Kreivai augantys dantukai mažylio veideliui suteikia nepakartojamo žavesio. Tačiau paauglystės amžiuje nelygi dantų eilė ir netaisyklingas sukandimas tikrai nesukels susižavėjimo. Kodėl sukandimas tampa netaisyklingas ir kaip jį ištaisyti?
Organizme viskas stebėtinai tarpusavyje susiję. Pavyzdžiui, mažylio laikysena yra netaisyklinga. Tada jis kvėpuoja irgi netaisyklingai, t. y. pro burną, o ne pro nosį, dėl to išsivysto netaisyklingas sąkandis.
Sąkandžio formavimuisi turi įtakos ir žalingi įpročiai - įvairiausių daiktų: čiulptuko, piršto ar liežuvio, pieštuko ar kokio nors žaislo čiulpimas. Ilgai ir nuolat čiulpiant dantys nesusiglaudžia ir įgauna formą to daikto, kurį vaikas nuolat čiulpdavo. Patyrę stomatologai, vos pažiūrėję į mažylio dantukus, gali lengvai atspėti, koks daiktas jam yra pats mėgstamiausias.
Vos išdygus pirmiesiems - pieniniams - dantukams, po jais pradeda formuotis nuolatiniai. Jei pieniniai dantukai nesveiki, tai ir nuolatinių dantų užuomazgos bus prastai išsivysčiusios, tokius dantis teks dažnai gydyti. Negydomas ėduonis gali net visiškai sunaikinti nuolatinių dantų užuomazgas, ypač tais atvejais, jei vaikas yra nusilpęs ir dažnai serga. O nuolatinio danties sunykimas reiškia, kad tas dantis vaikui visiškai neišdygs. Aišku, tuščio tarpo toje vietoje nebus, prasikalę dantys kažkiek persislinks užpildydami tuščią vietą. Tačiau tarp dantų liks nemaži tarpai.
Viena iš nūdienos vaikų problemų - maži žandikauliai. Su šia problema tėvai susiduria, kai 6-7 metų vaikui pradeda kristi pieniniai dantys ir jų vieton augti nuolatiniai. Pieninių dantų iš viso tėra 20, o nuolatinių turi išaugti 28, vėliau ir 32 ir jiems reikia vietos. O žandikaulio dažnai "neužtenka", nes vaiko žandikaulis labai siauras. Kodėl? Todėl, kad vaikai mažai kramto kieto maisto. Gimdytojai maitina savo atžalas pertrintomis daržovėmis ir vaisiais, o juk daug naudingiau būtų duoti tą vaisių ar daržovę vaikui kramtyti pačiam. Paprasčiausias ir prieinamiausias - obuolys. Įpratę valgyti piurė ir košeles, 3-4 metų ar net vyresni vaikai pirmenybę teikia susmulkintam, sutrintam maistui. Kad nereikėtų pačiam kramtyti.
Netaisyklingas sukandimas ne tik negražu. Jis trukdo kramtyti maistą ir aiškiai tarti žodžius. Dabar yra ne vienas būdas netaisyklingą sąkandį ištaisyti. Nuimamas Frenkelio aparatas-reguliatorius treniruoja lūpų, skruostų, liežuvio raumenis ir leidžia lūpoms susičiaupti. Šis aparatas leidžia reguliuoti žandikaulio vystymąsi: sulėtinti per greitai besivystantį arba, atvirkščiai, stimuliuoti nepakankamai besivystantį žandikaulį.
Paskutiniu metu plačiai taikomi nenuimami aparatai, vadinami "breketsistemomis". Smulkios detalės, sujungtos metaliniu lanku, pritvirtinamos prie dantų. Lanko spaudimo jėga išlygina dantis. Šis metodas labai efektyvus, bet jis taikomas tik išaugus visiems nuolatiniams dantims.
Ortodontologijoje pasitaiko atvejų, kai tenka šalinti net visai sveiką dantį. Pavyzdžiui, kai vaiko veidas labai siauras, o dantys stambūs, "netelpa" žandikaulyje, auga kreivai, "lipdami" vienas ant kito.
Gana dažnai pasitaiko, jog išauga ir papildomas "viršnorminis" dantis. Paprastai jis išauga viršutiniame žandikaulyje ir esti kūgio formos. Tokį dantį, aišku, irgi reikia šalinti.
Būna, kad ilgai neiškrinta pieninis dantis. Rentgenu galima išsiaiškinti, ar po juo nėra susiformavęs nuolatinis. Tokiu atveju tokį dantį reikia saugoti.