• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

Kai kamuoja galvos skausmai

"Kartais nei iš šio, nei iš to pradeda skaudėti galvą, - rašo Jurga L. iš Alytaus. - Ir jokie vaistai nuo skausmo negelbsti. Gydytojai trūkčioja pečiais - nieko blogo neranda... Gal yra kokių būdų - pratimą, vaistažolių ar dar ko nors - kad būtų galima tų skausmų išvengti? Arba kad jie greičiau praeitų... Galų gale, gal galima man pačiai kur nors kreiptis ir atlikti tyrimus, kad pagaliau paaiškėtų, kodėl tie galvos skausmai kamuoja, nes šeimos gydytoja į jokius tyrimus manęs nesiunčia."

REKLAMA
REKLAMA

Galvos skausmai skirstomi į dvi pagrindines grupes: pirminius ir antrinius (arba simptominius). Pirminis galvos skausmas - kai nėra kitos ligos, sukeliančios galvos skausmą, o skausmas pats yra liga, pvz., migrena. Moterys migrena serga tris kartus dažniau nei vyrai. Antrinis (arba simptominis) - kai galvos skausmas yra tik vienas iš ligos simptomų, pvz., galvą skauda sergant meningitu.

REKLAMA

Galvos skausmų priežastys

Galvos skausmų priežastys gali būti įvairios. Nors šis sveikatos sutrikimas nelaikomas sezoniniu, bet pastebėta, kad karštomis vasaros dienomis galvą skauda dažniau. Gal todėl, kad dažniau perkaistama, pervargstama, nenešiojami tamsūs akiniai. Galvą gali skaudėti bet kuriuo metų laiku. Dėl skausmo gali būti kalta anemija, intoksikacija, skrandžio bei žarnyno sutrikimai, stuburo problemos, padidėjęs arterinis spaudimas, vaistai širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti, geležies ir B grupės vitaminų trūkumas, migrena ir kt.

REKLAMA
REKLAMA

Dar viena galvos skausmų priežastis - kai kurie maisto produktai, ypač kai jų suvalgome per daug. Visą dieną maitinantis vien tik šokoladu, geriant kas dvi valandas kavą, aišku, vargins nuolatinis galvos skausmas. Actas, garstyčios, majonezas, rūkyta kiauliena, salierai, soja, ananasai, avokadai, slyvos - visi šie produktai turi medžiagos tiramino, kuris gali sukelti galvos kraujagyslių spazmus, o dėl to atsiranda pulsuojantis skausmas. Natrio glutamatas - tai maisto priedas, kurį maisto gamintojai deda į greito gaminimo sriubas, prieskonius - tai irgi gali būti galvos skausmo priežastis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie tyrimus

Įtampos tipo galvos skausmai nesusiję su organiniu nervų sistemos pažeidimu, todėl visi atliekami tyrimai patologinių pakitimų nenurodo. Tačiau reikia prisiminti, kad kiekvienas pacientas, kuriam atsirado naujas, ilgai trunkantis, nepaaiškinamas galvos skausmas, turi būti bent kartą gyvenime ištirtas dėl organinio nervų sistemos susirgimo. Tuo tikslu gali būti atlikti neurovizualiniai tyrimai: galvos kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tomografija, ultragarsiniai tyrimai. Jei yra indikacija - į šiuos tyrimus turėtų nusiųsti šeimos gydytojas, o jeigu to nepadaro - galima pačiam susimokėti už tyrimus ir juos tikrai atliks bet kurioje didesnėje ligoninėje.

REKLAMA

Kaip numalšinti?

Kad ir kaip būtų nemalonu, negalima tuoj pat griebtis vaistų. Įrodyta, kad nuskausminamieji vaistai gali išprovokuoti galvos skausmą. Kuo žmogus daugiau vartoja vaistų nuo skausmo - tuo didesnė tikimybė, kad nauji skausmo priepuoliai užeis greičiau negu anksčiau. Kaip alternatyva analgetikams, nuo galvos skausmų gali padėti kaklo ir pečių masažai, taip pat atsipalaidavimo, jogos pratimai bei meditacijos. Jei yra galimybė - naudinga pagulėti šiltoje vonioje, o po to pamiegoti. Kartais taikoma psichoterapija, akupunktūra, veiksmingi reguliarūs fiziniai pratimai. Fizioterapija gali būti veiksminga, žinant savo galvos skausmų priežastį. Krioterapija dažniau taikoma gydant reumatinius sąnarių pažeidimus, įvairius uždegimus, autoimuninius procesus, traumas. Jei žinoma galvos skausmo priežastis - krioterapija gali būti naudojama skausmo sindromams malšinti.

REKLAMA

Profilaktika

* Rekomenduojama įsigyti specialią ortopedinę pagalvę su voleliu arba paprastą pagalvę suvynioti į volelį (kuo trumpesnis kaklas, tuo mažesnis turi būti volelis). * Kai kada profilaktiniam gydymui skiriama antidepresantų. * Vengti stresinių situacijų, pervargimo, pernelyg aštrių įspūdžių. * Jei dažnai kamuoja galvos skausmai - keisti mitybą: atsisakyti šokolado, vyno, citrinų, aštrių prieskonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip sau padėti?

* Kopūstų lapų kompresas. Sumaigykite šviežio kopūsto lapus, įdėkite į skarelę ir apsivyniokite galvą. Ant viršaus užsiriškite šiltą šaliką. * Paimkite ant šaukštelio galo imbiero ir sučiulpkite. Jis veikia panašiai kaip aspirinas. * Valgykite skumbrių ir sardinių - jų taukai padeda išvengti galvos skausmų. * Kepenėlėse, riešutuose, žaliosiose alyvose bei kviečių sėlenose yra vario, kuris veikia kaip vaistas nuo skausmo. * Mankštinkitės, sportuokite, daugiau judėkite gryname ore. * Mėtų arbata numalšina net smarkų galvos skausmą, taip pat jį sumažinti galima ir uždėjus lapus ant kaktos. * Pipirmėtės arbata geriama nuo padidėjusio jautrumo, nemigos, taip pat malšina galvos skausmus. * Paprastojo raudonėlio arbata ramina, todėl puikiausiai gali būti vartojama nuo nemigos, galvos skausmo, esant padidėjusiam nerviniam jautrumui.

Paruošė Sandra Putrūnaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų