Jau ne kartą rašėme, kad nusikaltėlių, net ir priklausančių mafijos viršūnei gyvenimas nelengvas. Nuolatinė baimė ne tik patekti į kalėjimą, bet ir būti nušautam nualina net ir sveikiausių jaunų vyrų organizmus. Vieni jų įklimpsta į narkotikus, kiti į alkoholį, o trečius nušauna konkurentai, o nereti ir savi. Per nepriklausomybės laikotarpį keli šimtai jaunų vyrų atgulė po velėna. Ne ką lengvesnis ir mafiozų žmonų gyvenimas. Mūsų spaudoje jau buvo rašyta apie Henriko Daktaro žmoną, apie savo gyvenimą yra pasakojusi Sigito Gaidjurgio sugyventinė. "Lietuvos ryto" žurnalistai prakalbino svetimoje šalyje 12 metų besislapstančią vieno iš Kauno mafijos lyderių Rimanto Ganusausko našlę Loretą.
"Laba diena, senjore, gal jums puodelį kavos?" - taip kas rytą lankytojus pasitinka vieno Europos didmiesčio priemiestyje esančios nedidelės kavinės savininkė Loreta Ganusauskienė. Kadaise galingo, daug ką drebėti vertusio Kauno mafijos vadeivos Rimanto Ganusausko, pravarde "Mongolas", našlė dabar nuo ryto iki vėlaus vakaro sukasi savo bare, esančiame toli nuo tėvynės.
Po to, kai 1993 metų pabaigoje buvo nužudytas šios kaunietės vyras, "daktarų" grupuotės nariai iš L. Ganusauskienės atėmė viską - namą, įmonių akcijas, brangią vyro dovanotą mašiną, viešbutį, net asmeninius daiktus. Daugelio šalies objektų privatizavimą kontroliavusio "Mongolo" našlė su kelių mėnesių kūdikių ant rankų buvo išmesta į gatvę. "Kai jau buvau visai sužlugdyta, pas mane slapčia nuo kitų "daktarų" užsuko Egidijus Abarius, pravarde "Goga", ir perdavė penkis tūkstančius JAV dolerių. Esu jam dėkinga, nes su tais pinigais sugebėjau atsitiesti ir pradėti naują gyvenimą", - prisiminė ir šviesesnę akimirką L. Ganusauskienė.
Bet H. Daktarui našlė vis dar negali atleisti. Moteriai iki šiol galvoje skamba jo pasakyti žodžiai: "Aš tavo vyrą užkasiau, pasodinau gėlę, o kapą apšlapinau". Ir dabar, praėjus keliolikai metų, L. Ganusauskienė bijo H. Daktaro keršto.
Jūs mane radote, bet niekam nesakykite, kur aš gyvenu - nei miesto, nei valstybės", - su ašaromis akyse prašė L. Ganusauskienė, savo kavinėje išvydusi "Lietuvos ryto" žurnalistą. Prabilti apie keliolikos metų senumo tragiškus įvykius L. Ganusauskienė sutiko sužinojusi, kad H. Daktaras suimtas. Be to, Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai yra pasiryžę jį, be kitų nusikaltimų, apkaltinti ir R. Ganusausko nužudymu.
Vidurinę mokyklą baigęs beveik tiktai labai gerais pažymiais, R. Ganusauskas nesunkiai įstojo į tuomet prestižinę autoremontininko specialybę Kauno politechnikume. Jis protu tuomet nustelbdavo daugelį "daktarų" gaujos narių. R. Ganusauskas sugalvodavo pačius įmantriausius ir įžūliausius nusikaltimus, kuriuos vėliau įgyvendindavo H. Daktaras su kitais gaujos nariais.
Jau tada sklido legendos apie R. Ganusausko suorganizuotą Moldavijos čigonų apiplėšimą. Jo metu gauja pagrobė turto už tuomet didžiulę sumą - beveik du milijonus rublių. "Mongolas" buvo įkūręs savotišką verslo imperiją. Jis dideliais kiekiais pirkdavo vogtus siūlus, juos perduodavo megzti pasamdytoms moterims, o megztinius parduodavo po visą Sovietų Sąjungą keliaujantiems čigonams.
