Remigijus RAINYS
Nors sostinės policijos komisariatų vadovai ir stambiausių taksi kompanijų direktoriai kone vienu balsu teigia, kad bent jau pastaruoju metu Vilniaus gatvėse taksi vairuotojų užpuolimai gerokai retesni, tačiau nesunku pastebėti, kad temstant prie šviečiančiais plafonais pažymėtų automobilių vairo lieka dažniausiai jaunesnio amžiaus ir sportinės išvaizdos vyrukai. Kalbinti taksi vairuotojai prisipažino, kad ne vienas jų savo automobilyje vežiojasi ne tik lengvai ranka pasiekiamą masyvų veržlių raktą ar ratų keltuvo rankeną, tačiau ir įmantresnių įtaisėlių, ne visuomet įteisintų mūsų įstatymais. Nenorėjęs savo pavardės pasisakyti Igoris tikino, kad vakarais stengiasi kruopščiai atsirinkti klientus ir dažnai atsisako leisti įtartiniems vyriškiams sėstis į sėdynę už vairuotojo, nes baiminasi galimo netikėto išpuolio. Vis dėlto taksistai didesnių rūpesčių turi ne su juos dėl kelių ar keliolikos litų puldinėjančiais narkomanais ar nuotykių ištroškusiais apsvaigusiais nepilnamečiais, bet su konfliktus sukeliančiais už kelionę mokėti atsisakančiais keleiviais. Taksi vairuotojų tvirtinimu, kilus konfliktui jie pagalbos šaukiasi ne tik skambindami policijai, bet ir sutartiniais ženklais informuodami savo kolegas, kurie lėkte sulekia į konflikto vietą.
Užpuolė užsieniečiai
Nors dažniausiai Policijos departamento suvestinėse pranešama apie sostinės ir kitų šalies miestų gatvėse užpultus užsieniečius, tačiau pasitaiko ir priešingų atvejų. Prieš pat vidurnaktį sostinės Trakų gatve važiavusį firmos "Takso motoras" firmos automobilį "Ford", kurį vairavo šios taksi kompanijos vairuotojas A. Apininis (45 m.), sustabdė du tamsaus gymio pietietiškos išvaizdos jaunuoliai ir rusiškai paklausė, ar automobilis laisvas. Išgirdę teigiamą vairuotojo atsakymą, kaukaziečiai sulipo į vidų ir paprašė juos nuvežti į Ševčenkos gatvę. Visą netolimą kelią abu keleiviai tylėjo ir niūriai žvalgėsi pro langus. Juos išlaipinti keleiviai paprašė ties 22-uoju numeriu pažymėtu Ševčenkos gatvės namu, tačiau atsiskaityti su vairuotoju už kelionę neskubėjo. Netikėtai sėdėjęs už vairuotojo keleivis iš už nugaros užmetė A. Apininiui ant kaklo iš kažkur išsitrauktą virvelę ir ėmė jį smaugti, o šalia vairuotojo įsitaisęs keleivis išsitraukė peilį. Plėšikai darbavosi tylėdami, nieko nereikalaudami iš užpultojo, todėl atrodė, kad visus savo veiksmus jie buvo suderinę iš anksto. Vis dėlto tvirto sudėjimo taksi vairuotojui pavyko išsilaisvinti iš kilpos ir atstūmus antrąjį užpuoliką iššokti iš automobilio. Abu plėšikai bandė A. Apininį įsitraukti atgal į automobilį ir grumtynių metu peiliu sužalojo jam kairiąją ranką. Tačiau taksistui padarytos žaizdos buvo paviršinės ir matydami, jog vairuotojo jiems taip lengvai įveikti nepavyks, užpuolikai iššoko iš fordo bei nubėgo sostinės senamiesčio link. A. Apininis nedelsdamas pranešė apie užpuolimą policijos pareigūnams ir netrukus Vilniaus 2-ojo policijos komisariato patyrulių ekipažas jau žvalgėsi savo aptarnaujamos teritorijos gatvelėse. Įtariamieji, kurių požymius taksi vairuotojas jau buvo spėjęs pranešti, pastebėti visiškai netoli įvykio vietos bei netrukus buvo sulaikyti. Paaiškėjo, kad tai į Lietuvą legaliai atvykę Gruzijos piliečiai D. Iašvilis (25 m.) ir jo bendraamžis T. Gurgenidzė. Kitų įtariamųjų duomenų policijos pareigūnai kol kas nepraneša. Taip pat kol kas neskelbiami ir taksisto užpuolimo motyvai, nors sulaikytiems įtariamiesiems pareikšti kaltinimai pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, kuriame numatyta atsakomybė už plėšimą. Galima tik spėti, jog jaunieji gruzinai apiplėšdami taksi vairuotoją norėjo pasipildyti viešnagės Lietuvoje metu ištuštėjusias savo pinigines ar pritrūko pinigų narkotikams.
