• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

NEATSARGIŲ MAUDYNIŲ KAINA (VASAROS MALONUMŲ KAINA - PASEKMĖS VISAM GYVENIMUI)

Sandra PUTRŪNAITĖ

Kaip ir kiekvienais metais, atėjus vasarai skubame prie upės, ežero ar kito vandens telkinio. Poilsis prie vandens, maudynės teigiamai veikia organizmą, tačiau nederėtų pamiršti ir tykančių pavojų. Prasidėjęs nardymo sezonas prideda darbo gydytojams neurochirurgams - jau bene kas savaitę jiems tenka gydyti benardant traumuotus.

REKLAMA
REKLAMA

Kauno medicinos universiteto Neurochirurgijos klinikos Stuburo ir periferinių nervų chirurgijos skyriaus vadovas medicinos daktaras Bronius Špakauskas teigia, jog pacientų, ligoninėn pakliuvusių dėl neatsargaus nardymo, padaugėja ypač šiltomis vasaromis. " Dažniausiai tai jauni, darbingo amžiaus vyrai. Jie negalvoja, ką daro, nevertina savo sveikatos ir gyvybės". "O juk žmogaus anatomija nepritaikyta nardyti", - sako gydytojas. Net nesunki nardymo metu patirta stuburo trauma, galvos sutrenkimas anksčiau ar vėliau atsiliepia sveikatai.

REKLAMA

"Neatsargiai neriant į vandenį ir atsitrenkus galva į dugną, labai padidėja stuburo kaklinės dalies ašinis apkrovimas, jo neatlaiko kaklo slankstelių kūnai arba lankai, arba sąnarinės ataugėlės. Lūžio pasekmė - deformuojasi nugaros smegenų kanalas ir vienaip ar kitaip traumuojasi nugaros smegenys. Jos gali būti suspaudžiamos, sumušamos arba pertempiamos, o dėl to įvyksta paralyžius", - traumų mechanizmą paaiškina neurochirurgas.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytojas apgailestauja, kad jaunimas nevertina savo sveikatos. Net atvežti į ligoninę ir operuoti - jei medikų dėka viskas baigiasi laimingai - klausiami, ar daugiau benardys, atsako: "O kodėl gi ne?"

Istorija, kurios galėjo nebūti

Birželio 3-iosios pavakarę, Kauno rajono gyventojas Tomas (19 m.) su broliu ir keliais draugais sugalvojo išsimaudyti. Kompanija nuvyko prie Kauno marių, netoli jachtklubo. Tomas nardė į vandenį. Vienas šuolis buvo nesėkmingas: atsitrenkęs galva į dugną, pajuto, kad neklauso ir rankos, ir kojos, tačiau sąmonės neprarado. Pats kažkaip iškilo iki vandens paviršiaus, tačiau veidas buvo po vandeniu, nes niekaip negalėjo pakelti galvos. Brolis greitai pastebėjo, kas atsitiko, ir su draugų pagalba ištraukė iš vandens į krantą. Į Kauno klinikas Tomas buvo atvežtas sunkios būklės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daktaras B. Špakauskas sako, kad Tomui palyginus gerai baigėsi - jam diagnozuotas tik stuburo smegenų sumušimas. Vaikinas jau dabar po truputį valdo kojas ir rankas, tačiau negali atlikti tikslių pirštų judesių, pvz. paimti šaukštą. Jam dar neleidžiama pačiam vaikščioti be specialaus kaklo įtvaro. Gydymas toliau bus tęsiamas Palangos reabilitacijos ligoninėje, tai gali užtrukti iki kelių mėnesių. Tomas sako, kad gavo gerą pamoką ir šokinėti ant galvos į vandenį nebenorės.

REKLAMA

Skyriaus vadovas teigia, kad kasmet jų skyriuje gydoma apie 30 pacientų, kurie nesėkmingai šokę į vandens telkinius patyrė traumas. Apie 20% patyrusiųjų komplikuotas stuburo traumas neišgyvena, dalis lieka invalidais visam gyvenimui. Nuo gegužės pradžios jau pasitaikė du mirties atvejai po sunkių kaklinės stuburo dalies traumų.

REKLAMA

Svarbiausia - išlikti blaivaus proto

"Pirma reikia pirštu išvalyti iš skendusiojo burnos ir nosies pašalinius daiktus. Jeigu gaivinimą atlieka vienas žmogus, tada reikia du kartus įpūsti oro ir atlikti penkiolika krūtinės ląstos paspaudimų, jeigu du žmonės - vienas įpūtimas ir penki paspaudimai. Tačiau bet kokiu atveju kas nors iš pradžių apie įvykį turi pranešti greitajai pagalbai. Geriau, kad gaivinimą, nors ir yra daugiau žmonių, atliktų vienas: jam pavargus, gaivinimą gali perimti kitas. Gaivinti reikia tol, kol atvyks medikai", - moko gydytojas. Nukentėjusįjį būtina paguldyti ant kieto pagrindo, reikia imobilizuoti kaklą (rankšluosčiu, porolono gabalu ir pan.). Bet kokiu atveju svarbiausia yra apsaugoti kaklą, o nukentėjusįjį į gydymo įstaigą geriau vežti specializuotu transportu", - įspėja dr. B. Špakauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų