• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

DEGENERACINĖS SĄNARIŲ LIGOS PUOLA IR JAUNUS, IR VYRESNIUS

Sandra Bytautienė

Dažnas iš mūsų, ypač vyresnio amžiaus, skundžiasi sąnarių skausmais, jų traškėjimu, o vėliau - ir sąnarių tinimu bei deformacijomis. Tai rodo, kad sąnariai daugiau ar mažiau yra pakenkti. Populiarus posakis "Man sąnarių ataugos" apima keletą sąnarių pakitimų. Kokios tai ligos? Medicininėje literatūroje joms apibūdinti taikomi osteoartrozės, osteoartrito terminai. Jie nenusako vykstančių procesų, todėl siūloma jas vadinti degeneracinėmis sąnario ligomis. Sąnarių ligos rodo, kad susidėvėjo sąnario kremzlė bei kitos jo struktūros, todėl sąnarys nebepajėgia susidoroti su kasdien tenkančiu fiziniu krūviu. Šios ligos sutrikdo įprastą gyvenseną ir labai pablogina gyvenimo kokybę, sumažina darbingumą, neretai tampa net neįgalumo priežastimi.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip nyksta kremzlė?

Sveiko žmogaus kremzlinis sąnarių audinys yra stangrus, šiek tiek elastingas ir atsparus spaudimui. Tam reikalingos sąnarių struktūrą palaikančios medžiagos gliukozaminas, chondroitinas, mikroelementai kalcis ir magnis, vitaminai. Iki 30-ties metų organizmas paprastai sugeba pasigaminti arba su maistu gauti pakankamai šių medžiagų, vėliau rekomenduojama vartoti jų papildomai.

REKLAMA

Kiekvieną sąnarį sudarančių kaulų galus dengia sąnariniai paviršiai - kremzlės. Metams bėgant, jos dėvisi, pamažu nyksta ir vystosi degeneracinis procesas. Nykstant kremzlei, pats organizmas stengiasi didinti sąnarinį kremzlinį paviršių ir plečiasi į šonus. Taigi, sąnario šonuose susiformuoja kaulinės išaugos, jos liaudiškai ir vadinamos ataugomis.

REKLAMA
REKLAMA

Kiekvienam žmogui kremzlės nykimo procesai vyksta skirtingai. Tai priklauso nuo individualių organizmo įgimtų ir įgytų (po lūžių) savybių, galūnių deformacijų, kūno svorio, gyvenimo būdo (dažnos traumos, didelis krūvis sportuojant) ir kitų faktorių. Tai paaiškina, kodėl ši liga pasireiškia skirtingame amžiuje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip pajusti, kad kremzlė "tirpsta"?

Pirmuosius kremzlės nykimo požymius galima įtarti, kai sąnariai pradeda traškėti. Ilgai į tai nekreipiant dėmesio, atsiranda aštrus, duriantis skausmas. Tai liudija, kad kai kuriose vietose kremzlė yra beveik išnykusi. Lieka nepadengtas kaulas, o tai ir sukelia aštraus, duriančio pobūdžio skausmą. Šis procesas vykstą ilgą laiką, todėl ir ligos simptomai pasireiškia ne iš karto. Ligos pradžioje sąnarių skausmai pasireiškia ilgiau pavaikščiojus, po darbo dienos. Patologiniams procesams progresuojant, skausmai darosi stipresni, pasireiškia net ir ilsintis. Rytais arba ilgiau pabuvus be jokios fizinės veiklos, pasireiškia sąnarių sąstingis ir judrumo sumažėjimas, pažeistuose sąnariuose ima vystytis uždegiminis procesas, dar labiau pabloginantis ligonio savijautą. Dažniausiai ligos pažeidžiami peties, alkūnės, kelio ir čiurnos sąnariai. Deja, senėjimo proceso, taigi ir kremzlės degeneracijos žmogus išvengti negali. Tačiau tai nereiškia, kad nereikia nieko daryti.

REKLAMA

Ar įmanoma to išvengti?

Tikrai negalima laukti, tikintis savaiminio pagerėjimo - reikia veikti! Norint sumažinti sąnarių skausmą, pagerinti jų judrumą, kartais sulėtinti tolesnį ligos vystymąsi, patariama naudoti vaistus. Nėra tokių vaistų, kurie atnaujintų sąnarinę kremzlę, tačiau šiuolaikinės farmacijos naujovės sudaro galimybes pacientui gyventi visavertį gyvenimą nejaučiant skausmo ir stabdant ligos progresavimą. Jei jau susirgote degeneracine sąnarių liga - yra vaistų, palengvinančių minėtus simptomus. Priklausomai nuo sąnarių degeneraciją sukėlusių priežasčių, nuo kiekvieno organizmo kaulų ir raumenų sistemos bei bendros būklės ypatumų, gydymas gali būti gana sėkmingas.

Ir, žinoma, stenkitės nepamiršti fizinio krūvio, saikingai sportuoti, kad liga "neapglėbtų" dar labiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų