Siekiant apsaugoti asmens duomenis, vaiko sveikatos patikrinimo pažymoje, nedarbingumo pažymėjime ir mirties liudijime įrašoma ne diagnozė ar mirties priežastis, o tik keli skaičiai - kodas.
Diagnozė, o ne kodas, sveikatos pažymėjime gali būti įrašyta tik tokiu atveju, jei pacientas savo sutikimą patvirtina raštiškai. Civilinės metrikacijos taisyklėse įteisintas reikalavimas, jog išrašant mirties liudijimą negalima nurodyti mirties priežasties.
Medicininiai mirties pažymėjimai kiekvieno mėnesio pabaigoje siunčiami į Vilniuje esantį Statistikos departamentą. Tačiau tik velionio artimieji, jei nori turėti raštišką mirties priežasties įrodymą, prieš atnešdami medicininį mirties pažymėjimą į Civilinės metrikacijos skyrių, gali pasidaryti jo kopiją.
Nors kodai yra konfidenciali informacija, Panevėžio katedros altarista kanauninkas Vytautas Masys dėl to per daug nesijaudina, o tenkindamas savo smalsumą, iššifruoja ligų kodus. Mat jis labai bijo palaidoti žmogų, pakėlusį prieš save ranką ar mirusį nuo girtuoklystės. Beje, savižudis savižudžiui nelygu. Katalikų bažnyčios teisės kanonai aiškina, kad katalikiškai nelaidojamas tik tas nusižudęs žmogus, kuris iki pasikėsinimo į savo gyvybę viešai kėlė pasipiktinimą ir nerodė jokių atgailos ženklų.
Gali būti, kad kunigas nežino Civilinės metrikacijos taisyklių. Tačiau tai nelabai tikėtina: taisyklės teisiškai įsigaliojo seniai, beveik prieš 2 metus, mirties liudijimai su užkoduotomis ligomis sugalvoti ne šiaip sau, o siekiant apsaugoti žmogaus teisę į privatumą ir po jo mirties. Šią teisę garantuoja ir mūsų šalies įstatymai.
Altarista kanauninkas prisipažino turįs ligas pagal kodus atskleidžiančią knygą, nes nori žinoti, kokį žmogų laidoja. Kai dvasininkas gauna velionio mirties liudijimą, jis pirmiausia iššifruoja ligos kodą, kad žinotų mirties priežastį. Tačiau V. Masys paneigė apie ligą kalbantis viešai - esą nė per pamokslą neužsimena.
Visai kitaip kalbėjo žmonės, neseniai dalyvavę laidotuvėse Šilaičių kapinėse. Viena moteris tvirtino, kad ten dalyvavęs kunigas V.Masys viešai gyrėsi turįs ligų kodų šifruočių knygą ir žinąs, kad daugiausiai žmonių Panevėžyje miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Taip pat jis sakė, kad niekada neteko laidoti žmogaus, mirusio nuo AIDS.
Tai tik patvirtina faktą, kad kai kurie dvasininkai pažeidinėja žmogaus teises ne tik dėl savo religinių įsitikinimų, bet ir iš smalsumo.
Panevėžio vyskupas Jonas Kauneckas patvirtino, kad iš tikrųjų visi dvasininkai pripratę prie to, kad mirties liudijime yra ir mirties priežastis. J. Kauneckas taip pat pasakė, kad dvasininkai visada pasiteiraudavo velionio artimųjų apie tikrąsias mirties priežastis, pastarieji neatsisakydavo pasakyti, o kunigai jais tikėdavo. Taip visada elgiasi ir pats vyskupas. Tad V. Masys turėtų tiesiog pasitikėti tikinčiaisiais, kurie nori padoriai palaidoti savo artimąjį.
O knyga su ligų kodais - jokia paslaptis. Tokią turi kiekviena medicinos įstaiga. 2003 metais išleistą Tarptautinę statistinę ligų ir sveikatos klasifikacijos knygą galima įsigyti Kauno medicinos universiteto leidykloje internetu. Jos kaina - 81 litas.