"Seniai buvau užlipęs ant svarstyklių, bet manau, jog sveriu daugiau nei pusantro šimto kilogramų, - rašo laikraščio skaitytojas Jonas V. iš Šilalės rajono. - Prisipažinsiu, nesilaikau jokių dietų, nes labai noriu valgyti, bet kuo toliau, tuo sunkiau darosi gyventi. Kojos mane jau vos paneša. Neseniai išgirdau apie naują svorio numetimo būdą - skrandžio sumažinimo operaciją. Todėl labai prašau plačiau apie ją papasakoti - kaip ji daroma, kur reikėtų kreiptis ir t. t. Beje, ar tikrai ši operacija padeda nusikratyti antsvorio?"
Gydant patologinį nutukimą skrandžio apjuosimo operacijos (toks tikslus medicininis šios operacijos pavadinimas) Lietuvoje pradėtos daryti dar 1994 metais. Iš pradžių - atviros, vėliau - laparoskopinės. Nuo 2004-ųjų metų mūsų respublikoje prasidėjo savotiškas minėtų operacijų, kurios pasaulyje atliekamos jau seniai, bumas. Nuo 1998 metų šios operacijos atliekamos Santariškių klinikose.
Skrandžio apjuosimo operacijų tikslas - paveikti natūralų alkio ir sotumo reguliavimo mechanizmą. Žmogus tampa sotus tada, kai skrandį užpildo tam tikru maisto kiekiu, kai skrandžio sienelės šiek tiek įsitempia. Tada nerviniai impulsai perduodami į smegenis (čia yra sotumo ir alkio reguliavimo centrai). Paprastai tariant - smegenims suvokus, jog gauta pakankamai maisto, nustoja veikti alkio, o pradeda dominuoti - sotumo centras.
Chirurginis nutukimo gydymas rekomenduojamas tik tiems asmenims, kurių kūno masės indeksas (KMI) yra didesnis nei 35, kai žmogų lydi su antsvoriu susiję gretutinės ligos. Nutukimo sunkumo laipsnis nustatomas apskaičiavus kūno masės indeksą, kuris gaunamas kūno masę padalinus iš ūgio kvadratu. Normalus žmogaus svoris, kai jo KMI yra nuo 20 iki 25. Svoriui padidėjus iki 30 - sakoma, jog jis turi antsvorį. Nuo 30 iki 35 - pirmojo laipsnio nutukimas, sunkus nutukimas - nuo 35 iki 40 KMI, o labai sunkus, arba trečiojo laipsnio, - nuo 40 iki daugiau...
Atliekant operaciją skrandis apjuosiamas specialia juosta, kuri jį padalija į dvi dalis - viršutinę (ji yra mažesnė) ir apatinę (visą likusią). Pradėjus valgyti, greitai užsipildo viršutinė skrandžio dalis ir išsitempia jo sienelės, todėl greitai pajuntamas sotumo jausmas, nors maisto suvalgyta labai nedaug. Vadinasi, organizmui tenka mažiau kalorijų, o alkis taip pat nekankina. Maistas toliau virškinamas, jis patenka į didesniąją skrandžio dalį. Taigi, gamtos sukurtas virškinimo procesas lieka nepakitęs, o žmogus, gaudamas mažiau kalorijų, pradeda lieknėti.
Operacijos metu naudojamos skrandį apjuosiančios juostos yra reguliuojamos, todėl kiekvienam pacientui galima parinkti tam tikrą jungties tarp skrandžio dalių skersmenį ir jį koreguoti. Tokiu būdu pavyksta pasiekti geriausią kūno masės sumažėjimo ir gyvenimo kokybės santykį bei sėkmingai pasiekti norimą rezultatą. Sumažėjus kūno svoriui, išnyksta arba labai žymiai palengvėja nutukimą lydinčios ligos - cukrinis diabetas, stuburo, sąnarių bei kitos ligos, sumažėja kraujospūdis.
Daugelis tokiu būdu trokštančių sulieknėti žmonių baiminasi, jog po operacijos jų gyvenimas taps kančia. Tačiau iš tiesų to nereikėtų bijoti, nes minėtą juostą bet kada galima nuimti. Skrandis, kuris buvo suspaustas, juostą nuėmus išsities, ir žmogus galės gyventi taip, kaip iki operacijos. Kadangi skrandis nebuvo nei pjautas, nei siūtas, jokių neigiamų pasekmių neliks.