Albertas ONIŪNAS
Klaipėdoje policijos ONTT, prokuratūros pareigūnai, padedant "Aro" vyrams, sulaikė vienos miesto nusikalstamos gaujos lyderį Aleksandrą Soną (38 m.). Buvo žinoma, kad jis reketuoja vieną uostamiesčio verslininkę ir reikalauja 10 000 JAV dolerių, kuriuos esą jam yra skolingas tos verslininkės vyras. Moteris atnešė 2 000 JAV dolerių prie prekybos centro "Iki", kur automobilyje "Mitsubishi - Galant" jos laukė A. Sonas. Atidavusi pinigus, verslininkė, A. Sonui reikalaujant, ėmė rašyti skolos grąžinimo raštelį, tačiau iki galo neparašė - moteriai pavyko iš automobilio išlipti, o netrukus prišoko "Aro" vyrai ir ištraukė A. Soną laukan. Jis per daug nesipriešino, tačiau pamatęs, kad yra filmuojamas, spyrė į vaizdo kamerą. Smarkuolis tuojau pat buvo nuramintas. Jo laukia byla dėl turto prievartavimo, tačiau ji - ne pirmoji, iškelta A. Sonui.
Aleksandras Sonas yra korėjietis, gimęs Kazachstane. Baigė Leningrado jūreivystės mokyklą ir buvo paskirtas Klaipėdon. Įvairiais laivais plaukiojo iki 1990 metų. Kaip ir daugelis to meto jūreivių, A. Sonas gyveno viešbutyje "Vėtrungė". Tačiau jis nebuvo eilinis jūrininkas, turėjo kolegų nemažą autoritetą - boksavosi. Plaukiodamas jūroje A. Sonas vertėsi įvairia kontrabanda, tad vėliau, likęs krante be darbo, įkūrė lombardą. Neilgai trukus lombardas bankrutavo, ir 1991 metais A. Sonas subūrė, kaip manoma, nusikalstamą gaują. Pagrindinė veiklos sritis - automobilių pirkti atvažiavusių rusų reketavimas. Nė vienas toks pirkėjas negalėjo tikėtis saugiai išvykti iš Klaipėdos su naujuoju automobiliu, nesumokėjęs gaujai 50 JAV dolerių. Šioje srityje tuo laiku "darbavosi" ir kitas gerai pažįstamas klaipėdietis - Fantomas - su kompanija. Gaujos pasidalino teritoriją ir didelių kivirčų tarp jų nebuvo. 1996 metais ramūs laikai A. Sonui baigėsi, nes uostamiestyje suaktyvino veiklą žymiai įtakingesnė brolių Žukauskų gauja. Vasario mėnesį policija įtarė, kad A. Sonas galėjo dalyvauti viename apiplėšime, todėl jo bute atlikta krata. Per kratą po vonia buvo rastas kovinis TT markės pistoletas. A. Sonas buvo suimtas, o 1997 - 1998 metais ir teisiamas už nelegalų ginklo laikymą. Iš pradžių jam buvo paskirta puspenktų metų laisvės atėmimo bausmė, tačiau teismų maratono pabaigoje liko tik... 2 metai pataisos darbų.
1998 metais į Klaipėdos prokuratūrą kreipėsi du jauni vyrukai - Denisas Kuzminas ir Stasas Nikiporovičius. Jie prisistatė Sono gaujos nariais ir papasakojo apie visus nusikaltimus, kuriuose teko dalyvauti. Tąsyk A. Sonas su keliais pagrindiniais gaujos nariais buvo suimti, tačiau laikui bėgant kardomosios priemonės visiems buvo sušvelnintos. Beje, D. Kuzminas ir S. Nikiporovičius prisipažino ir dėl taksisto Petrovo apiplėšimo, už kurį jau buvo nuteisti ir kalėjo kiti du klaipėdiečiai - Linas Saukaitis ir Nerijus Ramanauskas. Kilo didžiulis triukšmas ir du pastarieji Aukščiausiojo Teismo sprendimu buvo paleisti iš kolonijos. Dabar L. Saukaitis ir N. Ramanauskas vis įkliūva su vogtais automobiliais.
Kadangi D. Kuzminas ir S. Nikiporovičius davė vertingus parodymus, jiems buvo pažadėtas atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės. Tačiau vykstant tyrimui jie pabėgo į Švediją, apiplėšė ten butą ir tos šalies kalėjime atliko neilgą bausmę. Grįžę vyrukai buvo saugomi policijos ir baudžiamojoje byloje jau oficialiai tapo liudytojais. Tačiau apie 1999 metus policijos apsaugos abu atsisakė. Tada D. Kuzminas išvyko į Ispaniją, kur buvo nužudytas peilio dūriais. Iki šiol taip ir neaišku, ar tai buvo A. Sono kerštas už parodymus, ar D. Kuzminas žuvo dėl kitų priežasčių. Kur yra dabar S. Nikiporovičius - neaišku, jis laikomas dingusiu be žinios. Be šių liudytojų siųsti A. Sono gaujos bylą į teismą yra gana problematiška. Nežinia, ar teismui užteks per parengtinį tardymą duotų D. Kuzmino ir S. Nikiporovičiaus parodymų. Todėl prokurorai dar delsia, bent kol iš Ispanijos bus gautas oficialus patvirtinimas apie D. Kuzmino nužudymą.