• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

Gydytojo priimamasis

Margos rankos

"Mano kaimynei ant rankų pasirodė įvairių dydžių baltos pigmentinės dėmės (vaizdas toks, lyg būtų oda glotniai nuskusta iki baltumo), - rašo Alma G. iš Vilniaus rajono - Atrodo labai neestetiškai. Dėl to dar būtų nieko, bet bijau, kad tai gali būti užkrečiama. Kaimynė tvirtina, kad ne. Diagnozės nesako, bet tų dėmių, matau, vis daugėja. Gal žinot, kas tai ir ar tikrai neapsikrėsim?"

REKLAMA
REKLAMA

Pagal jūsų aprašytą vaizdą tai yra vitiligo liga (arba baltmė), pasireiškianti šviesesnių odos dėmių atsiradimu dėl pigmentacijos (melanino stokos atskirose vietose) sutrikimų. Gali būti pažeista bet kuri kūno vieta, o ne tik rankos. Šia liga serga vidutiniškai 1-2 žmonės iš 100, penktadaliui sergančiųjų pastebimas šeimyninis ligos pobūdis.

REKLAMA

Susirgus vitiligo liga, pirmųjų simptomų žmogus gali ir nepastebėti. Būsimos dėmės vietoje oda iš pradžių parausta, kiek vėliau išbąla, o aplink dėmę esantys odos kraštai patamsėja ir tampa ypač ryškūs vasarą, kai visa kūno oda įdega. Atsirandančių dėmelių skaičius, dydis ir forma labai skiriasi.

REKLAMA
REKLAMA

Vėliau ligos eiga yra neprognozuojama. Baltmei sustojus plisti vienoje vietoje, odos defektų gali atsirasti kitoje vietoje.

Yra daug teorijų, aiškinančių ligos priežastis (neurogeninės, imunogeninės, genetinės), tačiau galutinai nėra aišku, kodėl tai vyksta. Taip gali atsitikti, kai nuolat patiriamas stiprus stresas, dažnai pervargstant, esant skydliaukės veiklos sutrikimams, patyrus sunkią traumą, persirgus sunkiomis infekcinėmis ligomis, sergant kai kuriomis lėtinėmis ligomis (pvz., cukriniu diabetu), stipriai nudegus saulėje ir kt. Užsikrėsti šia liga nuo kaimynės ir kitų žmonių tikrai negalima.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nustatyta, kad sergančiojo vitiligo liga organizme yra didelis vitaminų B12, C ir E trūkumas. Taip pat nepakankamas kiekis vario, seleno ir cinko mikroelementų. Tuo pagrindu baltmės gydymui buvo sukurtos specialios tabletės. Šiandien, be tablečių, sergantiems šia klastinga odos liga yra sukurtas naujas medikamentas - ant pakenktų odos vietų tepamas gelis. Jo sudėtyje yra katalazės ir deguonies radikalų dismutazės, ekstrahuotų iš tam tikros melionų rūšies. Gelio mikrosferos nuneša šiuos fermentus į baltmės pakenktas epidermio ląsteles. Baltmės gydymui būtinas saulės spindulių poveikis. Preparatų trūkumas tas, kad visi gana brangūs (apie 60-100 Lt).

REKLAMA

Paprastai sergantieji baltme gydomi vietiniais steroidais ir PUVA (ultravioletiniais spinduliais) terapija. Abi terapijos rūšys gali sukelti daugelio paveiktų ląstelių pigmento atstatymą. Taip pat gali būti atliekama chirurginė melanocitų transplantacija (persodinimas), kartais duodanti puikių rezultatų, tačiau šis metodas yra be galo brangus.

Paruošė Sandra Bytautienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų