• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Spirito upelių užtvenkti nepavyksta

Petras IVANAUSKAS

Pilstukas, naminė ir kiti alkoholiniai gėrimai - amžinos temos žiniasklaidai, nes šių gėrimų prisisiurbę lietuviai pridaro aibes kruvinų dalykų. O geria lietuviai daug ir viską. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Lietuva, Latvija ir Estija pirmauja Europos Sąjungoje pagal girtuoklystę, pagal kepenų ligų, savižudybių, apsinuodijimų alkoholiu ir psichozių skaičių. Baltijos šalių keliuose dėl neblaivių vairuotojų kaltės žūsta daugiausia žmonių tarp 25 ES šalių. Pats naujausias Europos Komisijos užsakymu atliktas tyrimas "Alkoholis Europoje" tik patvirtina, kad lietuviai vieni didžiausių girtuoklių Europoje.

REKLAMA
REKLAMA

Geria viską, kas dega

Apytiksliais PSO apskaičiavimais, Baltijos šalys ir Slovakija daugiausia Europoje išgeria ir nelegaliai pirkto alkoholio. Jokie ekspertai iš pasaulinių organizacijų nesuskaičiuoja, kiek lietuviai išgeria "kaukolinio" ir visokio kitokio šlamšto, nes jie nesupranta, kaip galima gerti nuodus. Jokio vokiečio, suomio ar norvego nesugundysi net ir be pinigų pasiūlęs išgerti įtartino skysčio butelį. Jie išgirdę tokį pasiūlymą kaip mat nubėgs į policiją skųstis, kad kėsinamasi į jų gyvybę, bandoma nunuodyti. Tuo tarpu mūsų tautiečiai perka bet kokį šlamštą, kuris dega, ir geria negalvodami.

REKLAMA

Šiuo metu madingiausias gėrimas - "babatukas". Tai etilo alkoholio turinti langų plovimo priemonė. Seimo moterims sukėlus skandalą, Ūkio ministerija pasiūlė drausti maisto parduotuvėse prekiauti skystais buitinės chemijos, parfumerijos, kosmetikos gaminiais, kurių etilo alkoholio koncentracija viršija 20 proc., o kaina yra mažesnė nei 15 litų už litrą. Taip Vyriausybė siekia užkirsti kelią jų vartojimui vietoj apsvaigimą sukeliančių gėrimų. Šis draudimas nebūtų taikomas skysčiams, kurie sufasuoti į mažmeninei prekybai skirtą pakuotę, iš kurios produktas gali būti išpurškiamas kaip aerozolis.

REKLAMA
REKLAMA

Pastaruoju metu iš Latvijos, Lenkijos, Estijos ir kitų šalių įvežti ir Lietuvos įmonėse fasuojami langų plovikliai, kiti buitinės chemijos skysčiai, parfumerijos, kosmetikos ir asmens higienos preparatai - losjonas, kvapusis vanduo, burnos skalavimo skystis, kuriuose yra net iki 98 proc. etilo alkoholio - labai patiko mėgstantiems pigius ir stiprius gėrimus. "Babatukas" juk ne toks kenksmingas kaip techninis spiritas, "kaukolinis".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gelbėtojas R. Paksas

Stiklo ploviklio gėrimas jau turi ir tradicijas. Plačiausiai toks ploviklis buvo paplitęs tada, kai jį gamino Panevėžio spirito gamykla "Sema". Gamintojai, matyt, suprato, kad jų produkcija kartais pateks į skrandžius, todėl stengėsi kuo mažiau ją apnuodyti. Tai buvo spiritas, šiek tiek atskiestas sveikatai nekenksmingais dažikliais bei plovimo medžiagomis. Didžiąją dalį "Semos" produkcijos supirkdavo kelios Kauno bendrovės. Čia jis būdavo skiedžiamas vandeniu, pilstomas į butelius ir pardavinėjamas kaip pilstukas, kuriuo visuomet garsėjo Kaunas. Garsėjo todėl, kad žaliavos pilstuko gamintojams visuomet buvo į valias. "Stumbras", Endokrininių preparatų gamykla, "Sanitas", konditerijos fabrikas, buitinės chemijos gamykla - visose šiose įmonėse spiritas buvo viena iš pagrindinių žaliavų. O turbūt niekam nepaslaptis, kad sovietmečiu iš darbo tuščiomis kišenėmis ir krepšiais namo eidavo tik visiški kvailiai. Tad "bobutėms", kad falsifikatas skoniu būtų panašus į valstybinę, belikdavo pridėti į spiritą cukraus, druskos, dėl skaidrumo įlašinti acto ir atskiedus pardavinėti.

REKLAMA

Pasikeitus įmonių šeimininkams, atpigus valstybinei, degtinę parduotuvėse ėmus pardavinėti visą parą, "bobutėms" buvo suduotas rimtas smūgis. Geros degtinės mėgėjai su dėkingumu turėtų minėti Rolandą Paksą. Būdamas premjeras jis padarė labai gerą darbą: suteikė galimybę normaliam lietuviui gerti kokybišką degtinę, nes prikėlė tautinę alkoholio pramonę, o kartu papildė valstybės biudžetą ir užtvojo šešėlinei alkoholio gamybai ir kontrabandai. Visa tai jis padarė labai protingu sprendimu - sumažino degtinės kainas ir akcizus.

REKLAMA

Pirmas vaistas - degtinė

Aišku, iki galo pilstuko jis nesunaikino, bet "kaukolinis" baigia išnykti. Šis bjaurus gėrimas gaminamas iš nuodingo, tik techninėms reikmėms skirto spirito. Atskiestas vandeniu tiesiai iš krano, toks gėrimas daug gėrėjų nuvarė į kapus. Pasirodo, tai, kas tiko automobilių detalėms plauti, visai nepatiko žmonių skrandžiams, kepenims ir smegenims. Prisigėrusieji "kaukolinio" tapdavo agresyvūs, o po keleto metų net išprotėdavo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nemažai žmonių yra apsinuodiję ir metilo alkoholiu (metanoliu) - itin nuodinga žmogui medžiaga. Metilo spirito yra visuose alkoholiniuose gėrimuose, tačiau nedidelis ir žmogaus gyvybei nepavojingas kiekis. Grynas metilo spiritas naudojamas kai kurių dažų gamyboje, parfumerijos, chemijos pramonėje. Patekęs į žmogaus organizmą metanolis skyla į skruzdžių rūgštį ir formaldehidą. Rūgštis sutrikdo kepenų darbą, o formaldehidas veikia centrinę nervų sistemą ir pirmiausia - optinį nervą. Todėl apsinuodijęs žmogus jau po poros valandų mato kaip per rūką. Jei pagalba suteikiama laiku ir kvalifikuotai, tik 4 procentai apsinuodijusių miršta. Jei ne, mirtinų atvejų - net 85 procentai. Apsinuodijimai metanoliu reti. Neseniai Šiauliuose du gėrusieji metanolį iškeliavo į kitą pasaulį, o dar kelis pavyko išgelbėti, nes jie prieš tai buvo gėrę valstybinės degtinės. Pasirodo, ji yra puikus priešnuodis. Išgėrus degtinės, abi pavojingosios metanolio dalys vėl surišamos ir pašalinamos iš organizmo. Tačiau degtinė tik sustabdo nuodų veikimą, bet negali pašalinti pasekmių, kurias nuodai jau spėjo sukelti. Beje, nuvežus į ligoninę pirmas vaistas - spirito lašelinė su gliukoze.

REKLAMA

Žinok, ką geri

Prieš keletą metų nuo metilo alkoholio Estijos Piarnu mieste ir apylinkėse per savaitę numirė daugiau kaip pusšimtis žmonių. Lietuvoje tokios "masinės savižudybės" nėra buvę, bet kad iš karto nuo alkoholio mirtų bent 5-6 - yra pasitaikę.

REKLAMA

Šiauliuose, Kairių sąvartyne, aštuoni "tankistai" - tai tie žmonės, kurie knisasi šiukšlių konteineriuose - surado plastmasinį indą, pilną kažkokio gelsvo skysčio. Kažkuris paragavo ir pajutęs saldoką, panašų į alkoholio skonį, į pobūvį pakvietė draugus. Gėrė aštuoniese, o gyvi liko, rodos, trys... Žmonėms sutriko inkstų, kepenų veikla, medžiagų apykaita. Paaiškėjo, kad aštuonetas gėrė itin nuodingą automobilių variklių aušinimo skystį - antifrizą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienu laiku buvo labai madingas dichlofosas. Nusiperki plastmasinį didelį butelį alaus, į tą "bambalį" įpurški dichlofoso - ir vaikštai apspangęs visą dieną. Bet, dichlofoso nebeliko. Kaip nebeliko ir odekolono "Troinoj" arba "Fialka", losjono "Rytas", falsifikuotų degtinių "Rasputin", "Petrovka", "Jelcin" ir kitų.

REKLAMA

Pelningas biznis

O štai pilstukas tebegyvuoja, nes kontrabandinio pigesnio spirito upių užtvenkti niekas nepajėgia. Jis į Lietuvą plūsta iš visų pusių. Vienas litras spirito kainuoja apie 10 litų. Iš jo galima pagaminti 5 puslitrinius butelius pilstuko ir parduoti jį po 7 litus už butelį. Taigi litras tokio spirito kontrabandininkams ir perpardavinėtojams atneša 25 litus pelno. Jei toks nelegalus spiritas yra lenkiškos kilmės - dažniausiai tai būna automobilių langų valiklio koncentratas - jis yra balinamas specialiais chemikalais ir jį geriantys rizikuoja savo sveikata. Kartais toks skystis dar sumaišomas su kokakola ir šitaip gaunama namų gamybos "Starka".

REKLAMA

Iš Lenkijos atvežamo spirito spalva melsva, o štai iš Latvijos - rudos spalvos. Kaimynai mums pateikia ir "tauresnių" gėrimų. Tokie "brendžiai", "likeriai", "viskiai", "konjakai" gaminami į techninį spiritą įmaišant įvairių neaiškios kilmės dažiklių ir kvapų esencijų, po to supilstoma į prašmatnius butelius ir priklijavus banderoles bei etiketes pardavinėjama Gariūnuose, kituose turguose. Pigaus spirito šaltinis yra ir Baltarusija, nes joje gausu spirito gamyklėlių, tad šis skystis visiems prieinamas.

Tad pagrindinis verslas klesti ir tikriausiai dar ilgai klestės. Iš jo pelnosi nusikalstamos gaujos, nubyra ir eiliniams prekeiviams. Iki Gorbačiovo kovos su alkoholizmu kampanijos pilstuko nebuvo. Tris su puse ar keturis rublius kainuojančios degtinės tiesiog neapsimokėjo padirbinėti. Samanė buvo varoma, bet, palyginti su dabartine, labai nedideliais kiekiais. Dabar samanės legalizavimas galbūt ir taptų konkurentu pilstukui. Bet tai jau kito straipsnio tema.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų