Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Praėjusio ketvirtadienio popietę Šakių rajone, Plokščių žemės ūkio bendrovės laukuose, sudužęs Rusijos naikintuvas Su - 27 buvo ginkluotas mažiausiai keturiomis raketomis. Dvi aplamdytos raketos rastos susmigusios giliai į žemę. Jos nukenksmintos.
Kaip jau skelbta, rusų karinis lėktuvas Lietuvos oro erdvę kirto atsiskyręs nuo šešių naikintuvų grupės, skridusios iš Sankt Peterburgo į Kaliningradą. Pirminiais duomenimis, dėl sugedusios navigacinės įrangos naikintuvas nukrypo nuo kurso ir maždaug po dvidešimties minučių staiga smigo į žemę. Karinį lėktuvą pilotavusiam majorui Valerijui Trojanovui (36 m.) pavyko sėkmingai katapultuotis. Sudužusio lėktuvo pilotas parašiutu nusileido kitoje Nemuno pusėje - Jurbarko rajone, netoli Veliuonos. Šoko ištiktas kariškis buvo nugabentas į Jurbarko ligoninę, o vėliau perduotas Kauno medicinos universiteto klinikų medikams. Kitądien sveikatos būklei pagerėjus, V. Trojanovas buvo išvežtas į Generalinę prokuratūrą apklausti. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto sienos kirtimo. Kol nebus įvertinti V. Trojanovo duoti parodymai (kuriuos jis jau spėjo pakeisti), kariškiui nebus leista išvykti į Rusiją. Beje, V. Trojanovas į Lietuvą pateko kaip nelegalas (sieną kirto neteisėtai), todėl artimiausiu metu jam ruošiamasi išduoti laikiną leidimą būti Lietuvoje (neturėdamas tokio dokumento rusų kariškis negalėtų išvykti iš Lietuvos).
V. Trojanovui pareikšti įtarimai dėl tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimo. Kaip žurnalistams sakė generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis, ištyrus naikintuvo juodųjų dėžių įrašus ir įvertinus kitas aplinkybes, tikimasi nustatyti tikslią šios nelaimės priežastį. Jei paaiškėtų, jog tai buvo paprasčiausias nelaimingas atsitikimas, karinį lėktuvą pilotavęs V. Trojanovas būtų paleistas. Priešingu atveju jam grėstų baudžiamoji atsakomybė.
Visas pavojingo incidento aplinkybes tiria speciali tarpžinybinė komisija, kuriai vadovauja Krašto apsaugos ministerijos gynybos štabo viršininkas brigados generolas Vitalijus Vaikšnoras. Kita komisija aiškinasi technines naikintuvo avarijos priežastis. Į Lietuvą jau atvyko Rusijos karinių oro pajėgų atstovų delegacija, kuri atliks savo tyrimą. Krašto apsaugos ministerijoje įvykusio susitikimo metu rusų kariškiai buvo supažindinti su pirmine tyrimo medžiaga. Rusijos delegacijos vadovas S. Bainetovas taip pat buvo informuotas, kokių tyrimo veiksmų žadama imtis artimiausiu metu. Rusams bus leidžiama stebėtojų teisėmis dalyvauti tyrime, klausytis juodųjų dėžių įrašų.
Rusijos atstovai faksograma kreipėsi į Seimo kontrolierių įstaigos vadovą R. Valentukevičių, prašydami užtikrinti, kad nebūtų pažeistos sulaikyto rusų kariškio teisės. Kaip žinia, avariją patyrusio naikintuvo pilotas šiuo metu apgyvendintas viename Vilniaus viešbučių. Jis su Rusijos ambasada palaiko nuolatinį ryšį.
Savaitgalio dienomis Lietuvos kariškiai dar kartą kruopščiai apžiūrėjo įvykio vietą ir aplinkines vietoves. Mūsų turima informacija, buvo ieškoma daiktų, kuriuos katapultavęsis pilotas galėjo išmesti. Ar pavyko aptikti tyrimui vertingos medžiagos, nepranešama.
Lietuvos kariuomenės vadas V. Tutkus ir toliau tvirtina, jog į Lietuvos oro erdvę atklydęs kovinėmis raketomis ginkluotas rusų naikintuvas nekėlė jokios grėsmės. Beje, po šio įvykio daug kam kilo klausimų, kaip tokį incidentą galėjo leisti Lietuvos oro erdvę akylai saugantys Zoknių aviacijos bazėje dislokuoti NATO kariškiai. Oficialūs pareigūnai netrukus paskelbė, jog NATO kariškiai į Lietuvos oro erdvės pažeidėją sureagavo "laiku ir tinkamai". Krašto apsaugos ministras vengia kalbėti ir apie tai, jog rusų naikintuvo pilotas galėjo vykdyti slaptą karinę užduotį - išsiaiškinti, kokios yra NATO gynybinės galios Baltijos šalyse.