Bet R. Ganusauskui kilo mintis, kad parduotus megztinius vėliau galima iš čigonų atimti. Kartą sužinojęs, kad iš Moldavijos atvykę ir megztinius nupirkę čigonai dar veš ir juose paslėptų aukso gaminių, R. Ganusauskas suplanavo apiplėšimą. "Mongolas" su keliais bendrininkais sekė krovinį vežantį čigonų vairuotoją iki Baltarusijos, o ten jį sustabdė milicininko uniforma apsirengęs "Mongolo" bendrininkas - vienas dabartinių "daktarų" lyderių. Vairuotojas buvo nuvežtas į mišką, o krovinys perkrautas į kitą automobilį. Vėliau tokias operacijas "Mongolas" organizavo ir dažniau - atimtus megztinius perparduodavo kitiems čigonams.
Apie tai, kad yra mafijos bosas, "Mongolas" savo draugei Loretai atskleidė pamažu.
Tačiau "Vilijos" restorane įvykusią pažintį su H. Daktaru moteris iki šiol prisimena su siaubu: "Nors jis man nuolat sakė komplimentus, kartojo, kad Rimantas pirmas sugriebė jo svajonių moterį, iš jo lūpų jutau šaltį. H. Daktaras vaizdavo esąs R. Ganusausko draugas, bet jautėsi, kad jis pavydi. L. Ganusauskienė įsitikinusi, jog jos vyras buvo visa galva pranašesnis už H. Daktarą - ne tik intelektu, aukštuomenės atstovą primenančiomis manieromis, bet net ir fizine jėga - buvo imtynių kandidatas į sporto meistrus.
"H. Daktaras mano vyrui pavydėjo net moterų. Rimantas savo žavesiu galėjo į lovą įsitempti bet kokią gražuolę, o jo dėdei tai pavykdavo tiktai per prievartą ar už pinigus", - įsitikinusi L. Ganusauskienė.
L. Ganusauskienė tikino girdėjusi, kad H. Daktaras prieš R. Ganusauską atsigriebdavo žagindamas jo buvusias merginas, netgi tuo metu, kai jo žmona Ramutė buvo nėščia. "Gerai žinau, kaip H. Daktaras išžagino vieną buvusią mano vyro draugę, nors ne kartą matė juos kartu. Jis merginą įsitempė į mašiną ir žagindamas klausinėjo, kuo ją pakerėjo Rimantas. Baigęs jis prie merginos akių ėmė šlapintis ir šlapimu nusiplovė savo lyties organą", - pasakojo L. Ganusauskienė.
Tai, kad R. Ganusauskas buvo gerokai pranašesnis už H. Daktarą, ypač išryškėjo Lietuvoje prasidėjus privatizavimui. Būtent "Mongolas" sugalvojo, kaip iš privatizavimo susikrauti didžiulius pinigus. Prieš kiekvieną oficialų aukcioną R. Ganusauskas surengdavo neoficialų, kur ir paaiškėdavo tikrasis nugalėtojas. Jis privalėjo banditams sumokėti dalį skirtumo tarp pradinės ir pasiūlytos kainos. Vėliau vykę oficialūs aukcionai būdavo tiktai formalumas, o juose dalyvaujantys nusikaltėlių gaujų nariai pasirūpindavo, kad joks pašalinis neišsišoktų. Manoma, kad Kauno nusikaltėliai iš privatizacijos užsidirbo apie 200 milijonų litų.
L. Ganusauskienė yra įsitikinusi, kad tuo metu, kai jos vyras sudarinėdavo milijoninius sandėrius, H. Daktaras tebuvo smogikų būrio vadas.
R. Ganusauskas niekada nepamiršdavo, ką pasakęs, ir paprastai laikydavosi žodžio. Kai kas tokį "Mongolo" gyvybiškumą ėmė aiškinti narkotikų vartojimu. Vėliau paaiškėjo, kad iš tiesų R. Ganusauskas tuo metu pradėjo uostyti kokainą, o paskui perėjo prie daug stipresnių narkotikų.
Moteris nežino, kada jos vyras pradėjo vartoti narkotikus, tačiau mano, kad jį specialiai galėjo įklampinti kiti "daktarai". "Manau, kad Rimantui narkotikai buvo perduodami su maistu. Taip jis tapo nuo jų priklausomas, o kartu priklausomas ir nuo savo garsaus giminaičio H. Daktaro", - samprotavo L. Ganusauskienė.
