Patarimai sutrikus klausai
"Vaikelis neprigirdi, - skundžiasi Dalė N. iš Kauno. - Gydytoja sako, jog reikės daryti operaciją. Kur tokios operacijos atliekamos? Kokia rizika?"
Statistikos duomenimis, Lietuvoje per metus maždaug 35 vaikams nustatomas įgimtas kurtumas, o dar daugiau vaikų apkursta po įvairių ligų. Pasak medikų, kuo anksčiau nustatomas kurtumas - tuo didesnė tikimybė, kad gydymas bus efektyvesnis.
Trumpai apie tai, kaip klasifikuojami trys klausos praradimo tipai: * Konduktyvusis (laidumo) klausos netekimas, sukeltas traumos arba dėl problemų, atsiradusių vidurinės ausies kauliukuose, ausies būgnelyje arba membranose, kurios perneša garsą iš išorinės ausies per vidurinę ausį į vidinę ausį. * Neurosensorinis klausos netekimas (dar vadinamas nervo kurtumu) yra toks, kai visi aukščiau išvardinti mechanizmai yra sveiki, bet esama vidinės ausies pažeidimų. Šio klausos pablogėjimo priežastimi gali būti natūralus senėjimo procesas, arba nervų, einančių iš vidinės ausies į smegenis, degeneracija. * Mišrus klausos netekimas, turintis abiejų - konduktyviojo ir neurosensorinio - klausos netekimo elementų.
Pagalba klausai susilpnėjus
Maždaug 10% visų klausos netekimo atvejų galima padėti mediciniškai. Įvairiapusės šių laikų technologijų pažangos dėka apie 90% klausos netekimo ar susilpnėjimo atvejų galima padėti pritaikant klausos aparatus.
Įvairūs klausos aparatų modeliai tinka įvairiems klausos netekimo atvejams: * Kanaliniai (ITC) ir įausiniai (ITE) klausos aparatai yra individualiai gaminami, pritaikant juos prie paciento ausies. Vos pastebimi, jie patogiai ir saugiai nešiojami ausyje arba ausies kanale tam, kad kuo tiksliau imituotų natūralų girdėjimo procesą. Šie vientisi modeliai neturi laidų ar vamzdelių. * Užausiniai (BTE) klausos aparatai yra patogiai užkabinami už ausies ir jungiasi su ja per specialų vamzdelį ir įdėklą. Dauguma tokių klausos aparatų gali turėti lizdus išorinių garso šaltinių, tokių kaip auditorinių mokymo įrenginių, FM sistemų ar, pavyzdžiui televizoriaus, prijungimui. * Skaitmeniniai, programuojami (kompiuterizuoti) klausos aparatai pagrįsti pačiomis pažangiausiomis šių dienų technologijomis. Jie lankstesni nei tradiciniai klausos aparatai - gali būti preciziškai tiksliai užprogramuoti pagal kiekvieną klausos praradimo atvejį, gali būti perprogramuojami tiesiog klausos specialisto kabinete. Juose mygtuko paspaudimu galima keisti klausos aparato garsumą ir pritaikyti garsą kiekvienai klausymosi aplinkai, pvz., triukšmingai įstaigos aplinkai, restoranui ar tyliam pasivaikščiojimui parke. * Į akinius montuojami ar kišenėje nešiojami klausos aparatai kai kurių firmų yra vis dar gaminami, tačiau juos su laiku galutinai turėtų pakeisti ITE ir BTE modeliai.
Kas tie klausos implantai
Klausos, arba kochleariniai, implantai - tai klausos protezai. Jų dėka sunkią arba visišką klausos negalią turintys žmonės, kuriems įprastinės klausos stiprinimo priemonės jau nepadeda, gali girdėti. Klausos implantai tapo pagrindiniu gydymo būdu tiems suaugusiems ir vaikams, kurie dėl stipraus klausos sutrikimo negali suprasti šnekamosios kalbos.
Klausos implanto operacija
Efektyviausiai vaikų, kuriems gali būti atlikta kochlearinių implantų implantavimo operacija, atranka vyksta, kai dirba komanda, kurią sudaro tėvai ir specialistai: otolaringologas, audiologas, kalbos terapijos specialistas, klausos reabilitacijos specialistas, psichologas ir kt. Jei svarstomi suaugusio žmogaus ar paauglio atrankos klausimai, juos irgi reikia įtraukti į komandos darbą. Įvairiose šalyse kriterijai šiai implantacijai atlikti skiriasi, tačiau pagrindiniai yra šie: 1. Abipusis neurosensorinis klausos praradimas. 2. Vaikas ne jaunesnis nei 2 metų. 3. Turi būti nepažeistas klausos nervas. 4. Minimalūs klausos pagerėjimo rezultatai su klausos aparatais. Vaikams, kuriems nebuvo atliekamas klausos stiprinimas, rekomenduojamas bandomasis 6 mėnesių laikotarpis, kurio metu yra naudojamas klausos aparatas, skiriama intensyvi klausos terapija. 5. Nėra medicininių kontraindikacijų operacijai atlikti. 6. Neserga ūminėmis vidurinės ausies ligomis. 7. Dėmesys kreipiamas ir į aplinką, kurioje pacientas bus po operacijos, joje pagrindinis dėmesys turi būti skiriamas klausos terapijai ir komunikacijos lavinimui. 8. Šeima ir pats pacientas, jei jis sukaukęs atitinkamo amžiaus, turi pagrįstą motyvaciją ir realius lūkesčius. Operacijos atliekamos Kauno medicinos universiteto klinikose ir Vilniaus Santariškų klinikose.
Kompensuoja Ligonių kasa
Valstybinė ligonių kasa kochlearinius implantus kompensuoja vaikams iki 18 metų. Jie gana brangūs, kaina gali svyruoti 42-70 tūkstančių litų. Įsriegiamieji kauliniai implantai, kurių bazinė kaina siekia 22 tūkstančius litų, skiriami blogai girdinčių vaikų iki 18 metų grupei, kuriai padeda tik priemonės, produkuojančios garsą per kaulą (iš titano pagamintas implantas tvirtinamas kaule už ausies).
Galimos komplikacijos
Kochlearinės implantacijos operacija nesukelia didesnių komplikacijų nei įprastos ausų operacijos. Ankstyvosios komplikacijos gali būti žaizdos supūliavimas, galvos svaigimas, pykinimas. Gali būti šiek tiek sudirgintas veidinis nervas, todėl gali atsirasti lūpos kampo asimetrija, akies voko užkritimas, tačiau tokia komplikacija būna po visų ausų operacijų. O vėlyvųjų komplikacijų gali atsirasti dėl įvairių infekcijų ar negydomo ausų uždegimo, infekcija gali pasiekti implanto vietą ir sukelti atmetimo reakciją. Dėl įvairių galvos traumų klausos implantas gali būti pažeistas, išsikoduoti, tokiu atveju reikia operaciją atlikti antrą kartą.
Paruošė Sandra Bytautienė