Albertas ONIŪNAS
Prieš trejus su puse metų STT agentai triukšmingai sulaikė garsų Vilniaus advokatą Antaną Bartusevičių. Jis apkaltintas ėmęs iš žmonių pinigus teisėsaugos pareigūnams papirkti, tačiau toliau nieko nedaręs. Ši byla yra išnagrinėta tik apylinkės teisme, kuris advokatui skyrė 4 metus ir 6 mėnesius nelaisvės. Jau beveik metai nuosprendis vis neįsigalioja, byla įstrigusi Vilniaus apygardos teisme. Teismuose stringa daugelis Specialiųjų tyrimų tarnybos parengtų bylų. Šiame straipsnyje nebus svarstoma, kaltas ar nekaltas yra advokatas - anksčiau ar vėliau tai padarys teismai. Stabtelsime ties STT darbo metodais. Redakcijai žinoma, kad advokato byloje buvo pasinaudota teistų, bei psichikos negalią turinčių žmonių paslaugomis. Vienas jų, Tadeušas Čarneckis, nusižudė, kai jo "globėjams" iš STT tapo nebereikalingas. Beje, neaiškiomis aplinkybėmis mirė Seimo narį A. Butkevičių provokavęs Klemensas Kirša. Mirė ir teisėjos Eglės Milinienės bylos pagrindinis liudytojas Sergejus Šeniauskas. Bandė žudytis advokatą A. Grikšą provokavęs Boguslavas Matusas.
Sukčius dirbo STT
Vilnietį Tadeušą Čarneckį policijos ONTT kriminalistai sulaikė 1998 metais. Jam buvo pateikti kaltinimai turto prievartavimu bei sukčiavimu stambiu mastu. Vyrukas pirkdavo butus, kurių savininkus apgaudavo - nesumokėdavo pinigų. Keista, tačiau T. Čarneckis nebuvo suimtas, nors jam pateikti kaltinimai pakankamai sunkūs. Tikėtina, kad jau anksčiau jis teikė tam tikras paslaugas STT, todėl ir liko laisvėje. T. Čarneckį gynė advokatas A. Bartusevičius. Kaltintojai teigia, kad per kelis kartus advokatas išreikalavo iš ginamojo beveik 11 000 litų, kurie buvo skirti jo bylą tiriantiems tardytojams papirkti. O kai suprato, kad pinigai lieka A. Bartusevičiaus kišenėje, eilinį kartą perduodamas pinigus, pokalbį su advokatu įrašė į diktofono kasetę. Vėliau su šia kasete ir pareiškimu kreipėsi į STT. Tada buvo parengta advokato sulaikymo operacija. Netoli Vilniaus sporto rūmų T. Čarneckis savo džipe "Toyota" perdavė A. Bartusevičiui 1 000 JAV dolerių. Kupiūrų numeriai buvo iš anksto sužymėti, viskas fiksuojama miniatiūrinėmis skaitmeninėmis vaizdo kameromis bei diktofonais.
Paskubėjo...
Advokatas paėmė pinigus, išlipo iš džipo, tačiau dar neuždaręs durelių staiga sviedė juos ant sėdynės. Greičiausiai taip atsitiko dėl to, kad operatyvininkas paskubėjo - advokatas pamatė jį atbėgantį ir žaibiškai sureagavo. Išėjo taip, kad pinigai rasti ant sėdynės, o ne kišenėje ar portfelyje, kaip STT planavo. Pats A. Bartusevičius teigia, kad pinigai buvo skirti sumokėti už teisėtas gynybos paslaugas. Kad ir kaip būtų, A. Bartusevičius buvo sulaikytas ir suimtas, nes neprisipažino ketinęs papirkti valstybės pareigūnus. Tardymo izoliatoriuje jis praleido mėnesį. STT agentai, dalyvavę operacijoje, nuo vyresnybės gavo velnių už padarytas klaidas. Vienas iš vykdytojų buvo toks S. Petkevičius, prieš kelerius metus prie vairo sulaikytas girtas. Tąsyk jis buvo tik pažemintas pareigose, nes atleisti itin geru operatyvininku laikomo darbuotojo vadovybė nenorėjo.
Provokatorius sumušė nukentėjusiąją
Šioje istorijoje kiek keistoka, kad T. Čarneckis padedamas STT ėmėsi "doroti" savo advokatą. Vienoje iš byloje esančių garso ir vaizdo įrašų ekspertizių yra išvada, teigianti, kad aktyvioji pusė kalbant apie pareigūnų būsimą papirkimą yra T. Čarneckis, o ne advokatas. Kitaip tariant, T. Čarneckis provokuoja A. Bartusevičių, kad šis pasakytų tai, kas reikalinga. Žinoma, kad tokios pastangos buvo dedamos STT interesais ir už tai pažadėtas atlygis. Veikiausiai pagalba T. Čarneckio byloje. Tačiau toji pagalba pasirodė esanti labai menka. T. Čarneckį medikai apibūdina kaip nestabilios psichikos, nesuvaldomų pykčio priepuolių kamuojamą asmenį. Galbūt tai ir lėmė, kad 1998-ųjų pabaigoje, po apklausos pas tardytoją, komisariato koridoriuje T. Čarneckis sumušė ir iškeikė nukentėjusiąją E. T. Tai matė daug pareigūnų, todėl už poveikį nukentėjusiajai T. Čarneckis buvo nedelsiant suimtas. Tardymo izoliatoriuje vyrukas nuolat kalbėjo apie savižudybę, bandė simuliuoti psichikos ligą, buvo tiriamas psichiatrų. Jau po mėnesio T. Čarneckiui buvo paskirta švelnesnė kardomoji priemonė ir jis išėjo laisvė. Tik STT "stogas" galėjo lemti, kad nukentėjusiąją mušęs kaltinamasis vėl atsidūrė laisvėje.
Liko tik pasikarti
Specialioji kontora savo pasiekė - viename pirmųjų A. Bartusevičiaus teismo posėdžių T. Čarneckis davė advokatą kaltinančius parodymus. Tačiau vėliau padėtis pasikeitė - kviečiamas į teismo posėdžius T. Čarneckis nebeatvykdavo. Jį globojantis giminaitis aiškino, kad vyrukui "nuvažiavo stogas" ir jis elgiasi kaip nepakaltinamas. Toks elgesys STT negalėjo patikti. Praėjusių metų sausio pabaigoje nutarta T. Čarneckį vėl suimti jo paties byloje. Apie tai sužinojęs T. Čarneckis pasikorė savo bute Smalinės gatvėje. Žmogus paniškai bijojo vėl pakliūti už grotų, nes kiti kaliniai žinojo, kad jis yra STT provokatorius. T. Čarneckis kartais šmėkštelėdavo televizijos siužetuose apie advokato sulaikymą. Tai taip pat turėjo įtakos jo "išsišifravimui". Be to, prieš kurį laiką T. Čarneckį paliko žmona. Dar ir STT pažadai liko pažadais - žmogus suprato, kad dėl savo nusikaltimų bus teisiamas kaip ir visi kiti. Vargu ar galėjo būti kitaip. Sulaikius A. Bartusevičių buvo linksniuojama ir tardytojo, kuriam papirkti esą buvo skirti pinigai, pavardė. Lyg ir šešėlis krito. Todėl jis ir jo kolegos pasistengė, kad T. Čarneckio byloje būtų surinkti visi įmanomi kaltės įrodymai, o pati byla parengta teismui kaip pavyzdinė.
Kaltina ligonis
Advokatui inkriminuojama ir daugiau sukčiavimo atvejų. Jis atstovavo kontrabanda stambiu mastu kaltinamo V. Serenkos interesams, o kaltinamas, jog iš jo sugyventinės J. Černiavskajos per kelis kartus išreikalavo 80 000 litų, kad V. Serenka nebūtų perduotas Rusijai ir būtų paleistas iš tardymo izoliatoriaus. Tevertina šiuos kaltinimus teismas, tačiau įdomu tai, kad V. Serenka gyvena tame pačiame daugiabutyje kaip ir T. Čarneckis. O J. Černiavskaja su pareiškimu apie A. Bartusevičiaus išviliotus pinigus į STT kreipėsi praėjus dvejiem metams, po to, kai advokato byla buvo grąžinta tardymui papildyti.
Dar vienas nukentėjusysis nuo advokato A. Bartusevičiaus yra Sergejus Noginas. Teigiama, kad jis davė 1 000 JAV dolerių advokatui tikėdamasis, jog nebus nuteistas realia laisvės atėmimo bausme. Tačiau buvo nuteistas 2 metams ir suimtas.
Teisėjos seifo paslaptis
Dar parengtinio tardymo metu STT darbuotojams S. Noginas pasakojo ne tik apie advokatui duotus pinigus. Nuolatinės gyvenamosios vietos neturintis vargeta tikino nuo 1996 metų draugaująs su buvusia Vilniaus pirmosios apylinkės teismo teisėja (dabar Generalinės prokuratūros prokurore) Algauda Šimkūniene. Tais metais ji konsultavusi S. Noginą buto privatizavimo klausimais. Vėliau tą butą jis pardavęs. 1997 metais S. Noginas teigia davęs teisėjai pasaugoti 4 000 JAV dolerių, kad nebūtų konfiskuoti teismo nuosprendžiu. Tokie parodymai atrodo fantastiški, tačiau teisėja iš dalies juos patvirtino. Ji sakė globojusi S. Noginą iš altruistinių, labdaringų paskatų, ne kartą davusi jam pinigų pragyvenimui. Kažkiek jis lyg ir grąžinęs, tad A. Šimkūnienės seife tam tikra pinigų suma galėjo būti. Tačiau ši istorija ramiai baigėsi - STT atliko tyrimą ir nieko nusikalstama teisėjos veiksmuose neįžvelgė. Tuo tarpu advokatui S. Nogino duotų pinigų klausimas tapo bylos epizodu, nors paremtas tik S. Nogino ir... A. Šimkūnienės parodymais. Dar įdomiau - duodamas A. Bartusevičiaus teisme parodymus, S. Noginas pareiškė esąs invalidas ir turįs psichikos problemų, todėl nežinąs savo amžiaus, negalįs suskaičiuoti pinigų...
Dingsta įrodymai
Įdomūs dalykai A. Bartusevičiaus byloje dedasi su garso ir vaizdo įrašų kasetėmis. Iš pradžių jų buvo trys, o po atliktos ekspertizės atsirado dar tiek pat. Vaizdas buvo trinamas, montuojamas. Galiausiai viena vaido kasetė dingo iš ... Vilniaus apygardos teismo, o vėliau paslaptingai atsirado Generalinėje prokuratūroje. Tai jau aukštasis pilotažas - daroma viskas, kad STT byla nesubliūkštų kaip muilo burbulas.
Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas pasiūlė STT direktoriui Valentinui Junokui atidžiau rūpintis savo agentų kvalifikacija. Matyt, ne be reikalo, nes kai kontora susiduria su aukšto lygio teisininkais, dažnai patiria fiasko. Beje, A. Bartusevičius - teisės mokslų daktaras. .