• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sudužo termometras? Kur jį dėti?

Mantas LIDEIKIS

Gyvsidabriu užpildytus termometrus pamažu išstumia elektroniniai, tačiau kol kas dar ne vienų namų vaistinėlėje aptiksime seną gerą termometrą su gyvsidabrio stulpeliu. Pagal Europarlamento ir Europos Tarybos projektus gyvsidabrio turintys termometrai turėtų būti visiškai uždrausti naudoti jau ateinančiais metais. Uždrausti naudoti pavojingas chemines medžiagas - gyvsidabrį ir šviną - siekiama visose Europos Sąjungos šalyse.

REKLAMA
REKLAMA

Be abejo, ne vienas taupus tautietis tuojau surauks norį ir ims purkšti - kuo dabar blogas tas pigus gyvsidabrio termometras, kuriame vos vienas kitas gramas šios medžiagos? Gyvsidabrio termometras kainuoja vos 2 - 3 litus, tuo tarpu elektroninis - 10. Gyvsidabrinį termometrą, jei jo nesudaužai, gali naudoti metų metus, o elektroninį - kol išseks baterija, arba jis ims ir suges.

REKLAMA

Tačiau gyvsidabriniai termometrai dūžta ir gyvsidabris išsilieja. Vaikai kartais net patys tyčia sugadina tokius termometrus, kad galėtų pažaisti su judriais į šalis lakstančiais šio "gyvojo metalo" lašiukais. Visuomenės sveikatos centro specialistai teigia, jog toks kiekis gyvsidabrio, koks yra termometre, rimtų apsinuodijimų ir padarinių sveikatai sukelti negali. Vis dėl to patariama sudužusio termometro turiniu tinkamai pasirūpinti, neleisti juo laisvai žaisti vaikams ir jokiu būdu duženų su gyvsidabriu nemesti į buitinių atliekų konteinerius.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar sudužus gyvsidabrinio termometrui žmonės dažniausiai kreipiasi į ugniagesius. Kauno priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspekcijos inspektorius Aurelijus Lukauskas sako, jog ugniagesiai visuomet vyksta į iškvietimus, kai žmonės praneša apie namuose sudužusį termometrą. Anksčiau tokių iškvietimų pasitaikydavo dažnai. Dabar, matyt, dėl to, kad mažėja ir tokių gyvsidabrio turinčių prietaisų, iškvietimų ženkliai sumažėjo, tačiau pasitaiko. Ugniagesiai tikrai nežiūri skeptiškai į tai, jog reikia atvykti surinkti 3 - 4 gramus šio pavojingus garus skleidžiančio metalo. Jie tam turi specialias priemones ir gali saugiai atlikti šį darbą. Pasak A. Lukausko, visas surinktas gyvsidabris Kaune atiduodamas toliau tvarkyti bendrovei "Kauno švara". Panašiai yra ir kituose miestuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jei termometras sudužo, bet gyvsidabris neišsiliejo, ką daryti su tokiu termometru? Galbūt juos surenka vaistinės? Iš pradžių buvo mintis tą funkciją patikėti vaistinėms - jos parduoda, jos gali ir surinkti. Tačiau vaistinėse nebus surenkami sudužę ir nebenaudojami termometrai - į jas bus galima atiduoti tik pasenusius vaistus. Tuo tarpu termometrus ir kitus prietaisus, kuriuose naudojamas gyvsidabris, priims komunalinių paslaugų įmonės. Surinkus daugiau gyvsidabrio, jis bus išgabenamas sunaikinti ar perdirbti. Gyvsidabris naikinamas ar perdirbamas ne Lietuvoje.

REKLAMA

Kodėl gyvsidabris pavojingas? Specialistai teigia, jog tai visoms gyvybės formoms nuodinga medžiaga. Ypač pavojingas dėl to, kad turi savybę garuoti nelyginant vanduo, o tų nematomų garų įkvėpus, galima apsinuodyti. Kvėpuojant garus per plaučius gyvsidabris patenka į kraują, kaupiasi inkstuose, kepenyse, smegenyse. Apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai - be priežasties atsirandantis susierzinimas, įniršis, darbingumo praradimas, sutrinka miegas, atsiranda galvos skausmai, ima virpėti rankų pirštai. Stipriai apsinuodijęs žmogus gali mirti.

Gyvsidabris garuoja net ir žemoje temperatūroje, todėl aplinkoje atsiradus net ir nedideliam jo kiekiui, būtina kuo skubiausiai imtis priemonių jam surinkti, o tai padarius, gerai išvėdinti patalpas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų