JOS DIDENYBĖ "E"
Sandra Putrūnaitė
Šiandien, kai vis mažiau maisto gaminama namuose, vartotojai pageidauja, kad parduotuvėse būtų kuo didesnis skanių, saugių, sveikų maisto produktų pasirinkimas prieinamomis kainomis. Todėl sparčiai vystantis maisto pramonei, į rinką pateikiama vis daugiau paruoštų vartoti maisto produktų, plečiantis tarptautinei prekybai, didėja atstumai nuo gamintojo iki vartotojo, augant vartotojų susidomėjimui sveika mityba, didėja mažo kaloringumo produktų poreikis. Visos šios aplinkybės reikalauja prailginti produktų tinkamumo vartoti trukmę, apsaugoti juos nuo gedimo, suteikti patrauklią prekinę išvaizdą, pageidaujamą skonį, kvapą, spalvą ar kitas savybes, taip pat išlaikyti produktų kokybę juos gabenant ir laikant.
Visus šiuos tikslus įmanoma pasiekti tiktai naudojant naujas maisto technologijas, kuriose svarbų vaidmenį atlieka tam tikros medžiagas, vadinamos maisto priedais. Šiandien maisto gamintojai naudoja apie 3000 įvairių maisto priedų. Vienus mes gerai žinome - tai cukrus, druska, actas, vitaminas C. Kitų pavadinimai - žodiniai ar išreikšti "E" raide - mums nieko nesako. Deja, kai kurie specialistai baiminasi, kad besaikis įvairių priedų naudojimas gaminant maisto produktus, sukelia alergijas, lemia nutukimą, net gali turėti įtakos vėžiniams susirgimams, kiti sako, kad būgštavimai - iš piršto laužti. Kaipgi yra iš tikrųjų, nusprendėme paklausti Kauno miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausiojo specialisto, maisto produktų inspektoriaus Tautvydo Mikalonio.
- Ką ant maisto pakuotės reiškia raidė "E" ir šalia jos esantis skaičius?
- Taip žymimi sintetiniai maisto priedai. Visi priedai gali būti užrašomi ir žodiniu pavadinimu, pavyzdžiui, dažiklis tartrazinas. Raidė "E" reiškia, kad maisto priedas registruotas ES, o skaičius šalia raidės - maisto priedo identifikavimo numerį, žymintį medžiagą, kuri sudaro maisto priedą.
- O kaip paprasčiau paaiškinti, kas yra tie maisto priedai?
- Maisto priedai - tai medžiagos, kurios nėra vartojamos kaip atskiras maisto produktas. Jos dedamos į maisto produktus dėl technologinių tikslų (gamybos, perdirbimo, apdorojimo, pakavimo, gabenimo ar laikymo). Tai yra dažikliai, konservantai, antioksidantai, skonį ir aromatą stiprinančios, emulsinės medžiagos, stabilizatoriai, tirštikliai, skaidrikliai, rūgštingumą reguliuojančios medžiagos ir kt.
- Ar būtina maisto pramonėje naudoti visus jūsų paminėtus maisto priedus? Gal galima išsiversti ir be jų?
- Maisto priedus leidžiama naudoti tik tada, kai yra pagrįstas technologinis poreikis ir tikslo negalima pasiekti kitomis ekonominiu ir technologiniu požiūriu priimtinomis priemonėmis (t.y. nėra kitos išeities), taip pat kai maisto priedai nekelia grėsmės vartotojų sveikatai. Maisto priedų naudojimas yra leidžiamas tik tais atvejais, kai jie skirti vienam ar keliems tikslams: pagerinti ar išsaugoti maisto produkto mitybinę vertę; aprūpinti reikiamomis sudedamosiomis dalimis maisto produktus, gaminamus ypatingų mitybos poreikių turinčioms vartotojų grupėms; pagerinti maisto produktų kokybę; išlaikyti stabilumą; pagerinti jų juslines savybes; pagerinti gamybos, perdirbimo, apdorojimo, pakavimo, gabenimo ir laikymo sąlygas. Maisto priedus draudžiama naudoti, norint užmaskuoti nekokybiškas žaliavas, maisto gedimą ar kitas nepageidaujamas savybes.
Tobulinant pakavimo ir apdorojimo technologijas, daugelio maisto priedų būtų galima atsisakyti, tačiau dėl to padidėtų produktų kaina. Visi "E" atsirado pramonėje prieš maždaug 25 metus.
- Vis dėlto net atidžiai skaitančiam perkamų produktų etiketes žmogui sunku nuspręsti, kurie "E" priedai yra blogi, o kurie - gal ir "draugiški"?
- Daugelis maisto priedų yra organizmo toleruojami ir gali būti vartojami be apribojimų. Tai natūralūs maisto priedai - acto rūgštis (E260), pieno rūgštis (E270), obuolių rūgštis (E296), askorbo rūgštis arba vitaminas C (E300), lecitinai (E322), citrinos rūgštis (E330), pektinas (E440), tirštinimo medžiagos, gaminamos iš augalų: agaras (E406), karageninas (E407), saldžiųjų ceratonijų derva (E410), guaro derva (E412), dažikliai: kurkuminas (E100), chlorofilai (E140), karotenai (E160a), burokėlių raudonasis (E162), paprikų ekstraktas (E160c), karamelės spalvos (E150) ir daugybė kitų. Kai kurie maisto priedai yra toksiški, tačiau, neviršijant leidžiamos paros dozės, sveikatai nekenkia. Perdozavimas gresia ilgalaikiu sveikatos sutrikimu ar net mirtimi. Kaip pavyzdį galima paminėti į mėsos gaminius dažniausiai dedamus konservantus ir spalvos fiksatorius natrio nitritą E 250 ar kalio nitritą E249. Nitritinė druska (natrio arba kalio nitritas, sumaišytas su valgomąja druska) nuo seno vartojama gaminant mėsos faršą, rūkytus mėsos gaminius. Toks mišinys pailgina tinkamumo vartoti trukmę, palaiko raudoną mėsos spalvą. Tačiau patekęs į žmogaus organizmą didelis nitratų kiekis pažeidžia endokrininių organų veiklą, veikia daugelio hormonų aktyvumą, atsiranda apsinuodijimo požymiai: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, silpnumas, galvos skausmas.
- Ar visiems žmonėms vienodai pavojingi maisto priedai su "E" raide?
- Kai kurie maisto priedai atskiriems asmenims ar pažeidžiamoms vartotojų grupėms (vaikams, pagyvenusiems žmonėms, asmenims, turintiems tam tikrų sveikatos sutrikimų) gali sukelti dažniausiai minimus sveikatos sutrikimus: alergijas, dilgėlinę, išbėrimus, slogą, bronchų obstrukciją, bronchinę astmą, migreną, šleikštulį, vėmimą, virškinimo sutrikimus, kasos, inkstų ligas, padidėjusį jautrumą kai kuriems medikamentams (aspirinui), vaikų elgesio sutrikimą (hiperaktyvumą), kuriam pastaruoju metu skiriama ypač daug dėmesio ir kt. Įtariama, kad kai kurie maisto priedai gali turėti mutageninį ir kancerogeninį poveikį. Labai retais atvejais jautriems žmonėms alergines reakc?as gali sukelti dažikliai E102 (tartrazinas) ir E120 (karminas). Konservantai sulfitai (E220-228) astma sergantiems žmonėms gali apsunkinti kvėpavimą. Vis dėlto reikia pažymėti, kad daugiau žmonių netoleruoja atskirų maisto produktų: žemės riešutų, kiaušinių, pieno, žuvies. Žmonėms, kurie yra jautrūs kai kuriems maisto priedams, būtina kruopščiai skaityti informac?ą, kuri pateikta maisto produktų ženklinimo etiketėse.
- Ar verta pagrįstai baimintis į mūsų maistą patenkančių maisto priedų?
- Mokslininkai ramina, kad per daug baimintis dėl maisto priedų nevertėtų, nes moksliškai dar niekas neįrodė, jog būtent jų vartojimas sukelia įvairias ligas. Pagal galimą žalą sveikatai maisto priedai tarp 5 pagrindinių rizikos veiksnių užima paskutinę vietą. Didesnę žalą žmonės patiria dėl mikrobinės maisto taršos, netinkamos ir nesubalansuotos mitybos, aplinkos užterštumo, lėmusio maisto taršą, natūralių toksinų.
- Ar galima pagrįstai pasakyti, kad į mūsų namus patenkančiame maiste nebus per didelis kiekis maisto priedų "E" ženklu? Kas tai kontroliuoja?
- Lietuvos gamintojų produkciją kontroliuoja valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos. Siekiant užtikrinti maisto priedų nekenksmingumą vartotojų sveikatai bei apsaugoti Lietuvos rinką nuo vartotojus klaidinančios informacijos, pirmą kartą įvežami iš trečiųjų šalių į Lietuvos Respubliką maisto priedai turi būti registruojami Respublikiniame mitybos centre. Jei produkcija atvežama iš ES šalių - ji netikrinama, nes yra nustatyti kokybės standartai ES. Todėl tikrai galiu užtikrinti, kad mūsų tarnybos dirba kvalifikuotai ir į jūsų namus patenkantis maistas atitinka visus reikalavimus.
- Ačiū už naudingą informaciją.
Sveikatai kenksmingų maisto priedų sąrašas Prancūzijos "Villejuif" centro, tiriančio konservantų, dažų ir kitų priedų poveikį žmogaus organizmui, parengtas kenksmingų žmogaus sveikatai maisto priedų sąrašas.
Gali sukelti vėžines ligas:
E 131, E 142, E 210, E 211, E 212, E 213, E 214, E 215, E 217, E 239, E 330
Didina cholesterolio kiekį:
E 320, E 321
Didina kraujo spaudimą:
E 250, E 251, E 252
Uždrausti vartoti:
E 103, E 105, E 111, E 121, E 125, E 126, E 130, E 152, E 181
Pavojingi vartoti:
E 102, E 110, E 120, E 124, E 127
Labai pavojingi:
E 123
Sukelia odos ligas:
E 232, E 233
Sukelia išbėrimus:
E 311, E 312
Įtariama, kad yra pavojingi:
E 104, E 122, E 141, E 150, E 151, E 171, E 173, E 180, E 240, E 241, E 471
Naikina vitaminą B12:
E 220
Sukelia virškinimo sutrikimus:
E 222, E 223, E 224, E 226