Ko nepasidalijo pusbroliai
Šiemet Vilniuje jau nužudytas vienas taksi vairuotojas. Tai įvyko, kai dauguma sostinės gyventojų šventė Lietuvos įstojimą į Europos Sąjungą. Gegužės 1-osios naktį Čiobiškio gatvėje buvo surastas vilniečio Edvardo Turevičiaus (32 m.) lavonas su durtine žaizda krūtinėje. Ant žemės gulintį nelaimėlį aptiko atsitiktinai pro šalį ėjusi moteriškė,kuri iškvietė greitąją pagalbą ir pranešė policijos pareigūnams. Vėliau teismo ekspertai nustatė, kad E. Turevičiui buvo lemtingas vienintelis dūris peiliu į širdį. Nužudymo, ketinant apiplėšti, versija atkrito iškart, nes vyriškio kišenėje rasta piniginė su pinigais ir dokumentais. Taksisto kolegos matė, kaip tą vakarą E. Turevičius Gedimino prospekte įsisodino iš restorano išėjusį keleivį ir išvažiavo. Nuo to momento iki kūno suradimo Edvardo niekas neregėjo. Nužudymo paslaptis išaiškėjo, kai buvo apžiūrėtas dar vienas netoli nusikaltimo vietos stovėjęs automobilis "VW Passat". Paaiškėjus, kad juo važinėja E. Turevičiaus pusbrolis Tadeušas Bilkevičius (28 m.), susidomėta šiuo įtartinu sutapimu. Šiame automobilyje surastas ir peilis su įtartinomis dėmėmis ant kriaunų, kuris galėjo būti žmogžudystės įnagiu. Netrukus buvo nustatyta, jog būtent prieš nepilnus metus iš įkalinimo vietos, kur atlikinėjo bausmę už grupinį išžaginimą, sugrįžęs pusbrolis ir buvo tas paslaptingasis keleivis, kuris išsikvietęs E. Turevičių mobiliuoju telefonu išėjo iš restorano ir įsėdęs į jo automobilį paprašė nuvežti prie Čiobiškio gatvėje palikto automobilio. Ten tarp pusbrolių ir įsiliepsnojo tragiškai pasibaigęs konfliktas. T. Bilkevičiui buvo pareikšti įtarimai dėl tyčinio nužudymo ir jis buvo suimtas.
Nudūrė narkomanas
Ilgą laiką paslapties skraistė gaubė 2003 metais nužudyto laisvalaikiu taksi vairuotoju dirbusio Vilniaus 6-osios ugniagesių komandos puskarininkio Pavelo Tomaševičiaus (25 m.) žūties aplinkybes. Liudininku teigimu, apie vidurnaktį į sostinės geležinkelio aikštę atvežtas keleivis atsisakė susimokėti už kelionę ir išlipęs iš automobilio nuskubėjo geležinkelio stoties link. Dujiniu pistoletu ginkluotas P. Tomaševičius puolė jį vytis, tačiau bėglys išsitraukė peilį ir dūrė priartėjusiam taksistui į krūtinę. Vienintelis dūris buvo taiklus - peilio ašmenys pervėrė P. Tomaševičiui širdį. Nors stoties aikštę kiaurą parą filmuoja vaizdo kameros, tačiau nelaimėlis buvo nužudytas per toli nuo jų ir žudiko veido bruožų policijos pareigūnams įžiūrėti nepavyko. Vis dėlto po ilgokai užtrukusio žmogžudystės tyrimo, kurio detalės neatskleidžiamos, sostinės kriminalistams pavyko nustatyti įtariamąjį, kuriuo pasirodė besąs vienas Naujosios Vilnios rajone gyvenęs narkomanas. Paaiškėjo, kad eilinės kvaišalų dozės į geležinkelio stotį atvykęs vyriškis jau iš anksto planavo pasprukti nesusimokėjęs, nes antraip jam nebūtų užtekę pinigų narkotikams.