėštumo normaliai pastoja ir vaisių išnešioja. Jokiais medicininiais tyrimais nepatvirtinta, kad negimdiniam nėštumui prasidėti turi įtakos paveldėjimas.

Ar įmanoma išvengti negimdinio nėštumo? Pasak gydytojos, negimdinio nėštumo tikimybę smarkiai sumažina savalaikis ir visiškas lytinių organų uždegimų išgydymas. Reikia vengti abortų, apsisaugoti nuo lytiniu keliu plintančių ligų. Mamos turėtų saugoti dukras nuo infekcinių ligų, nes kai kurios infekcinės ligos sutrikdo normalų lytinių organų vystymąsi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų