• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Albertas ONIŪNAS

Skuodo rajono apylinkės prokuratūroje tiriama byla, kurioje Tauragės tardymo poskyrio prie vietinio PK viršininkas (dabar jau buvęs) Albertas Cikas (52 m.) kaltinamas piktnaudžiavęs tarnyba. Iš esmės tai tebuvo tardytojo žioplumas, už kurį jis buvo teisėtai nubaustas papeikimu. Tačiau atsirado suinteresuotų asmenų, kurie pasistengė, jog A. Ciko veikloje būtų įžvelgtas savanaudiškas, padaręs didelę žalą valstybei nusikaltimas. Įdomu tai, kad saviškių, net ir padariusių daug didesnių prasižengimų, atžvilgiu prokurorai daug atlaidesni ir baudžiamųjų bylų nekelia.

REKLAMA
REKLAMA

Smulki vairuotojo byla

Albertas Cikas vidaus reikalų sistemoje pradirbo 20 metų. Pastaruosius penkerius vadovavo. Tardymo poskyriui prie Tauragės PK. 1999 metais už gerą tarnybą apdovanotas vardiniu ginklu. Pasak komisariato vadovų, jau treji metai, kaip Tardymo poskyrio darbo rezultatai nuolat gerėjo.

REKLAMA

Praėjusiais metais, birželio mėnesį, už tai, kad pakartotinai neblaivus vairavo automobilį, jaunam tauragiškiui Aidanui Arlauskui buvo iškelta baudžiamoji byla. Šią paprastą bylą ėmėsi tirti ir netrukus užbaigė tardymo viršininkas A. Cikas. Tirti ten iš esmės ir nebuvo ko - yra kelių policijos duomenys apie pažeidimus, yra vairuotojo prisipažinimas, tad belieka tik popierius susegti. A. Cikas taip ir padarė, paruošė bylą, surašė lydraštį, kad byla perduodama prokurorui patvirtinti ir nusiųsti teisman. Taip pat buvo užpildyta statistinė kortelė. Šios kortelės laikomos komisariato Informatikos skyriuje. Tuokart smulkią bylelę visi ir užmiršo.

REKLAMA
REKLAMA

Byla užkrito tarp segtuvų

Šių metų birželį komisariato Informatikos skyriaus inspektorė Aldona Motiekaitienė, tikrindama bylų korteles, paklausė prokuratūros, kokie bylos teisminio nagrinėjimo rezultatai. Tačiau prokurorai atsakė tos bylos net neregėję. Vadinasi ir teisman ji nepakliuvo. Rajono vyriausiasis prokuroras Vygandas Armonas tuojau pat susidomėjo bylos likimu ir pareikalavo, kad PK vyr. komisaras Algirdas Meiženis imtųsi priemonių ją surasti. A. Meiženis davė velnių A. Cikui ir netrukus pastarasis surado bylą savo kabinete, gulinčią tarp senų segtuvų. Ten ji išgulėjo beveik lygiai metus. Netrukus byla atsidūrė prokuratūroje, o apie šį faktą V. Armonas informavo Klaipėdos apygardos vyriausiąjį prokurorą Igną Laucių bei generalinio prokuroro pavaduotoją Kęstutį Betingį. Generalinėje prokuratūroje nusprendžiama, kad dėl bylos dingimo VRM Tardymo departamentas turi atlikti tarnybinį patikrinimą. Toks patikrinimas buvo atliktas, A. Cikui buvo paskirta drausminė nuobauda - papeikimas. Generalinę prokuratūrą, matyt, tokia įvykių eiga patenkino, nusikaltimo požymių prokurorai neįžvelgė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paslaptingas raštas

Tačiau istorija tuo toli gražu nesibaigė. Kadangi A. Cikui daugiau nei 50 metų, kasmet ne ilgesniam kaip vienerių metų laikotarpiui šio pareigūno tarnybos laiką pratęsia VR ministras. Šį spalį VR ministras Juozas Bernatonis nepasinaudojo teise pratęsti A. Cikui tarnybos laiką. Tai buvo keista, nes nepratęsimo priežastis negalėjo būti tas vienintelis galiojantis papeikimas, bent jau sprendžiant pagal iki šiol nusistovėjusią praktiką. A. Ciko tarnybos laikui pratęsti tarpininkavo Tardymo departamento direktorius S. Liutkevičius, Tauragės PK vyr. komisaras A. Meiženis. Deja, A. Cikas buvo priverstas išeiti į pensiją. Tačiau jis pabandė pasidomėti, kodėl taip atsitiko, ir sužinojo, kad ant ministro stalo, prieš sprendžiant klausimą dėl tarnybos pratęsimo, atsidūrė raštas. Apie jį - kiek vėliau. Lapkričio 7 dieną į Vilnių spręsti darbinių reikalų išvyko Tauragės prokuratūros šefas V. Armonas. Jis apsilankė pas K. Betingį. Lapkričio 9 dieną K. Betingis A. Cikui iškėlė baudžiamąją bylą dėl piktnaudžiavimo tarnyba. Labai įdomu - keturis mėnesius Generalinę prokuratūrą tenkino A. Cikui už bylos "marinavimą" skirta nuobauda, o dabar staiga įžvelgtos ir savanaudiškos paskatos, ir didelė žala valstybei, ir pasinaudojimas tarnybine padėtimi priešingais tarnybai interesais.

REKLAMA

Nesutarimų buvo

Akivaizdu, kad A. Ciko istorijoje esama povandeninių rifų, kurie ir lėmė tai, kas atsitiko. "Akistata" bandė aiškintis, kas už tų rifų slepiasi. Pasirodo, kad pastaruosius penkerius metus tarp vyr. prokuroro V. Armono ir policijos tardymo viršininko A. Ciko vyko ambicijų karas. Kalbama, kad prokurorai ne kartą bandė policijos tardymui piršti savo vienintelę teisingą nuomonę vienu ar kitu klausimu, būta neoficialių pageidavimų dėl vienos ar kitos bylos nutraukimo. Tuo tarpu karingu charakteriu pasižymintis A. Cikas ne per daugiausia paisė prokurorų nuomonės (daug mažiau, nei jie to norėtų). O patys prokurorai sako, jog policijos tardyme buvo didžiulė netvarka ir jiems buvo sunku išsireikalauti bylas patikrinti ar kaltinamajai išvadai patvirtinti. Taigi dabar sunku pasakyti, kuri pusė buvo kaltesnė, tačiau faktas, kad nesutarimų buvo ir jie tęsėsi ilgai. Todėl prokuroro V. Armono kelionė į Vilnių ir netikėtas bylos A. Cikui iškėlimas - vargu ar paprastas sutapimas.

REKLAMA

Pats V. Armonas "Akistatai" paneigė susidorojęs su jam neįtikusiu A. Ciku ir pavadino tokią įvykių eigos versiją absurdiška. Tačiau V. Armonas nepaneigė važiavęs į Vilnių, tik neatsimenąs dienos, nepaneigė savo tarnybinių nesutarimų su A. Ciku. V. Armonas patvirtino, kad su K. Betingiu jie yra kraštiečiai, kilę nuo Šilalės, tačiau tik tiek - jokios artimesnės pažinties.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniečiai įsižeidė

Grįžkime prie A. Ciko tarnybos laiko nepratęsimo ir paslaptingo A. Ciką lyg ir kompromituojančio rašto ministrui. Tai siejasi su garsia ir paslaptinga rusų vilkiko, vežusių mėsą, pagrobimo byla. Vilkiką sustabdė policijos uniforma vilkintis vyriškis, vėliau vairuotojas buvo kurį laiką vežiojamas ir galop paleistas. Vilkikas rastas autostradoje, tačiau jau be krovinio. Tiriant šią bylą buvo sulaikyti tauragiškiai, "Švininių" organizuotos nusikalstamos gaujos nariai R. Kovalenka, A. Kasputis, A. Arbočius ir kiti. Tyrimo pradžią atliko Tauragės tardymo poskyris, netrukus įsijungė ir Vilniaus ONTT bei Tardymo departamentas. Čia įvyko šioks toks konfliktas. Vilniečiai pareikalavo iš A. Ciko, kad jis tuojau pat perduotų jiems vilkiko pagrobimo bylą, o to perdavimo formalumai bus atlikti vėliau. A. Cikas atsisakė tai padaryti ir pasiūlė kreiptis į prokurorą, gauti jo leidimą bylai perimti, kaip ir turi būti pagal įstatymą. Atvykėlius iš sostinės toks provincijos tardytojo elgesys labai nustebino ir įžeidė. Drauge su jais A. Ciko elgesiu, kaip manoma, labai pasipiktino ir Tauragės kriminalinės policijos komisaras Eugenijus Motiekaitis. Štai tada ir gimė raštas, kuriame rašoma, kad po to, kai A. Cikas su advokatu apsilankė pas areštinėje laikomą R. Kovalenką, šis pakeitė parodymus. Iš tiesų taip nebuvo, bet niekas jau nebesiaiškino, kaip buvo, ir tarnybos laiko A. Cikui ministras nepratęsė.

