• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

NAGŲ GRYBELIS - NE TOKS IR NEKALTAS

Sandra Bytautienė

Greitai bėga laikas. Vėl atėjo rudenėlis, kartu su juo - įvairios ligos. Rudenį vėl išsitraukiame uždarą avalynę, o ši savo ruožtu gali padėti išprovokuoti kai kurias ligas.

REKLAMA
REKLAMA

Grybelinėmis infekcijomis serga maždaug 5-7 proc. Žmonių, o iš šios dalies kas trečiam yra pažeisti rankų arba kojų pirštų nagai. Daug žmonių, kuriems derėtų, nesikreipia į medikus.

REKLAMA

Jei pastebėjote, kad...

1) pakinta nago spalva - jis tampa balkšvas, žalsvas ar gelsvas; 2) po nagu atsiranda raginių masių; 3) nagas sustorėja, tampa trapus, o paviršius pasidaro nelygus. Šie simptomai būdingi ne tik nagų grybeliui. Jie gali byloti ir apie kitus nagų pažeidimus, tačiau tai pirmieji ligos požymiai ir jų nederėtų "užleisti", nes ligai įsisenėjus gydymas tampa nebe toks efektyvus.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip užsikrečiama?

Dažniausiai užsikrečiama nuo kito žmogaus ar jo užkrėstų daiktų: rankšluosčių, batų, šlepečių, kilimų, vonios kilimėlių, medinių grotelių pirtyse ir baseinuose.

Didesnei rizikos grupei užsikrėsti grybeliu priklauso žmonės, sergantieji cukriniu diabetu, padidėjusio kraujospūdžio liga, ateroskleroze, patyrusieji kojų pirštų traumų ar sumušimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kojų grybelio gydymas

Kai pažeidžiamas visas nagas, infekcija patenka po nago odos raukšle. Tuomet vietinių medikamentų (pavyzdžiui, lako) nepakanka - tenka vartoti geriamųjų preparatų arba, nuskausminus, šalinti nagus. Jeigu ligos "stažas" - 1-2 metai ir pažeistas tik nago galas, o pažeidimas apima ne daugiau nei 3-4 nagus, galima gydyti specialiu laku. Tačiau jeigu pažeistas visas nagas - gydoma geriamaisiais vaistais.

REKLAMA

Profilaktika

Profilaktika - ne visada "svetinga", bet reikalinga. Šeimininkai turėtų ne tik neįsižeisti, bet ir apsidžiaugti, jeigu svečiai atsinešė savo šlepetes. Siūlantys namų avalynę geranoriški šeimininkai ne tik patys rizikuoja užsikrėsti, bet gali nepageidaujamą "lauknešėlį" perduoti ir kitiems svečiams. Jeigu dėvimos sintetinės kojinės, kurios sulaiko prakaitą labiau nei medvilninės, arba pėdų prakaitavimas yra padidėjęs, reikia naudoti specialias priemones, o pastebėjus tarpupirščių pleiskanojimą - nagų grybelio profilaktikos priemones. Pats paprasčiausias būdas - patepti jodo tirpalu (netinka žmonėms, alergiškiems jodui). Tačiau svarbiausia - nešioti patogią avalynę. Pastebėta, kad dažniausiai nukenčia pirmas arba penktas kojų pirštai - juos labiausiai traumuoja nepatogi avalynė.

REKLAMA

Avalynės dezinfekavimas

Grybelio sporos avalynėje išnyksta nuo gydymo pradžios praėjus apie 5 mėnesiams. Todėl geriausia atsisakyti anksčiau nešiotos avalynės arba ją dezinfekuoti, pvz., formalino tirpalu. Apsimovus pirštines ir stengiantis neįkvėpti tirpalo garų, reikia tirpale suvilgytą vatos gabalėlį įdėti į batą, o šį - į polietileno maišelį, ir užrišus palaikyti dvi paras. Tuomet reikia gerai išvėdinti, o nešioti pradėti tik maždaug po savaitės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų