• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

MIEGAS MŪSŲ GYVENIME

Sandra Bytautienė

Kas užmiega be pastangų ir miega kūdikio miegu, net neįsivaizduoja, kiek žmonių su viltimi laukia nakties. Beveik trečdalį gyvenimo mes praleidžiame miegodami. Tie, kurių nekamuoja miego sutrikimai, vargu ar susimąsto apie miego prigimtį ir jo reikšmę - juk miegas yra tik miegas. Tačiau susidūrus akis į akį su nemiga, pradedama galvoti ir apie patį fiziologinį miego mechanizmą.

REKLAMA
REKLAMA

Kas yra miegas Miegas - tai ypatinga organizmo būsena, kuri priklauso nuo centrinės nervų sistemos veiklos paros ritmo. Jo metu intensyviai atsinaujina ir kaupiasi žmogaus organizmo funkciniai ir fiziologiniai ištekliai. Miego trukmė ir jo poreikis priklauso nuo daugelio faktorių, visų pirma - nuo žmogaus amžiaus ir jo individualių savybių. Naujagimiai miega 16-20 valandų per parą, suaugusieji - 7-8 valandas, o pagyvenusiems žmonėms užtenka ir 6 valandų miego. Yra žmonių, kurie visą gyvenimą miega labai trumpai, tačiau jaučiasi pailsėję, darbingi, geros nuotaikos. Tačiau esama ir miegalių, kurie taip ir negali išsimiegoti. Miego poreikį, jo trukmę ir kokybę dažnai lemia žmogaus fizinės ir psichologinės savybės.

REKLAMA

Nemiga Nemiga - tai ne tik būsena, kai sunkiai užmiegama. Net ir užmigęs nemigos varginamas žmogus naktį dažnai pabunda, vėl bando užmigti ir taip kasnakt. O ryte, aišku, jaučiasi nepailsėjęs, išsekęs, dirglus. Nemiga dažniau aplanko vyresnius žmones: 28 proc. vyresnių nei 65 metai žmonių sunkiai užmiega arba labai anksti pabunda. Tai - 1,5 karto dažniau nei jauni žmonės.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl miegas sutrinka Miego sutrikimai - tai mūsų gyvenimo būdo pasekmė. Įtemptas darbas, stresai, psichinis ir fizinis persitempimas, darbas naktinėmis pamainomis, kelionės, kai kertamos laiko juostos, besaikis darbas su kompiuteriu - visa tai skatina miego sutrikimų atsiradimą. Nemigą sukelia alkoholio vartojimas, kava, rūkymas, piktnaudžiavimas kai kuriais vaistais. Nemigą dažnai lydi lėtinės ligos - skrandžio opa, astma, širdies veiklos sutrikimai, neurozės, depresija ir t.t. Ar verta save guosti, kad nemiga kamuoja milijonus žmonių? Visiškai ne! Tai - jūsų gyvenimas. Tik jūs galite nuspręsti: gyventi ir miegoti kokybiškai ar ir toliau kęsti nemigą bei jos pasekmes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gero miego higienos taisyklės

1. Nuolat keliantis tuo pačiu laiku ryte, stiprėja paros ritmas, lengviau užmiegama. 2. Nesnauskite dienos metu - tai blogina nakties miegą. Stenkitės judėti, išsiblaškyti. Geras budrumas dieną gerina miegą. 3. Eikite miegoti tik tada, kada norisi miego. Atsiminkite, kad apie lovą turite galvoti tik kaip apie greitą užmigimą. Nebūtina stebėti laikrodį, bet užmigti reikėtų ne ilgiau kaip per 10 min. Jei negalite užmigti - atsikelkite, pavaikščiokite ar paprasčiausiai paskaitykite knygą. 4. Stenkitės miegoti tiek, kad rytą jaustumėtės pailsėjęs ir žvalus. Negulėkite lovoje nemiegodamas - per ilgas lepinimasis lovoje skaido kitos nakties miegą ir daro jį paviršutinį. Atsitiktinė nemigos naktis sveikatai nekenkia. 5. Atsiminkite, kad aplinka tikrai svarbi užmiegant. Miegamajame turi būti tik silpna šviesa, o muzika - švelni. 6. Reguliariai mankštinantis ilgėja miegas. Nereguliarūs fiziniai pratimai miegui įtakos neturi. Jei nemiga įsisenėjusi - nesimankštinkite vakare. 7. Triukšmas kenkia miegui, net jeigu nuo jo ir neprabundama, o ryte neatsimenama. Nuolatinis triukšmas veikia lėtai ir pamažu sutrikdo miegą. Tokiu atveju vertėtų nusipirkti ausų kištukus. 8. Per šiltai miegant, miegas blogėja, bet per šaltas oras irgi negerina miego (kaip buvo manoma anksčiau). 9. Vakare išgėrus kavos, arbatos (jose yra kofeino), sutrikdomas miegas net tų žmonių, kurie vėliau užmiega. 10. Alkanas žmogus sunkiau užmiega. Vakare šiek tiek pavalgius (šiltas pienas ar jo produktai) - lengviau užmiegama. 11. Išgėręs alkoholio žmogus lengviau užmiega, tačiau jo miegas nebūna pilnavertis ir net gali pablogėti prieš rytą.

Nemigas reikia gydyti pirmiausia atsižvelgiant į jas sukėlusias priežastis, taip pat į nemigos rūšį. Ilgas, varginamas užmigimas ar dažnas prabudinėjimas ar ankstyvas rytinis nubudimas gali būti kaip atskiri ir nepriklausomi simptomai, tačiau jie gali būti ir susiję.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų