• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žlungant socializmui, buvusios Sovietų Sąjungos bei Varšuvos pakto šalių apsukruoliai sugalvojo, kaip lengvai uždirbti pinigų. Jie užpatentuodavo garsios firmos pavadinimą (sakykim, “Adidas”, “Nike” ar pan.). Kai šios firmos atrasdavo naujas rinkas, joms belikdavo pakloti keletą milijonų, kad apsukruoliai atiduotų teises į jų pačių vardą.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tai dar ne viskas. Buvo patentuojami netgi bendriniai žodžiai. Štai vienam apsukruoliui Rusijoje pavyko užpatentuoti žodį “peidžeris”. Ir kai “Motorola” Rusijos rinkai norėjo pasiūlyti šį jau dabar užmirštą (bet pagal idėją gyvą mobiliuosiuose telefonuose SMS pavidalu) aparatą, turėjo ilgokai pasikankinti teismuose, kurie kainuoja laiko, pinigų ir energijos.

REKLAMA

Tačiau tokie atvejai nėra vien tik posovietinės erdvės realybė. Jungtinėse Amerikos valstijose taip pat gyvena nemažiau išradingų žmonių. Štai neseniai JAV dizainerė Sandy Middleton Marshall užregistravo savo vardu ženklą, kuriame pavaizduotas perbrauktas mobilusis telefonas ir šalia užrašas "NO CELL PHONE ZONE". Beje, ir pačią frazę "NO CELL PHONE ZONE" S. M. Marshall nori užregistruoti kaip prekinį ženklą.

REKLAMA
REKLAMA

Visi, kas nori, gali nusipirkti lentelę su tokiu ženklu ir užrašu. Tai nėra labai brangu. 4x8 centimetrų lentelė kainuoja 49 JAV centus (apie 1,5 Lt). Aišku, jei norima didesnės lentelės, sakykime, 46x61 cm, reiks pakloti daugiau - 19,95 dolerio (apie 62 Lt).

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai nebrangu, bet prisiminkime, jog turėdama patentą ji tampa monopolininkė. Juk dabar ji gali pareikšti savo pretenzijas visiems, kurie naudos lenteles, kuriose nupieštas perbrauktas mobilusis telefonas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viename iš savo spaudos pranešimų Marshall teigia, kad šiomis lentelėmis jau domisi ligoninės, bibliotekos, muziejai, teatrai, restoranai ir panašios įstaigos, kuriose kartais mobiliojo telefono skambėjimas būna visiškai nepageidaujamas (norintieji sužinoti, kur ir kaip galima panaudoti šiuos ženklus, gali pasidomėti čia http://www.nocellphonezone.com/other_ideas.htm). Juk daugeliui tikrai norisi iškabinti kokius nors ženklus, primenančius, kad reikia išsijungti mobiliuosius telefonus. O štai nuo dabar JAV pats logiškiausias ir suprantamiausias ženklas jau užpatentuotas. Prisiminus principingus JAV teismus (ir dar principingesnius amerikiečius, kai reikalai pasisuka apie pinigus), galime spėti, kad įvairioms įstaigoms dėl šventos ramybės geriau išleisti keletą dolerių negu bylinėtis teismuose, kurie tikrai pareikalaus kur kas daugiau pinigų. Taigi, atrodo, bene perspektyviausias verslas - patentuoti sveiką protą. Tie ženklai, kurie labiausiai suprantami, kurie turi didžiausią potencialą tapti visuotinai naudojami, gali tapti nauja verslo rūšimi.

O kaip yra Lietuvoje? Lietuvos Respublikos valstybinio patentų biuro Juridinio skyriaus vedėja Lina Mickienė “Omni Laikui” teigė, kad jei Lietuvoje būtų teikiamas registracijai panašus prekinis ženklas, ekspertai pirmiausia spręstų, ar jį galima pripažinti prekių ženklu. Prekių ženklų įstatymas numato, kad atsisakyti registruoti prekinį ženklą galima tuomet, jei šis ženklas dėl vartojimo neturi skiriamųjų požymių, yra tapęs bendriniu, gali klaidinti visuomenę ir pan. (apie tai daugiau paskaityti galima pačiame Prekių ženklų įstatymo 6 straipsnyje (http://www.vpb.lt/teisaktai/Tradl1.HTM#N2). Tad panašūs apsukruoliai turėtų nemažai paaukoti energijos ir laiko, kad įtikintų tokio ženklo išskirtinumu. Tačiau jei vis dėlto pavyktų užregistruoti šį ženklą, tuomet užregistravęs asmuo galėtų reikšti pretenzijas visiems, kas jį naudos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų