Gydytojo priimamasis
Kaip saugotis, jei šeimos narys serga atvira tuberkulioze
"Artimas žmogus susirgo atvira tuberkulioze. - rašo Stasė S. iš Kauno rajono - Norėčiau sužinoti, kaip elgtis aplinkiniams, kaip neužsikrėsti ir nesusirgti kitiems, bendraujantiems su ligoniu, kuris turi biuletenį ir gydosi namie".
Jei žmogus serga ir nėra gydomas, jis infekciją perduoda kitiems žmonėms, o gydomas pacientas jau nėra tiek pavojingas visuomenei.
Siekiant neužsikrėsti atvira plaučių tuberkulioze, rekomenduojama: * turint namie ligonį, reguliariai tikrintis sveikatą (ypač vaikų), sekti, ar sergantysis išgeria vaistus, rinkti jo skreplius į uždarą indą ir juos dezinfekuoti, popierinę servetėlę, kurioje yra skreplių - sudeginti; * nesinaudoti ligonio higienos reikmenimis (dantų šepetėliu, rankšluosčiu), indais, įrankiais; * kasdien drėgnu būdu valyti ir gerai vėdinti patalpas; Ligonis privalo kosėdamas ar čiaudėdamas užsidengti burną nosine ar servetėle, kalbėdamas laikytis atokiai nuo kitų; neskrepliuoti ant grindų, gatvėje ar kur papuolė; miegoti atskirame kambaryje arba bent pusantro metro atstumu nuo kitų šeimos narių, turėti atskirą lovą ir patalynę.
Pasaulinė tuberkuliozės diena - kovo 24-oji, todėl gydytojai vėl sieks atkreipti dėmesį į sergančiųjų tuberkulioze problemas.
Tuberkuliozės inkubacinis laikotarpis - nuo dviejų mėnesių iki metų. Ar žmogus susirgs, ar ne, priklauso nuo jo imuniteto.
PSO duomenimis, Lietuva - viena iš 8 pasaulio valstybių, kuriose daugiausiai gyventojų serga atspariomis vaistams tuberkuliozės formomis. 2005 metais mūsų šalyje nustatyta 2370 naujų tuberkuliozės atvejų, daugiausia - plaučių tuberkuliozės. Lietuvoje atviroji plaučių tuberkuliozė išplitusi labiau nei kaimyninėje Latvijoje, Rusijoje ar Afrikos valstybėse. Situacija daug blogesnė nei Norvegijoje, Vokietijoje, Danijoje.
Paruošė Sandra Putrūnaitė