Narkotikų potraukis, pavydo scenos išsėmė moters kantrybę: "Kartą ryžausi ir pasakiau vyrui, kad nebegaliu toliau taip gyventi. Paskubomis susikroviau būtiniausius daiktus ir su ką tik gimusiu kūdikiu ant rankų bėgau iš namų". Tuomet moteris apsigyveno savo draugės bute, bet po kiek laiko pora vėl suėjo.
Prisiminimai apie paskutines bendro gyvenimo su "Mongolu" savaites L. Ganusauskienei - patys skaudžiausi.
1993 metų spalio mėnesį pora išvyko poilsiauti į Bulgariją. Tuomet R. Ganusausko ir H. Daktaro priešprieša pasiekė viršūnę. Kaune visi suprato, kad turi likti tik vienas mafijos lyderis. Šeimai grįžtant iš Bulgarijos, R. Ganusauskui paskambino Kaune likęs draugas. Jis papasakojo, kad pasikėsinimas išžudyti "daktarų" lyderius nepavyko - vietoj jų žuvo penki niekuo dėti žmonės. L. Ganusauskienė prisiminė, kad šią naujieną vyras sutiko ramiai - neparodė jokių emocijų.
Parvažiavus į namus, R. Ganusauskas buvo iškviestas į "Viliją". Grįžo jis vėlai naktį. "Mongolas" buvo leisgyvis - galva sudaužyta, rankos sulaužytos. Tuomet jis žmonai smulkiai papasakojo apie egzekuciją. Toje pačioje "Vilijoje", kurią jis privatizavo už centus, "daktarų" lyderiai jį kankino ir reikalavo prisipažinti organizavus žudynes šioje kavinėje.
Po egzekucijos R. Ganusauskas tapo atsargesnis. Jis subūrė naują gaują ir visur važinėjo tik lydimas kelių asmens sargybinių. "Mongolas" jau buvo sugalvojęs, kaip atkeršyti H. Daktarui. Jis ketino iki pamatų susprogdinti "Henytės" dvarą Užliedžių kaime. Bet sumanymo "Mongolas" netikėtai atsisakė. Tuomet savo žmonai jis paaiškino: "Pagalvojau, jog drauge su H. Daktaru žus nekalti vaikai. Niekada nebūčiau sau to atleidęs".
Vieną 1993 metų gruodžio vakarą L. Ganusauskienė paskutinį kartą kalbėjosi su savo vyru.
Atvykę trise, "daktarai" "Mongolui" pasiūlė taikytis. Vyrai pasikalbėti nuėjo į lauką, o paskui nuvažiavo į vieną privatų namą. Čia "Mongolas" buvo žiauriai kankinamas, namo kambarių sienos buvo aptaškytos krauju. Budeliai reikalavo pasakyti, kur paslėpti iš privatizavimo uždirbti pinigai. Tačiau kankintojai persistengė - "Mongolas", taip nieko ir nepasakęs, ėmė merdėti.
Tuomet budeliai į namą iškvietė savo gydytoją. Taip jie tikėjosi atgaivinti "Mongolą" ir toliau kankinti. Tačiau medikas pasakė, kad jam gyventi liko kelios minutės. Nieko nesakę banditai ištempė iš namo leisgyvį "Mongolą" ir kažkur išvežė.
Jau kitą dieną L. Ganusauskienės namuose apsilankė "daktarų" smogikai. Jie apvertė namus, išsivežė seifą. Kadangi namas oficialiai priklausė L. Ganusauskienės motinai, jai buvo liepta važiuoti pas notarą. Ten namas buvo perrašytas vienam H. Daktaro giminaičiui, o vėliau atiteko vienam jo gaujos nariui Gintarui Vaičiuliui, pravarde "Gintarėlis".
G. Vaičiuliui atiteko ir visi L. Ganusauskienės asmeniniai daiktai - papuošalai, kailiniai, suknelės.
Po kelerių metų moteris populiariame žurnale perskaitė reportažą apie Daktarų šeimą. Nuotraukose H. Daktaro sūnus Enrikas pozavo apsivilkęs R. Ganusausko megztiniu, kurį šis buvo pirkęs Londone, o ant grindų buvo aiškiai matyti patiestas baltojo lokio kailis. Ant šio savo vyro pirkto kailio L. Ganusauskienė dažnai mėgdavo namuose pasivartyti su knyga rankose.