REKLAMA

"Tarp mūsų - Judas"

Tauragės policijoje galima išgirsti įvairių nuomonių. Taip pat ir tokią, kad raštą prieš A. Ciką parašė E. Motiekaitis, o ne vilniškiai. Sklando kalbos, kad E. Motiekaičio kriminalistai ne kartą yra sustabdę aiškias baudžiamąsias bylas arba atsisakę jas iškelti, kai kalbama apie "švininių" torpedas. Tokius sprendimus beveik visada patvirtindavo prokuratūra. Sunku pasakyti, kiek tokiose kalbose tiesos, o kiek tarpusavio intrigų, tačiau panašu, kad A. Ciko atveju prokuroro V. Armono ir komisaro E. Motiekaičio interesai nuostabiai sutapo: prokuroras reikalą pradėjo, komisaras pratęsė, prokuroras pergalingai užbaigė. Tikslai pasiekti, nes jei A. Cikas byloje ir būtų išteisintas, į darbą sugrįžti jam nėra beveik jokių šansų.

REKLAMA

Per vieną policijos darbuotojų darbinį susirinkimą vyresnysis komisaras Algirdas Meiženis apie A. Ciką pasakė tiesiai - tarp mūsų, deja, yra Judas.

Dvigubi standartai

Visai kitaip susiklostė buvusio Klaipėdos tardymo valdybos viršininko, vėliau tapusio aukšto rango apygardos prokuroru, Edvardo Staponkaus likimas. 1996 metais, kai E. Staponkus vadovavo uostamiesčio Tardymo valdybai, buvo dingusi byla, iškelta dėl skandalingo "Jūros" privatizavimo. Kaip vėliau paaiškėjo, ši byla, kurioje kalbama apie milijoninius nuostolius valstybei, pusantrų metų išgulėjo pulkininko E. Staponkaus seife. Bylos kortelėje buvo įrašyta, kad ji sustabdyta, nors taip nebuvo. Jokie veiksmai šioje byloje nebuvo atliekami. Dėl šio fakto nuspręsta bylos nekelti, dar daugiau - pasiūlyti E. Staponkui Klaipėdos apygardos prokuratūros ONKT skyriaus vyriausiojo prokuroro pareigas. Šių metų pavasarį viskas iškilo paviršiun, apskritai Klaipėdos policijos tardymo padaliniuose buvo dingę apie 200 baudžiamųjų bylų. Vienos atsirado, kitos - ne. Apie E. Staponkų ir jo vaidmenį bylų dingimo kontekste duomenis surinko ir Generalinei prokuratūrai perdavė STT. Generalinis prokuroras Antanas Klimavičius nusprendė, kad nusikaltimo požymių E. Staponkaus veikloje nėra. Pats E. Staponkus sutiko būti pažemintas pareigomis iki eilinio prokuroro ir dabar kruopščiai tiria naftos išsiliejimo į jūrą ties Būtinge aplinkybes.

Tuo tarpu provincijos tardytojo aptiktas nusikaltimas baudžiamas iki ketverių metų laisvės atėmimo. Nors neaišku, kokią valstybei žalą A. Cikas padarė - anas vairuotojas jau nuteistas. Ir kokios čia galėjo būti savanaudiškos paskatos... Panašu, kad Skuodo prokurorai atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje, juk vyresnybės nuostata aiški - byla turi pasiekti teismą...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų