• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

Gydytojo priimamasis

Apie paukščių gripą

"Kaipgi su tuo paukščių gripu? - klausia Donatas L. iš Pakruojo. - "Bijoti jo mums ar nebijoti? Kaip saugotis? Nes informacijos - kokios tik nori, bet nieko konkretaus".

REKLAMA
REKLAMA

Paukščių gripas yra greitai plintanti pavojinga užkrečiamoji paukščių liga, kuria serga naminiai ir laukiniai paukščiai. Patys pavojingiausi yra paukščių gripo labai patogeniški H5 ir H7 viruso potipiai. Šiuo metu didžiausią susirūpinimą kelia H5N1 paukščių gripo virusas. Paprastai migruojantys laukiniai vandens paukščiai yra natūralūs paukščių gripo viruso nešiotojai. Naminiai paukščiai yra ypač imlūs paukščių gripo virusui. Paukščių gripu sergantys paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta jų skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvų odoje ir gleivinėse, galiausiai paukščiai gaišta. Nuo ligos gali nugaišti visi ūkyje laikomi paukščiai.

REKLAMA

Ligos proveržis

Pamdaug kalbama apie paukščių gripą, nes iki šiol nebuvo tokio stipraus ligos proveržio, kuris vienu metu pasireikštų keliuose žemynuose ir turėtų aiškius ligos plitimo požymius. Šiuo metu jau ryški ir ekonominė viruso H5N1 žala. Virusas gali greitai paplisti tarp visų rūšių naminių paukščių (vištų, ančių, kalakutų ir kt.), o užsikrėtusių paukščių mirštamumas siekia beveik 100 proc. Didžiuliai kiekiai naminių paukščių sunaikinama siekiant pažaboti infekcijos plitimą, o ribojant prekybą paukštiena ir jos produktais, paukščių augintojai, verslo struktūros ir šalių ekonomikos patiria tiesioginius nuostolius. Pastaraisiais metais ligos židiniuose (vietose, kuriose buvo aptikti sergantys ir jau žuvę paukščiai) buvo daug žmonių, tačiau tik 147 iš jų užsikrėtė. Vertinama, kad virusu H5N1 žmonės užsikrečia palyginti retai. Tačiau pagal tai, kad nuo šios ligos sukeltų komplikacijų mirė kiek daugiau nei pusė užsikrėtusiųjų, paukščių gripas priskiriamas prie labai rimtų susirgimų. Akivaizdu, kad šiuo metu H5N1 tarp žmonių neplinta, todėl konstatuojama, kad šia viruso variacija įprastomis sąlygomis žmonės negali užsikrėsti nuo infekuotų ar sergančių žmonių. Tačiau mutuodamas virusas gali įgyti savybių, leisiančių jam plisti tarp žmonių. Šiai prognozei pasitvirtinus gali iškilti globalios gripo pandemijos grėsmė.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip paukščių gripas plinta?

Paukščių gripas neplinta oru. Ligą platina paukščių gripo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, kurie ir užkrečia aplinką. Naminiai paukščiai gali užsikrėsti patekę į užkrėstą aplinką. Sveiki paukščiai užsikrečia lesdami užkrėstą lesalą arba gerdami užkrėstą vandenį. Pavyzdžiui, užkrėstose išmatose virusas aptinkamas 44-105 dienas, tačiau tai priklauso nuo aplinkos sąlygų. Didžiausią tikimybę užsikrėsti paukščių gripu turi paukščiai, laikomi atviruose vandens telkiniuose ir prie jų. Paukščių gripas perduodamas netiesioginio kontakto būdu su užsikrėtusių paukščių išskyromis, ypač išmatomis, per apkrėstus pašarus, vandenį, inventorių, rūbus, avalynę. Tiesioginis ar netiesioginis sąlytis tarp naminių paukščių pulkų ir migruojančių vandens paukščių yra viena dažniausių epidemijos kilimo priežasčių paukščių populiacijoje. Didelio patogeniškumo paukščių gripo virusu, pvz. A/H5N1, žmogus gali užsikrėsti nuo paukščių ir sunkiai susirgti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip žmogus užsikrečia paukščių gripu?

