Šis bei tas iš chirurgo kolekcijos
Chirurgo kolekcijoje - vinis iš skrandžio, lemputė iš pasturgalio...
Svetimkūnius ryja ne tik kaliniai
Irena ZUBRICKIENĖ
Marijampolės ligoninės bendrosios chirurgijos gydytojas Rimutis Dūdonis turi nors ir labai dar mažą, tačiau tikrai originalią kolekciją - renka daiktus, pabuvojusius žmogaus organizme, iš kurio jie buvo "išprašyti" tik operuojant. Per penkerius savo darbo metus R. Dūdonis atliko penkias tokias operacijas. Kiekvienas išoperuotas svetimkūnis, anot chirurgo, - tai savitas gyvenimo siužetas. Įdomu, kad gydytojo kolekcijoje - ne kalinių, o laisvės gyventojų "juokeliai".
Statybinės vinies istorija
Neseniai į gydytojo rankas pateko 33 metų marijampolietis. Jis dabar ir yra paskutiniojo R. Dūdonio kolekcijos "eksponato" - statybinės vinies - tikrasis savininkas. "Eksponatas" yra net 19 centimetrų ilgio (žr. nuotraukoje - palyginta su mobiliuoju telefonu). Kaip pasakojo "didvyris", šį daikčiuką jis paprasčiausiai įsidėjo į burną ir nurijo, kai susipyko su savo motina. Tą vakarą marijampolietis parėjo į namus būdamas girtas ir labai suirzo, kai motina ne tik liejo tiradą užgaulių žodžių sūnaus adresu, bet ir neleido kambaryje rūkyti. Savo protestą vyriškis išreiškė savotiškai - vietoje cigaretės susigrūsdamas burnon didžiulę vinį. Žinoma, po to prireikė nedelsiant skubėti į ligoninę ir turbūt gailėtis pasirinkus ne tą "kalibrą"...
Gydytojo R. Dūdonio teigimu, vinies rijikas tokį "žygdarbį" atliko nebe pirmą kartą. Iki šio įvykio jis jau buvo operuotas tris kartus, kai nesėkmingai bandė "užkandžiauti" kitos įvairios paskirties daiktais. Įspūdingo dydžio vinis besočiui buvo pašalinta irgi per operaciją. Statybų atributas buvo įstrigęs vyriškio organizmo nepatogioje vietoje - iš stemplės pereinant į skrandį. Dabar ligonis, iškentęs nemenkus skausmus, jau linksmėja...
Metalinio žiogelio istorija
Sudėtinga R. Dūdoniui buvo svetimkūnio pašalinimo iš dvylikapirštės žarnos operacija: jaunas vyriškis buvo prarijęs metalinį žiogelį aštriais kraštais (tokį, kokiu veriamas į drabužį gumas). Gydytojas žino: tokie žiogeliai labai populiarūs "zonoje" - nuteistieji juos ryja norėdami susižaloti vidaus organus ir dėl to pakliūti į ligoninę. Minėtas vyras irgi buvo kalėjęs už grotų. Laisvėje jis "prisiminė" kalinių išmislą...
Iš skrandžio žiogelis buvo nuslinkęs į dvylikapirštę žarną, kurioje ir įstrigo. Kodėl jaunas vyras taip pasielgė, gydytojui nepasakojo. Galbūt linkėjo sau tuo metu "patogesnės" ligonio padėties, jeigu grėsė kas nors šiurpiau, o galbūt paprasčiausiai buvo susilažinęs su panašaus plauko "žiūrovais".
Guminio piršto istorija
Būtent lažybos buvo paskatinusios veikti vėliau šio gydytojo pacientu tapusį 18-metį jaunuolį. Jis susilažino, kad praris guminės pirštinės pirštą, prikimštą miltelių ir užrištą. (Kokie tai buvo milteliai, chirurgas perdavė ištirti teisėsaugininkams.) To piršto būta nesmulkaus - 4 centimetrų ilgio ir 3 cm pločio. Rydamas vaikinas jautė visai nemenką gumulą - buvo sunku ir sprangu, dusino. Išpampęs svetimkūnis sukėlė žarnų nepraeinamumą ir blogą savijautą, dėl kurios "sportininkui" teko skubiai kreiptis į chirurgą. Guminis pirštas iš plonųjų žarnų buvo skubiai pašalintas operacijos būdu.
Nusikalstamame pasaulyje tokiu būdu gabenami narkotikai. Anot gydytojo R. Dūdonio, tam pasiryžę žmonės labai rizikuoja ne tik dėl baudžiamosios atsakomybės, bet net ir dėl savo gyvybės. Jeigu narkotikų prikimštas daiktas organizme sprogsta ar suplyšta, apsinuodijęs žmogus gali numirti.
Lemputės istorija
Po lažybų į Marijampolės ligoninę buvo patekęs ir kitas jaunas šio krašto gyventojas - ką tik iš kariuomenės į gimtąjį kaimą sugrįžęs jaunuolis. Susitikimo su draugais vakarėlyje jis užsimanė įrodyti, kuo pranašesnis už kitus tarnybą jau atlikęs vyras. Vakarykštis kareivėlis susilažino su draugais, kad be jokių problemų per tiesiąją žarną įsikiš į organizmą seno lempinio televizoriaus (ar radijo) lempą. Už tai vaikinas turėjo gauti 500 litų prizą iš susidomėjusių ir jo sėkme netikėjusių bičiulių.
Lemputė (10 cm ilgio ir 4 cm pločio) greitai buvo įsikišta, tačiau išsitraukti ją drąsuoliui niekaip nesisekė. Anot šmaikštaus chirurgo, lemputė "įsitaisė" jaunuolio organizme kaip televizoriuje, tik greičiausiai nešvietė...
Kareivėlis nejaukiai jautėsi, tačiau dar tikėjosi, kad svetimkūnis iš organizmo pasišalins natūraliu būdu - su visomis skrandžio ir žarnyno darbo atliekomis. Tokiomis neramiomis mintimis vaikinukas gyveno visą parą. Pagaliau baimė ir skausmas jaunuolį atginė į ligoninę. Čia jam buvo atlikta operacija - atvertos storosios žarnos, iki kurių jau buvo atslinkusi lemputė. Vis dėlto, kaip juokavo gydytojas, kareivėlis pasiekė savo - atsiėmė laimėtą prizą, nes derantis užuominų apie chirurgo įsikišimą, matyt, nebuvo...
Ilgų plaukų istorija
Visi keturi minėti atvejai - tyčiniai. Tokių daugiausia ir būna su svetimkūniais priverstų triūstis chirurgų praktikoje. Retesni - netyčiniai, nesitikėti atvejai. Gydytojo R. Dūdonio atmintyje - ilgakasės pacientės bėda.
Jauna moteris, susišukavusi ilgus plaukus ir pindamasi juos į kasą, kaskart tuo metu šukas laikydavo įsikandusi burnoje. Nuo šukų kažkiek plaukų, matyt, vis patekdavo į burną ir nuslinkdavo į skrandį. Ilgainiui tie plaukai skrandyje sudarė židinį, apie kurį ėmė kauptis druskos, o dariniui ėmus formuotis plonosiose žarnose - žarnyno medžiagos. Tai vyko tol, kol svetimkūnis susiformavo labai didelis ir ėmė kelti pavojų organizmui. Jį teko operuoti. Tik po operacijos moteriai buvo atskleistas jos kasdienybės negeras įprotis. Pacientei trukdęs gyventi svetimkūnis buvo panašus į 5 - 6 cm pločio ir 12 cm ilgio akmenį. Jis susidarė skrandyje, formavosi plonosiose žarnose - sukėlė nepraeinamumą.
Galvos skausmas medikams
Anot gydytojo R. Dūdonio, į organizmą patekę svetimkūniai (ypač - aštrūs) gali sukelti sunkių komplikacijų, kurios gali baigtis ne tik invalidumu, bet net ir mirtimi. Svetimkūnių pašalinimo operacijos būna sunkios, nes reikia atverti vidaus organus. Jeigu operuojant viskas laimingai baigiasi, sunkus ligoniui būna pooperacinis gydymas - jis gali gerokai užsitęsti, jeigu svetimkūnis buvo pradūręs organus.
Tokius triukus, kurie labai populiarūs "zonoje", anot R. Dūdonio, labiausiai pamėgę jauni vyrai - neretai jau teisti, dažniausiai darbingi, tačiau nedirbantys. Svetimkūnių šalinimo operacijos brangios, jos atliekamos neplanine tvarka, tad labai apmaudu, jog jauni žmonės šitaip rizikuoja savo sveikata bei gyvybe ir trukdo brangų medikų laiką, tuo metu galėtą skirti tikros bėdos ištiktam ligoniui...
Beje, jeigu svetimkūnis yra nedidelis ir kurį laiką nesukelia didesnių skausmų, žmogus delsia kreiptis į gydytojus. Neretai tokiais atvejais galima sulaukti itin nemalonių pasekmių - audiniai apie svetimkūnį, glūdintį organizme, gali supūliuoti ir prišaukti baisias kančias.
Laimos GRIGAITYTĖS nuotr.:
- Chirurgas R. Dūdonis demonstruoja savo kolekcijos "eksponatus"
- Ši 19 cm statybinė vinis (palyginta su mobiliuoju telefonu) išimta iš supykusio rūkaliaus organizmo
- Televizoriaus lemputė, "pagyvenusi" susilažinusio kareivėlio pasturgalyje
(nuotraukos išsiųstos sekmadienį, spalio 16 d., pavakare: "gyd.R.Dudonis", "praryta vinis", "praryta lemputė")
2005 10 17