Visa diena prie kompiuterio...
Vis daugiau žmonių kompiuterį, naudoja ir darbui, ir laisvalaikiui, todėl šis "protingas" prietaisas vis sparčiau tampa kone šeimos nariu. Neabejojama - ateityje kompiuterio svarba taip pat nemažės. Bet reikia visada prisiminti: jeigu kompiuteriu dirbama netinkamai, gali atsirasti tam tikrų sveikatos sutrikimų - įsitempti pečių ir kaklo raumenys, prasidėti nugaros problemos, galvos skausmai, akių negalavimai.
Profesinę riziką vertina darbdavys
Anot visuomenės sveikatos centrų specialistų, jiems neretai tenka išgirsti nusiskundimų, kad darbo vietose yra per daug kompiuterių vienoje patalpoje, kad netinkamas apšvietimas, nepatogios darbo vietos ir panašiai. Kas atsakingas, kad darbo vietos būtų pritaikytos dirbantiesiems? Ar reikia laukti tikrintojų, kurie pagirs arba nubaus? Ar apie problemas informuoti darbdavį, kuris yra atsakingas už darbo vietų pritaikymą dirbantiems prie kompiuterių? Visuomenės sveikatos centrai informuoja, kad pagal galiojančius norminius teisės aktus ("Darbas su videoterminalais. Saugos ir sveikatos reikalavimai") profesinės rizikos vertinimą organizuoja pats darbdavys. Vertinimo metu nustatomas darbo kompiuteriais poveikis darbuotojo sveikatai, ypač regėjimui, fizinei ir protinei įtampai. Vadovaujantis minėtu aktu, darbdaviai privalo imtis atitinkamų priemonių, kad pradedamos naudoti darbo vietos atitiktų šiuo dokumentu nustatytus būtinuosius reikalavimus.
Ką turi žinoti dirbantieji
Dirbantysis turi žinoti, kad darbdavys privalo suplanuoti jo darbą taip, jog, kasdien dirbant prie monitorių (vaizduoklių), būtų periodiškai daromos pertraukos, įskaitomos į darbo laiką, arba būtų keičiama veikla, sumažinant darbo prie monitoriaus krūvį.
Nepertraukiamai dirbti kompiuteriu galima ne daugiau kaip valandą. Dirbant 8 valandų darbo dieną, būtinos 5 - 10 minučių pertraukos kas valandą. Jeigu tokia darbo diena trunka net 12 valandų, po 8 darbo valandų būtina kas valandą ilginti pertraukas iki 15 - 20 minučių.
Nuovargį ir įtampą mažinti pertraukų metu ir pasibaigus darbui rekomenduojama atliekant specialius akių ir fizinius pratimus darbo vietoje arba poilsio patalpoje. Įsidėmėtina, kad dirbantiems kompiuteriu privalomi išankstiniai (prieš priimant į darbą) ir periodiški sveikatos, ypač akių ir regėjimo, tikrinimai pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytą tvarką. Jei atsiranda regėjimo sutrikimų, kurie gali būti susiję su darbu prie kompiuterio, darbdavys privalo darbuotojui suteikti galimybę atlikti atitinkamą akių ir regėjimo ištyrimą (oftalmologiniai tyrimai).
Apie darbo vietą
Darbo stalas ir darbo stalo paviršius turi būti pakankamai didelis, kad būtų galima patogiai išdėstyti monitorių, klaviatūrą, dokumentus ir kitus būtinus įrenginius (šios normos taikytinos ir namų sąlygomis). Darbo stalo paviršius turi būti mažai atspindintis, geriau - matinis. Darbo stalo konstrukcija turi užtikrinti dirbančiajam patogią pozą, kurios pasirinkimui turi būti pakankamai erdvės. Dokumentų laikiklis turi būti stabilus, reguliuojamas ir nustatytas taip, kad iki minimumo sumažintų akių ir kaklo raumenų nuovargį. Darbo kėdė turi būti stabili, leidžianti dirbančiajam lengvai, laisvai judėti ir pasirinkti patogią kūno padėtį, sėdimo paviršiaus priekinė briauna turi būti nuožulni. Pėdų atrama turi būti individualiai pritaikoma kiekvienam darbuotojui.
Vienai darbo kompiuteriu vietai turi būti skiriama ne mažiau kaip 6 kvadratiniai metrai patalpos ploto ir ne mažiau kaip 20 kubinių metrų erdvės.
Patalpoje turi būti higienos normos reikalavimus atitinkantis natūralus ir dirbtinis apšvietimas. Šviesos šaltiniai - langai ir kitos angos, permatomos ar pusiau peršviečiamos sienos, ryškiai dažytos lempos ar sienos - turi nespindėti ir neatsispindėti ekrane. Langai turėtų būti uždengiami, kad sumažėtų dienos šviesos, patenkančios į darbo vietą, srautas.
Natūralaus ir dirbtinio apšvietimo šaltiniai turi būti įrengti ir išdėstyti taip, kad dirbantysis išvengtų akinančio blyksnių ir atspindžio ekrane poveikio.
KONKRETŪS PATARIMAI
* Atstumas nuo akių iki ekrano turi būti apie 50 centimetrų. * Kėdė turi būti tinkamame aukštyje ir su atlošu. * Klaviatūra ir ekranas turi būti vienoje linijoje, kad nereikėtų nuolat sukinėti galvos. * Patalpa turi būti reguliariai vėdinama. * Geriausia, jeigu ekranas pastatytas lygiagrečiai langui. * Per didelis triukšmas darbo vietoje gali sukelti fizinių sveikatos sutrikimų. * Optimali darbo aplinkos temperatūra yra +21°C, oro drėgmė - 50-65%. Dažnai patalpų oras būna per daug išsausėjęs ir džiovina kvėpavimo takų gleivines, todėl lengviau susergama viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. * Ekranas turi būti švarus, kad nevargintų akių. * Dirbant rekomenduojama kaskart pažvelgti kur nors per langą į tolimą tašką, kad pailsėtų akys. * Būtina dažniau atsistoti ir leisti atsipalaiduoti nugaros raumenims. * Būtina dažniau paleisti iš rankų "pelę", nes pastovūs paspaudimai gali sukelti rankų arba net pečių juostos raumenų spazmus.
Paruošė Irena ZUBRICKIENĖ
Vaido BIVAINIO nuotr.:
- Darbas kompiuteriu gali žmogų paversti ligoniu
2008 10 14