Žmonės gali užsikrėsti tik tiesiogiai kontaktuodami su gyvais ar kritusiais sergančiais paukščiais. Virusas išlieka ir užsikrėtusių paukščių išmatose, užkrėstame vandenyje, taip pat gali būti įkvėptas su dulkėmis. Paukščių gripas neplinta tarp žmonių, t.y. nepersiduoda nuo žmogaus žmogui. Paukščių gripo grėsmės žmonėms esmė - tai, kad daugėjant paukščių gripo protrūkių tarp paukščių, didėja teorinė galimybė atsirasti gripo viruso mutacijoms ir gripo pandemijos grėsmei. Įrodymų, kad žmogus nuo žmogaus gali užsikrėsti paukščių gripu, nėra.

REKLAMA

Kaip pasireiškia ši liga

Praktika rodo, kad žmonės, sirgę paukščių gripu, skundėsi karščiavimu, kvėpavimo takų susirgimų simptomais, kvėpavimo sutrikimais. Kai kuriais sunkiais atvejais, kai liga baigėsi mirtimi, buvo nustatyti plaučių kapiliarų pralaidumo padidėjimas ir mikrotrombų susidarymas juose dėl plaučių uždegimo.

REKLAMA

Skiepai

Paukščius galima vakcinuoti nuo paukščių gripo, tačiau vakcina neapsaugo nuo užsikrėtimo skirtingais paukščių gripo viruso potipiais, o sustabdo viruso dauginimąsi ir plitimą. Mokslininkai šiuo metu sukūrė paukščių vakciną nuo H5N1 viruso. ES nedraudžia vakcinuoti paukščius nuo paukščio gripo. Kai kurios ES valstybės, esant reikalui, yra pasirengusios vakcinuoti egzotinius ir zoologijos soduose laikomus paukščius. Žmonėms kuriama paukščių gripo vakcina, kurios sudėtyje yra A/H5N1 antigenų. Šiuo metu ši vakcina yra baigiamojoje klinikinių tyrimų stadijoje. O pandeminė gripo vakcina bus sukurta praėjus 6-8 mėnesiams nuo pandemijos pradžios pagal gripo pandemiją sukėlusio viruso antigeninę struktūrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip saugotis?

Apskritai paukščių gripo prevencija yra paremta veterinarine priežiūra ir kontrole: kontroliuoti paukštienos ir paukščių, neapdorotų plunksnų įvežimą iš paukščių gripo paveiktų šalių, saugoti paukščių fermas nuo praskrendančių paukščių. Uždraustas egzotinių paukščių įvežimas iš paukščių gripo paveiktų šalių. Kilus paukščių gripo įtarimui būtų taikomos apribojimo arba karantino priemonės paukštynuose. Standartinės paukščių gripo kontrolės priemonės - karantinas ir infekuotų paukščių pulkų sunaikinimas. Radus nugaišusį laukinį vandens paukštį, jo reikėtų neliesti ir apie tai pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Paukščių augintojai turi stebėti laikomų paukščių sveikatos būklę, juos laikyti aptvaruose ir vengti kontakto su laukiniais paukščiais. Keliautojams, vykstantiems į šalis, kuriose buvo nustatytas paukščių gripas, patariama vengti kontaktų su naminiais ir laukiniais paukščiais, nesilankyti paukščių turguose ir ūkiuose, neliesti paviršių, išteptų gyvūnų išmatomis, neliesti nugaišusių paukščių, nevalgyti neišvirtos, neiškepusios ar žalios paukštienos, kiaušinių produktų, laikytis asmeninės higienos ir dažnai plauti rankas.

Paruošė Sandra Putrūnaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų