• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

Liga gali komplikuotis

Sandra BYTAUTIENĖ

„Susigavau“ inkstų geldelių uždegimą, - rašo Bronė V. iš Marijampolės raj. - Daktarai sako, kad tai atsitiko dėl stipraus šlapimo pūslės uždegimo. Dar mane visi gąsdina, jog tai labai ilgas gydymas, o liekamieji reiškiniai - visam gyvenimui... Kokie tie reiškiniai? Ir ar ištikrųjų taip bus? Gal galima kaip nors susitvarkyti?“

REKLAMA
REKLAMA

Pielonefritas – tai inksto taurelių, geldelių ir intersticinio audinio uždegimas. Gali būti pakenktas vienas inkstas ar abu. Pielonefritas gali būti ūmus ir lėtinis. Tai dažniausia visų amžiaus grupių inkstų liga. Pielonefritas specifiniais simptomais nepasižymi. Kartais tik juntamas silpnumas ir nuovargis, be to, nemalonūs pojūčiai juosmens srityje – jie dažnai palaikomi radikulitu. Beveik pusė susirgusiųjų pielonefritu savo tikrosios diagnozės ilgai nė nenumano ir susigriebia tik tada, kai liga jau būna smarkiai pakenkusi inkstams. Kad taip neatsitiktų, patartina reguliariai atlikti šlapimo tyrimus ir ultragarsu išsitirti inkstus bei šlapimo pūslę. Netgi tada, kai jokie nemalonūs pojūčiai nevargina. Pradėjus gydymą, būklė per kelias dienas labai pagerėja, nukrinta temperatūra, išnyksta skausmai, išnyksta pokyčiai šlapime, kraujo tyrime. Tokia ligos eiga būdinga esant normaliems šlapimo takams. Tačiau esant šlapimo sistemos pokyčiams (inkstų akmenligei, šlapimo refliuksui, prostatos padidėjimui) pielonefritai linkę kartotis, gali vystytis lėtinis pielonefritas (inkstas randėja, traukiasi) ir lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas. Lėtinio pielonefrito pasireiškimas gali būti ne toks audringas (ne tokia aukšta temperatūra, juosmens maudimas) ar gali nebūti jokių simptomų. Panašu, kad pas jus yra lėtinis procesas, kuris galutinai neišgydomas. Pielonefritas gali turėti komplikacijų: * Pasikartojančios šlapimo takų infekcijos. Moterims retai nustatomi anatominiai ar funkciniai faktoriai, nulemiantys infekcijos pasikartojimą. Vyrams tai dažniausiai lėtinis bakterinis prostatitas. * Urosepsis. Tai ūmi gyvybei pavojinga pielonefrito komplikacija. Sepsis dažnesnis vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat sergantiems diabetu, esant imunodeficitui. * Inksto pūlinys. Šia komplikaciją galima įtarti, jei 3-5 dienas gydyto ligonio būklė negerėja. * Inkstų funkcijos nepakankamumas. Esant sunkiam ūmiam pielonefritui, gali pablogėti inkstų funkcija, net išsivystyti ūmus inkstų funkcijos nepakankamumas. Tada padidėja arterinis kraujo spaudimas, atsiranda patinimai, sumažėja šlapimo. Eilę metų kartojantis pielonefritui išsivysto lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas, ligoniui gali būti reikalingas net gydymas dializėmis. Dažniausiai pielonefritas gydomas antibiotikais, tačiau tik gydytojo priežiūroje, nes reikia sekti, ar tie vaistai „veikia“. Rekomenduojama gerti daugiau skysčių, o esant pykinimui, vėmimui jie gali būti lašinami į veną. Esant grėsmingoms komplikacijoms, tokioms kaip inksto pūlinys, gali būti reikalingas ir operacinis gydymas, net pašalinant inkstą.

REKLAMA

Patarimai

Ypatinga dieta nereikalinga. Rekomenduojamas visavertis maistas, reikėtų vengti aštrių patiekalų. Taip pat reikia gerti daug skysčių, rekomenduojama išgerti apie 2,5 - 3 litrus per dieną. Labai tinka šlapimo takus dezinfekuojančios arbatos, spanguolės. Taip pat galima taikyti šilumines procedūras inkstų srityje. Vengti peršalimų! Šiltai rengtis šaltuoju metų laiku, avėti tinkamą avalynę. Kartojantis pielonefritams svarbu pašalinti (jei yra galimybė) ligos pasikartojimą lemiančius faktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų