• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

Pirmoji pagalba užspringus

Nelaimė įvyko pakelės restorane, kur Kasparas su drauge užsuko papietauti. Bevalgant elnienos kepsnius, mergina staiga pamatė, jog Kasparas ėmė blaškytis, mojuoti rankomis ir gaudyti orą. Klausiamas, kas atsitiko, nieko negalėjo atsakyti, tik blaškėsi ir skeryčiojosi. Mergina bandė vaikiną purtyti, daužyti per nugarą, bet veltui. Niekuo negalėjo padėti ir subėgę restorano darbuotojai. Staiga Kasparas susmuko ant grindų. Kai atvažiavo iškviesta greitoji, vaikinas jau buvo ištiktas klinikinės mirties. Veždami į ligoninę medikai dar bandė vaikiną gaivinti, tačiau, atvežtas į ligoninę Kasparas mirė. Vėliau, atlikę tyrimus, medikai nustatė, jog vaikinas užspringo kepsniu. Gal tokios nelaimės būtų buvę galima išvengti, jei žmonės būtų sugebėję suteikti pirmąją pagalbą...

REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti atsitikus nelaimei? Kaip padėti užspringusiam žmogui, kol bus suteikta kvalifikuota medikų pagalba?

REKLAMA

Apie tai Sandra Putrūnaitė kalbasi su Kauno medicinos universiteto klinikų Reanimacijos ir intensyviosios terapijos klinikos vadovu docentas Vidu Pilviniu.

- Ar reikia judinti užspringusįjį? Gal geriau laukti medikų pagalbos?

- Žinoma, geriausia, kai pagalbą sužeistiesiems ar ligoniams teikia kompetentingas medicinos personalas, tačiau labai dažnai, kol tokios kvalifikuotos pagalbos sulaukiama, nuo užspringimo pradžios praeina tam tikras laikas. Užspringusysis negali būti vežamas į ligoninę kol neatgaivintas ir neatstatytos gyvybinės funkcijos. Svarbu, kad kiekvienas žmogus sugebėtų suteikti pirmąją pagalbą, kol atvyks medikai. Kadangi užspringęs žmogus negali kalbėti, jis visada refleksiškai griebiasi už kaklo, o aplinkiniai tuojau pat neklausinėję turi teikti pagalbą. Dažniausiai užspringstama blogai nurytam maistui ar skysčiui patekus į kvėpavimo takus.

REKLAMA
REKLAMA

- Kodėl užspringimas pavojingas? 1. Dėl svetimkūnio sumažėja į plaučius patenkančio oro kiekis arba oro visiškai nepatenka. 2. Svetimkūnis dirgina kvėpavimo takų gleivinę ir sukelia balso stygų bei bronchų spazmą, todėl į plaučius nepatenka oro. 3. Dėl į plaučius patenkančio oro kiekio sumažėjimo, balso stygų bei bronchų spazmo žmogus dūsta ir gali mirti. Užspringimo požymiai 1. Užspringęs žmogus staiga griebiasi už kaklo. 2. Paklaustas "Kas atsitiko?", negali ištarti nė žodžio. 3. Kvėpavimas triukšmingas arba nėra jokio garso. 4. Užspringęs žmogus susijaudina, sutrinka, išsigąsta. 5. Pamėlsta lūpos ir oda. 6. Praranda sąmonę. 7. Ištinka klinikinė mirtis. Pirmoji pagalba Jei užspringęs žmogus sąmoningas: * užspringęs žmogus gali stovėti, sėdėti ar klūpoti ant kelių; * užspringusįjį reikia palenkti į priekį (nes žmogus jau nebevykdo paliepimų); * atlikti 5 smūgius į tarpumentę; * jei rezultato nėra, atsistokite ar atsiklaupkite užspringusiajam už nugaros, apkabinkite jį, dėkite vienos rankos kumštį po krūtinkauliu aukščiau bambos, kita ranka prispauskite ir staigiu trumpu judesiu spustelkite (Heimlicho būdas); * paspaudimus kartokite tol, kol svetimkūnį pašalinsite (užspringusysis iškosės) iš kvėpavimo takų; * kvieskite greitąją pagalbą jau praradusiems sąmonę ir kartokite aukščiau išvardytus veiksmus. Jei užspringęs žmogus nesąmoningas * paguldykite užspringusįjį ant nugaros; * rodomuoju pirštu iš burnos ertmės galite ištraukti svetimkūnį, bet tik tuo atveju, jei jį matote; * jei nepavyksta, apžerkite užspringusįjį per klubus, dėkite vienos rankos delną po krūtinkauliun aukščiau bambos, kita prispauskite ir spustelkite į vidų ir aukštyn (irgi Heimlicho būdas); * paspaudimus kartokite 5 kartus, nes galbūt svetimkūnis iššoko ir jūs jį galėsite pašalinti ranka. O jei vis dėlto nepavyksta, 2 kartus įpūsti, po to vėl daryti 5 pilvo paspaudimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ar įmanoma atskirti, kada springstama nuo maisto, skysčio ar kitos mechaninės dalelės, o kada dėl esamos ar beprasidedančios ligos?

- Atskirti, ar žmogus užspringo, ar jam sutriko kvėpavimas dėl ligos, galima atskirti iš to, kad dėl ligos sutrikus kvėpavimui gali bent šnabždėti, o visiško užspringimo atveju to nebus. Ūmiai kvėpavimas sutrikti gali ir dėl galvos ar nugaros smegenų pažeidimų, bronchinės astmos, toksinio kai kurių medikamentų poveikio, širdies ir kraujagyslių sistemos ligų ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų