Gydytojo priimamasis
Raumenų atrofija - genetinė liga
"Mano kaimynui - raumenų atrofija, - rašo Gustas D. iš Vilniaus. - Nuo ko žmogus tokia liga suserga? Ar galima kokiais nors būdais tuos raumenis "atauginti"?
Ligos, kuomet pradeda vystytis įvairios kilmės atrofijos, dažniausiai būna paveldimos įgimtos, ir pasireiškia jau vaikystėje (Diušeno ir Bekerio raumenų distrofija, Šarko-Mari-Tut ligos, paveldimos neuropatijos su polinkiu į spaudimo paralyžių, spinalinės raumenų atrofijos ir kt.), iki keleto metų amžiaus. Deja, tokios ligos greitai progresuoja ir 12-17 metų vaikai tampa neįgaliaisiais, o dažnai net ir nesulaukia suaugusiųjų amžiaus.
Suaugusiems žmonėms atrofinės raumenų ligos gali pradėti vystytis, esant kitai patologijai, pvz., piktybiniam procesui ar dėl galvos smegenų sutrikimų. Tai gali būti spinalinė amiotrofija, šoninė amiotrofinė sklerozė, dermatomiozitas (odos ir raumenų) ir kitos sudėtingos ligos. Dažniausiai tai būna nervų ir raumenų ligos. Joms yra būdinga progresuojanti nugaros smegenų tam tikrų sričių (priekinių ragų) bei kamieno (motorinių branduolių) degeneracija. Kol kas dar nežinoma, kas įtakoja tuos degeneracinius procesus. Kliniškai ligos pasireiškia progresuojančiu galūnių raumenų silpnumu (kuris progresuoja iki paralyžiaus), refleksų nebuvimu ar susilpnėjimu, drebėjimu. Dėl tarpšonkaulinių raumenų pažeidimo sutrinka kvėpavimas, deformuojasi krūtinės ląsta. Dėl progresuojančių paralyžių gali sutrikti rijimas, čiulpimas.
Vienos šių ligų formos progresuoja greitai, kitos - lėčiau. Greitai progresuojančių formų gydymas kol kas visame pasaulyje nėra labai efektyvus. Pagrindinį gydymą sudaro slauga bei ilgalaikė mechaninė ventiliacija užtikrinanti kvėpavimo funkciją. Lėčiau progresuojančių formų prognozė kiek geresnė. Gydymo, kuris "ataugintų" raumenis, nėra. Dabartinė medicinakol kas genetinių ligų nepagydo, nuo jų galima tik bandyti apsisaugoti darant genetinius tyrimus (tai labiau aktualu vaikų amžiui). Suaugusiems gydymas tik simptominis-reabilitacinis: kvėpavimo funkcijos užtikrinimas, kineziterapinė pagalba, deformacijų profilaktika, kad būtų išvengta ortopedinių komplikacijų ir pan.
Paruošė Sandra Putrūnaitė