Odos vėžys
"Kokia liga - bazalioma? - klausia Ieva Ž. iš Širvintų. - Sako, kad tai odos vėžys..."
Bazalioma - tai dažniausia odos vėžio forma. Bazalioma sudaro 75 proc. visų odos piktybinių navikų. Piktybiniams odos navikams dar priklauso melanoma ir plokščialąstelinė karcinoma. Dauguma mūsų šalies gyventojų (apie 70 proc.) yra šviesiaplaukiai mėlynakiai (I ir II odos tipo), o jiems rizika susirgti bazalioma ir kitais piktybiniais odos navikais yra didesnė nei kitų odos tipų asmenims.
Dėl ko susergama?
Vienas pagrindinių rizikos veiksnių, skatinančių bazalioma - nesaikingas ir netinkamas deginimasis saulėje (UVA ir UVB spindulių poveikis). Kitas svarbus rizikos veiksnys - tam tikras žmogaus pigmentinis tipas. Nustatyta, kad dažniau sirgti odos vėžiu linkę šviesiaplaukiai, rusvaplaukiai, mėlynakiai, strazdanoti, sunkiai įdegantys saulėje, kurių oda jautri saulės spinduliams. Dažniau serga vyresni žmonės, o moterys piktybiniais odos navikais serga du kartus dažniau nei vyrai. Taip pat reikia žinoti, kad odos vėžio priežastimi gali tapti ikinavikinės odos ligos, lėtinės odos ligos, kai kurie virusai, jonizuojanti radiacija, imuninio organizmo atsparumo sumažėjimas.
Kuriose kūno vietose pasireiškia?
Bazalioma vystosi lėtai ir dažniausiai neišplinta į kitus organus. Dar kitaip ji vadinama "šviesiuoju" naviku. Ypač dažna bazaliomos vieta - veidas (nosies nugarėlė, smilkiniai, skruostai), tačiau ji gali atsirasti ir bet kurioje kitoje kūno vietoje. Pacientai ją aptinka kaip mažą, kartais papleiskanojančią, paraustančią ar net pašlapiuojančią dėmelę, kuri, atrodo, kartais lyg sugyja, tačiau ir vėl atsinaujina. Dėmelė gali pasidengti šašeliu arba virsti lėtai didėjančia opele.
Svarbiausia - saugotis saulės
Pagrindinė profilaktikos priemonė - apsauga nuo saulės. Vidurdienį (12-15 val.), kai saulės spindulių intensyvumas yra didžiausias, nerekomenduojama būti paplūdimyje. Jei saulės poveikio negalima išvengti naudojant paprastas priedangos priemones (skėtis nuo saulės, lengvi kūną dengiantys rūbai arba vidurdienio praleidimas namuose), reikia naudoti apsaugos nuo saulės kremus. Jie padeda įdegti tolygiau, išvengiama nudegimų. Teptis šiuo kremu reikia pusvalandį iki einant į paplūdimį. Kas 2 val. reikia pasitepti iš naujo. Tokios yra Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijos. Jos ypač svarbios vaikams bei mėlynakiams ir šviesiaplaukiams, šviesios odos (I ir II tipo) suaugusiems žmonėms. Optimalus apsaugos nuo saulės filtro (nurodomas ant pakuotės) dydis suaugusiesiems yra 15, vaikams - 25 ir daugiau. Dera atkreipti dėmesį į ultravioletinių spindulių indeksą (UV), nurodomą žiniasklaidoje drauge su orų prognoze. Kuo šis indeksas didesnis, tuo atsakingiau turime pagalvoti, kaip išvengti žalingo saulės poveikio.
Gydymas
Bazalioma gydoma įvairiai: šalinama chirurginiu būdu, sunaikinama lazeriu ar dar kitaip. Tai sprendžia gydytojas specialistas, įvertinęs daugelį faktorių. Laiku ir kvalifikuotai pašalinus šios rūšies naviką, galima tikėtis visiško pasveikimo. Svarbu atsiminti, jog visi naujai atsiradę ir per 2 mėnesius savaime neišnykstantys odos dariniai gali būti piktybiniai, todėl geriau nedelskite ir apsilankykite pas gydytoją dermatologą, kuris ištirs jums nerimą keliantį apgamą ir pasakys, ar verta dėl jo nerimauti ir ką daryti toliau.
Paruošė Sandra Putrūnaitė